Norveška uvodi električne zrakoplove za kratke letove

Zrakoplov - prozor
18 komentara

Norveška, vodeća zemlja po uporabi električnih automobila u svijetu, do 2025. godine želi ukinuti sve automobile koji koriste termičke motore. Međutim, sada se ova sjevernoeuropska zemlja obvezala za sve kratke letove uvesti električne zrakoplove do 2040. godine.

Prošle je godine u Norveškoj, zahvaljujući poreznim poticajima i razvijenoj infrastrukturi, više od 50% novo registriranih vozila bilo električno ili hibridno. Iako je Norveška jasno definirala svoje namjere glede automobila, sada napada mnogo veći zalogaj. Norveška ima za cilj da svi njeni zrakoplovi budu električni do 2040.

Svaki put kad zrakoplov poleti, količina ugljičnog dioksida u našoj atmosferi raste. Zračni promet je odgovoran za oko 2 do 3% globalnih emisija ugljičnog dioksida, a što će se udvostručiti u sljedećem desetljeću. Neki malo “hrabriji” stručnjaci traže kompletnu zabranu letova. Norveška je stoga razmotrila drugu mogućnost. Dag Falk-Petersen, generalni direktor Avinora, državnog zrakoplovnog prijevoznika i nacionalnog operatera zračnih luka, upravo je objavio vijest.

Cilj je ambiciozan, ali se Norveška već dokazala na ovom području. Zemlja danas bilježi više električnih automobila od bilo koje druge nacije u svijetu. Ako Norveška uspije osigurati sve svoje kratke letove zahvaljujući električnim zrakoplovima, to će biti prvi takav svjetski primjer”. tvrdi direktor Avinora.

“Smatramo da svi letovi koji traju do sat i pol mogu biti letovi električnim zrakoplovima”, kaže Dag Falk-Petersen za Guardian. ” Kada stignemo do našeg cilja, putovanje zrakoplovom više neće biti problem za klimu, to će biti rješenje”, dodaje on.

Postojeće baterije ne mogu još uvijek u potpunosti zamijeniti mlazna goriva, jer jednostavno nemaju istu gustoću energije. Zato mnoge zrakoplovne kompanije planiraju i insistiraju – za sada – na hibridnim modelima za duže letove. Ali tehnologija je još uvijek u povoju. Sve se može vrlo brzo pokrenuti na ovom području. Novi zrakoplovi će biti manje bučni i ekonomski isplativiji.

električni zrakoplov
Pretplatiti se
Obavijesti o
18 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
tuf
6 godine prije

Sretno s time. Baterije imaju svoju konacnu gustocu, ispod razine atoma ne mozemo ici. Vec sada postoje poprilicni problemi u povecanju kapaciteta baterija u odnosu na probleme koji u praksi prate sve primjenjene tehnologije. Jasno se moze izracunati koja kolicina energije je potrebna zrakoplovu kako bi postigao visinu leta, odrzao je tijekom putovanja i spustio se na zemlju uz odredjenu rezervu energije. U tu kalkulaciju ulazi i povoljna okolnost da se tezina zrakoplova smanjuje kako let odmice, pa je potrebna manja energija za odrzanje istoga u zraku. Kod baterija ta okolnost ne postoji jer jednako teze na pocetku i kraju leta – znaci ulozena energija je jos znacajno veca (npr. standardni Boeing 737 ima kapacitet izmedju 26.000 – 29.000 L) Morati ce se ici s alternativama baterija – bio to vodik ili nesto drugo, ali cini mi se da je odluka Norveske primarno politicka, a ne zasnovana na postojecim ili… Čitaj više »

Majk Majers
6 godine prije

Kakve gluposti. Zasto konacno ne pustite u proizvodnju elektro magnetske propulzije i posaljete u povijest sve sta se trenutno koristi? Ah da, tako je, takva populzija bi se mogla samo jednokratno naplatit a tu nema zarade. Zivija kapitalizam i tzv napredak koji pociva iskljucivo na profitu. Da nije istog, vec bi odavno imali antigravitacijske pogone, teleportaciju………..
I kako to da vodik nitko, ama bas nitko ne spominje ka alternativno gorivo? Ali bas nitko. Jer je jeftino, tj nema profita. A ovo pribacivanje na baterije je opet lobisticki potez. Kapitalisticka smecarija

ime
6 godine prije

zakaj se ono lion baterije ne smiju slat avionom? zbog požara.
sretno s time ako nisu izmislili novu tehnologiju.

Piretis
6 godine prije

Zemlja koja svoj ekonomski prosperitet i bogatstvo zahvaljuje nafti i plinu želi postati lider u “čistoj” energiji. Ne brine ih što će netko drugi negdje drugdje trošiti (i sagorijevati) upravo taj njihov plin. Licemjerno, nema što.

Mikojan
6 godine prije

Onog dana kada će iz elektro sistema izbaciti sve termoelektrane i prljave nuklearke (fisija) ćemo razmišljati o izbacivanju motora sa unutrašnjim sagorjevanjem. Prije toga nema previše smisla i ekologija očito nije razlog za to.

ekonomist
6 godine prije

Udio naftne industrije u Norveskoj je: 39 % ukupnog izvoza ili 14 % ukupnog GDP ili 14 % bugeta. Možete slobodno preskociti ovaj clanak o zeleni in napredni drzavi koja se zove Norveska.

http://www.norskpetroleum.no/en/economy/governments-revenues/

čitatelj portala
6 godine prije

Norveška je bogata zemlja koja prednjači u idejama. Nekako ne vjerujem da će sve zrakoplove zamijeniti onima na električni pogon.

Brainstorm
6 godine prije

ocekivao sam vise od tehnologije katapultiranja.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI

Nije pronađen nijedan rezultat.