Jeste li znali da je 20 minuta hoda najjači prirodni protuupalni lijek?

Fizička aktivnost protiv upalnih procesa
8 komentara

Za fizičku aktivnost je već odavno poznato da utječe pozitivno na naše opće fizičko i psihičko zdravlje. Međutim nove studije tvrde da ona utječe pozitivno i na upalne procese unutar našeg tijela. Što je fizička aktivnost veća, upale u našem tijelu su manje, tvrde znanstvenici.

Trčanje, plivanje, igranje nogometa, pa čak i najobičnije šetnje imaju višestruko pozitivne učinke. Sve fizičke aktivnosti omogućavaju smanjenje upalnih procesa, piše European Journal of Investigation.

Što je aktivnost dulje traje, upala se brže smanjuje

Kronična upala povezana je sa svim vrstama bolesti, uključujući dijabetes tip 2 i srčane bolesti. Kada su mišići aktivni, mišićne stanice oslobađaju interleukin-6 (IL-6) i interleukin-10 (IL-10). Oba medijatora igraju važnu ulogu u borbi protiv upala.

IL-6 i IL-10 djeluju tako što smanjuju razinu TNF-alfa proteina, koji je uzročnik upala u tijelu, ali i inhibicijom efekata proteina interleukin-1-beta, koji uzrokuje upalu, te oštećuje stanice gušterače.

Prema autorima članka, što dulje traje tjelesna aktivnost, oslobađa se veća količina IL-6. Na primjer, nakon 30 minuta vježbanja, razina IL-6 može se povećati za 5 puta, a nakon maratona čak do 100 puta. Razina IL-6 se povećava do kraja trajanja tjelesne aktivnosti, a zatim se brzo smanjuje, kako bi se vratila na razinu prije tjelovježbe.

Interleukini 6 i 10 nisu jedine molekule uključene u protuupalni učinak tjelesne aktivnosti. Na primjer, studije su pokazale da redovita tjelovježba povećava razinu interleukina-15 u mišićnim stanicama. IL-15 smanjuje akumulaciju abdominalne masti, koja potiče upalne procese. Smanjenjem abdominalne masnoće putem tjelovježbe umanjuju se i upalni procesi.

Kako sve funkcionira u praksi?

“Tjelesna aktivnost, koja je prirodni način borbe protiv upale i poboljšanja metabolizma, treba biti dio liječenja osoba s kroničnim stanjima poput dijabetesa ili bolesti srca”, zaključuje se u studiji.

U praksi kronična upala se može smanjiti za samo 20 minuta dnevne štenje. Ako nismo ljubitelji sporta, a želimo ipak na prirodan način liječiti kronične upale koje nas muče, možemo postupno povećavati našu fizički aktivnost.

Najteže je napravi prvi korak, a nakon toga drugi i treći korak će ići puno lakše.

Izvor: European Journal of Investigation

fizička aktivnostprotuupalni lijekšetnjaupaleznanstvena studija
Pretplatiti se
Obavijesti o
8 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
GER
6 godine prije

Ovo je istina jer dok sam aktivan nemam problema sa zglobovima a kada nisam imam problema i onda moram piti ibuprofen.

Majk Majers
6 godine prije

Jesan,zna san 🙂 . Setnja je vrhunski melem za puno toga: stres, probava……..posebno ako je u prirodi ili uz more

otpisani
6 godine prije

Ja bi svakako preporučio da tih 20 minuta radite “ono drugo”, što vam ima učinak kao da ste hodali 7 kilometara 😉

bbbb
6 godine prije

Istina ali brze šetnje, što brže možeš, svaki dan pješačim što brže mogu sat ili nekad i nešto više. Od obićne penzičke šetnje nema koristi kao od brze ili u intervalima brzo sporo.

milan
5 godine prije

Šta na to !!! Radim dnevno 10 sati hodajući i stojeći sa dvije pauze od 15cminuta i jednom za objed od 30 minuta znaći radim od 7 20 d0 17 20 plus aktivnosti dolaska i odlaska sa posla u trajanju od 2 sata! Kada sam počeo raditi imao sam 85 kg, nakon 2,5 mjeseca sam dosao na 77 kg, probava i opće stanje organizma, osje;; čam se za +5, ako osječaji ne varju!!! Na početku su me stopala pekla i priličan umor, sad je sve pod kontrolom. Eto šta fizička angażiranost čini. Nadam se da nisam izuzetak 🙂

Robi
5 godine prije

Već 8. dan svaki dan se dižem u pola 6 ujutro, u 15 do 6 krecem sa brzim hodanjem od sat vremena. Osjećam se kao da sam otkrio čarobnu formulu (kao iz onog filma), neopisivo se bolje osjećam, sretnije, a koncentracija je na jednoj potpuno novoj razini. Kako mi je krenuo drugi tjedan hodanja, postepeno ubacujem vjezbe (sklekove, cucnjeve) svakih par stotina metara, po osjecaju, uopce ne radim ista cime bi nastale neke jace upale misica, sve postepeno. Inace sam cijeli zivot aktivan sportas, zbog posla (vremena) nisam trenirao godinu i pol. Uopce me vise ne zanima trening gdje puls ide iznad 130 (zona stresa), osjecam se da ce mi ovo biti lifestyle do kraja zivota. Preporucio bi svakome barem da jedan dan ustane. Pocetak hodanja u 15 do 6 ujutro je minimum, jer tisina kroz koju hodan dok nema prometa (ili vrlo malo) je neopisiva, sat vremena sam sa… Čitaj više »

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI