Francuska tvrtka na tragu nove baterije koja neće koristiti litij, nego široko rasprostranjen natrij

Tiamat baterije
11 komentara

Na temelju rada CNRS-a, francuska tvrtka, pod nazivom Tiamat, želi komercijalizirati novu vrstu baterija već od 2020. Godine, a koja je učinkovitija od trenutnih litijevih baterija. Glavni materijal koji se koristi za izradu ove baterije nije ništa drugo nego natrij!

Što je natrij i koliko je rasprostranjen u prirodi ?

„Natrij je najrašireniji alkalijski metal i pripada najčešćim elementima u prirodi. U Zemljinoj kori je maseni udio natrija 2,83%, što će reći da je šesti element po zastupljenosti. Ovog elementa ima u Zemljinoj kori toliko mnogo i toliko je rasprostranjen da je vrlo teško naći uzorak neke tvari (materije) u kojem se, bar u tragovima ne nalazi poneki spoj natrija (Wikipedia).

Baterije su često tema, koje se smatraju Ahilovom petom pametnih telefona. Sve baterije na našim mobilni telefonom su od litija.

Nedavno su američki znanstvenici naglasili da grafen može pružiti čistu i neograničenu energiju i da će jednog dana biti moguće proizvesti baterije na temelju ovog materijala. Francuska tvrtka predlaže zamjenu aktualnih litij-ionskih baterija sa „natrijev-ionskim”.

Tvrtka Tiamat obećava baterije koje će se brže puniti, biti izdržljivije, ali i jeftinije, kao što se tvrdi u izvješću CNRS-a (Nacionalni centar za znanstvena istraživanja).

Treba znati da je natrij 43 puta zastupljeniji u zemljinoj kori od litija, a može se dobiti i izravno iz mora! Prema timu istraživača, koji su dvije godine radili na projektu, smanjili bi se troškovi proizvodnje baterije, životni vijek baterije bi bio više nego udvostručen, a vrijeme punjenja bi se smanjilo za 10 puta.

Do danas je tvrtka Tiamat izradila desetak funkcionalnih prototipova baterija vrlo uobičajenog formata na tržištu 18650 (18×65.2 milimetra). Tiamat želi pokrenuti masovnu proizvodnju već od 2020. godine. Iako ove natrij-ionske baterije ne mogu (bar u početku) opremiti prijenosna računala i pametne telefone (previše su masivne), područja električnih automobila i kućnih baterija su idealna za korištenje ovih baterija.

Tiamat je izjavio kako je zainteresiran za električna vozila čiji se kontinuitet upotrebe mora osigurati efikasnim i brzim punjenjem. Automobili bi s ovom vrstom baterija mogli voziti i do 200 kilometara, dok bi za punjenje bilo potrebno samo nekoliko minuta.

baterijenatrijTiamat
Pretplatiti se
Obavijesti o
11 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Alerik
6 godine prije

Ako icega ima oko nas,onda ima soli. Sol iz Stonske solane je nekad bio glavna valuta Dubrovacke Republike.Ovdje bi nam mnogi partizanski nasljednici mogli prepricati kako su u onom ratu imali svega osim soli.A mi bismo k tomu trebali biti sol Zemlje,ne bljutavi (kakvi jesmo).
Jedna djevojcica u Africi je napravila svjetiljku cije gorivo je mokraca sto znaci da u solima (ne samo natrijevim) ima potencijala.
Tiamat je vrlo zanimljiv naziv proizvodjaca i ima veze sa sumerskim glinenim plocicama (rijec je o nazivu planeta).
Francuzi vec imaju Renault Zoe,auto na elektricni pogon koji s punjenjem prelazi 200 km.Na mnogim benzinskim pumpama vec postoje punjaci baterija za takve automobile. Bilo bi izvrsno da Francuzi uspiju u proizvodnji takve baterije.Onda bi Tuzlanska,Paska,Stonska,Ninska solana dobila na vrijednosti,barem posredno.

Spock
6 godine prije

Šta su ponovno otkrili Bagdadski svjetiljku 🙂

Korisnik_postoji
6 godine prije

Nisam siguran koliko to drži vodu. Za pohranu određene količine energije je potrebna određena količina materije. Razlika između litija i natrija nije bogzna koliko, a natrij je reaktivnoj od litija, ne puno, ali je reaktivniji.
Uz to je temperatura taljenja, zapaljena i ostalog niža nego litija, energija koju oslobađa tokom reakcije je veća.
Zapitajmo se treba li nam jeftinija, veća i puno opasnija baterija nego što sad imamo?

Lobos
6 godine prije

To je samo djelimicno dobra vijest. E, sad je najveci problem izboriti s onim na vrhu koji zive od eksploatacije litijuma..To moze biti dugotrajan proces..

mmne
6 godine prije

2020.e….niko se nece ni sjetit ove vijesti a kamoli pronalaska….

octopus
6 godine prije

“…a vrijeme punjenja pomnožilo bi se s 10.” – valjda je ovo greška. Podijelilo?

lekcija
6 godine prije

tiamat je vise nego zanimiljiv naziv proizvodjaca i kakve veze imaju baterije i vavilon 😀 ne pitam se ja nego mi je smijesno

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI