Parkour je dobio novog Tracera

Atlas Boston Dynamics
11 komentara

Uvidevši najnoviji napredak robotike prvo što nam je palo na pamet su tri zakona robotike koje je još davne 1942. godine formulisao Isak Asimov u svojoj kratkoj priči “Runaround” koja je kasnije uključena u zbirku prča pod nazivom “Ja Robot”. Mlađi čitaoci se zasigurno sjećaju ovog naslova kroz istoimeni film koji prati doživljaje robota koji je u svom evolutivnom putu sustigao čovjeka.

Tri pomenuta zakona robotike su:
1. Robot ne smije povrijediti ljudsko biće, niti svojom neaktivnošću dozvoliti da ljudsko biće bude povrijeđeno
2. Robot mora poštovati naređenja ljudskih bića, osim ako se ta naređenja ne kose sa Prvim zakonom
3. Robot mora da štiti sopstvenu egzistenciju, osim ako se to ne kosi sa Prvim i Drugim zakonom

Ono što je malo poznato a što bi trebalo napomenuti jeste da Atlas kao i bilo koji drugi robot koji se kreće pomoću ekstremiteta to radi isključivo zahvaljujući zakonu tačka nula momenta (Zero Moment Point) a za koji je zaslužan neko sa ovih prostora.

Sada ako vam spomenemo ime prof. dr Miomira Vukobratovića vjerovatno će vam izgledati nepoznato ali radi se o čovjeku koji je još 70-ih godina radeći u institutu “Mihajlo Pupin” postavio teoretske temelje za razvoj humanoidnih robota.

Na ovom institutu je 70-ih i 80-ih izrađen prvi aktivni egzoskelet, prva ortotička ruka, potkoljena robotska proteza… i pitanje je šta bi se još sve razvilo da je točak istorije krenuo nekom drugom stranom.

Danas se svi ovi uređaji nalaze u politehničkom muzeju u Moskvi.

VIDEO: Atlas, snimak iz 2017.

Vratimo se na Atlas. Sam projekat prikazan je od strane firme Boston Dynamics 11.07.2013. i predstavlja jednu od 7 do sada prikazanih platformi a nalazi se u sklopu programa DARPA Robotics Challenge (DRC). Namjena ovog programa jeste stvaranje fuzije hardvera, softvera, senzora i kontrolnog interfejsa kako bi se robot mogao koristiti pri budućim prirodnim i drugim katastrofama.

Program DRC-a uključuje 8 zahtjeva:
1. vožnja vozila
2. kretanje preko ruševina
3. uklanjanje prepreka
4. otvaranje vrata
5. penjanje uz industrijske merdevine
6. korišćenje alata za prolazak kroz betonske zidove
7. zatvaranje ventila
8. spajanje vatrogasnog šmrka i otvaranje vode

Iz prethodnih videa do sada smo vidjeli da Atlas sa svojih 1,9 metara  i 150 kg  može: trčati, skakati, okretati se, praviti salto unazad, hodati neravnim površinama, spretno balansirati na malim površinama a u poslednjem videu vidimo da se može baviti i Parkourom.

Spretnost Atlasa potiče iz kontrolnog sistema koji na osnovu kompjuterski generisane slike koja koristi određene markere za spretno prelaženje prepreka pred kojim se nađe simultano kontroliše noge, ruke i torzo.

VIDEO: Atlas robot prelazi prepreke

Boston DynamicsIsak AsimovMihajlo Pupinparkourrobot
Pretplatiti se
Obavijesti o
11 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
velebit
5 godine prije

Zaboravio si reći da je sam termin robot skovao 1921. češki dramatičar Karel Čapek, prema češkoj riječi robotnik. koja znači radnik, ako ga uvežemo sa AI onda gledate onoga koji će vam uzeti posao a u idućem ratu možda i život. Ugodna budućnost svima.

Ivo
5 godine prije

Aktivni egzoskelet na institutu Mihajlo Pupin prije 40. godina… Nije ni čudo da su demonkrate morale uništiti samoupravni socijalizam, konkurencija liberalnom robovlasništvu je bila prevelika. Jedino što je nedostajalo Jugi je bilo nuklearno naoružanje, u tom slučaju teško da bi nam demonkrate dolazili prodavati njihove lažne priče.

Majk Majers
5 godine prije

Zanimljiv niz članaka na Logično; napredna robotizacija, raspad EU, Erdo najavljuje NWO te rasprava jesu bolji farmaceutski otrovi ili lažni proroci. Neznan jel slučajno, al zanimljivo svakako je?

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI