Kraj lozinkama? Srce bi vas moglo zamijeniti i postati lozinka.

Srce kao lozinka
9 komentara

Novi softver VitalID koristi mikrovibracije disanja i otkucaja srca za neprobojnu i neprimjetnu autentifikaciju korisnika.

Zamislite svijet u kojem više ne morate pamtiti lozinke, a vaš identitet potvrđuje samo vaše tijelo. Znanstvenici sa sveučilišta Rutgers razvili su softver VitalID koji upravo to omogućuje – umjesto lozinki, koristi jedinstvene biološke signale vašeg srca i disanja. Ova bi revolucija u biometriji mogla zauvijek promijeniti način na koji pristupamo digitalnim uslugama.

Razvijen prvenstveno za potrebe uronjenih iskustava, poput VR i AR naočala, softver VitalID zamjenjuje uobičajene metode autentifikacije kontinuiranim očitavanjem specifičnih bioloških signala koje proizvode disanje i otkucaji srca. Ovu inovaciju, koju su razvili istraživači sa Sveučilišta Rutgers, značajno smanjuje rizik od krađe identiteta, istovremeno pojednostavljujući pristup digitalnim uslugama.

Ljudsko tijelo neprestano je u pokretu, a svaki udah i svaki otkucaj srca stvaraju iznimno suptilne mikrovibracije. One se kroz vrat penju do glave, a zatim se šire lubanjom, ovisno o koštanoj strukturi, debljini mekih tkiva i obliku lica. Poput otisaka prstiju, svaka osoba posjeduje jedinstvenu vibracijsku signaturu koja je potpuno neponovljiva.

Detektirajući i analizirajući tu signaturu pomoću senzora pokreta, VR naočale mogu potvrditi identitet korisnika bez potrebe za unosom lozinke ili ikakvim dodatnim uređajem. Riječ je o sustavu identifikacije koji je istovremeno savršeno neprobojan i potpuno neprimjetan, budući da se oslanja na unutarnje, nepatvorive, kontinuirane i za korisnika neosjetne signale. Zahvaljujući ovakvom načinu rada, rješenje omogućuje diskretnu, besprijekornu i trajnu autentifikaciju – srce kuca svake sekunde, a disanje nikada ne prestaje.

Kako bi osigurali 100 % pouzdanu identifikaciju, istraživači su razvili sustav filtriranja koji uklanja smetnje uzrokovane neželjenim pokretima glave i tijela. Na taj način naočale prepoznaju isključivo vibracije izazvane disanjem i otkucajima srca. Tijekom testiranja na 52 volontera, sustav, koji je još uvijek u fazi usavršavanja, odbio je neovlaštene korisnike u više od 98 % slučajeva. To dokazuje visoku razinu pouzdanosti za tehnologiju koja još nije dosegnula svoj vrhunac razvoja.

S razvojem proširene stvarnosti (XR), koja uključuje virtualnu, proširenu i mješovitu stvarnost, ova bi inovacija mogla korisnicima omogućiti siguran i znatno jednostavniji pristup financijskim platformama, telemedicinskim konzultacijama, online tečajevima ili poslovnim sastancima – bez potrebe za prijavom.

autentifikacijabiometrijasigurnostVitalIDVR

Stavovi izneseni u tekstu i u komentarima ne odražavaju nužno stav redakcije.

PRAVILA KOMENTIRANJA: Vaši komentari ne smiju biti kritika drugog komentatora, nego vaše mišljenje, prijedlog ili ideja o temi. Nema rasprave tko je u pravu. Čitatelji neka zaključe što je istina. Cilj nije polemika, nego napredak svih Logičara. Inspiracija, umjesto uvjeravanja. Ako nemate ideju, ne komentirajte. Ne budete li respektirali pravila, biti će te blokirani.
Pretplatiti se
Obavijesti o
9 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
shox
22 sati prije

Epilog- svaka osoba posjeduje jedinstvenu vibracijsku signaturu – srednji prst kao univerzalno sredstvo pokazivanja vlastitog stava i mišljenja, naravno onima koji to zaslužuju.

samokratko
22 sati prije

‘…značajno smanjuje rizik od krađe identiteta, istovremeno pojednostavljujući pristup digitalnim uslugama….’ i nepogrešivo identificirajući korisnika digitalinh usluga… Sami sebi stavljamo okove…

Ante
20 sati prije

Malo da skrenem sa teme. Nisam godinama htio napraviti nadogradnju na mobitelu sa starog androida programa 10 na 11. Onda su mi posljednji godinu dana onesposobili prijenos podataka preko mobitela sa Bluetoot i Wi Fi i preko kabla na kompjuter. Možda je bila riječ o nekompatibilnosti između starog i novog sustava to ne znam. Ali prije bi rekao da to nije slučaj jer onda ne bi na mobitelu radile druge aplikacije, zbog stare verzije androida.

Max
18 sati prije

Sve luđe……

Hahahaha
10 sati prije

Da, a kad se prehladiš i imaš povremenu aritmiju ili nedaj bože dobije pacemaker podatci ti odu u kur.c

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI