Zašto će Trump morati da ukine sankcije Sjevernom Toku 2 prije nego što Moskva pristane na smanjenje nafte

Trump i Putin - Naftne cijene
24 komentara

Predsjednik Trump izrazio je nadu da bi Rusija i Saudijska Arabija uskoro mogle „postići dogovor“ o smanjenju proizvodnje nafte kako bi se spriječio dalji pad cijena i rizik od opstanka američke industrije škriljca. Moskva i Rijad još uvijek nisu potvrdili da li su takvi razgovori u toku.

Sjedinjene Države možda će morati da učine značajne ustupke Rusiji, moguće poništavanjem sankcija protiv gasovoda Sjeverni tok 2, ako Washington želi da Moskva pristane da smanji proizvodnju nafte, vjeruje energetski analitičar Maksim Rubchenko.

Predsjednik Donald Trump u četvrtak je izrazio uvjerenje da će se Rusija i Saudijska Arabija dogovoriti da u skoroj budućnosti riješe tekući spor oko cijena nafte, poručivši novinarima da će takav dogovor “biti sjajan” za obje zemlje, dodajući da će SAD biti spremne da se pridruže razgovorima ako je neophodno, jer rat cijena ugrožava „hiljade i hiljade radnih mjesta“. Poznato je da američka industrija nafte i gasa čini oko 7 procenata američkog BDP i da zapošljava preko 10 miliona Amerikanaca.

Takođe u četvrtak, Saudijska Arabija je pozvala na hitan sastanak proizvođače OPEC + kako bi pokušali da stabilizuju naftna tržišta, manje od mjesec dana nakon kobnog Bečkog sastanka na kome su neslaganja između Rijada i Moskve u vezi sa smanjenjem proizvodnje dovela do toga da kraljevstvo poveća proizvodnju , te izazove pad cijena.

Trumpov optimizam doveo je do toga da je nafta doživjela velik porast u petak ujutro, a Brent se popeo za 2,75 dolara na 32,69 dolara za barel, nakon što je u četvrtak dobio 21 odsto. WTI je skočio 4,5 odsto, ili 1,13 dolara u petak, na 26,45 dolara, nakon što je 24,7 odsto vratio dan ranije.

Tržišni optimizam je možda preuranjen, s tim što je portparol ruskog predsjednika Dmitrij Peskov rekao novinarima u četvrtak da nije bilo razgovora, „čak ni apstraktnih“, zakazanih u formatu OPEC +. Peskov je u petak objavio da je predsjednik Putin planirao da se sastane sa njegovim kabinetom i liderima naftne industrije kako bi razgovarali o naftnoj situaciji, ali opet, nije spomenuo moguće pregovore o OPEC +.

Rosneft cilj je američki škriljac, a ne saudijska sirovina

Hladan odnos Moskve prema Saudijcima nije slučajan, smatra Rubchenko. Analitičar kaže da je problem što bilateralni razgovori između Rusije i Saudijske Arabije nemaju smisla: „Sve što Saudijci moraju da ponude je smanjenje proizvodnje. To znači samo jedno za Rusiju: propuštanje još većeg tržišnog udjela. Moskva ima suprotan cilj – da zamjeni američki škriljac. ”

Kao dokaz analitičar navodi komentare šefa Rosnefta Igora Sechin koji je u ponedeljak izrazio uvjerenje da će se „čim naftne kompanije škriljca napuste tržište,ono će se oporaviti i dostići 60 dolara za barel“.

Prema tome, da bi Rusija pristala na koordinirano smanjenje proizvodnje sa Saudijskom Arabijom, Washington, a ne Rijad, moraće biti stranka koja razgovara s Moskvom.

Američki proizvođači škriljca, čija se cijena kreće od 39 do 68 dolara za barel, snažno su pogođeni višemjesečnim padom cijena nafte, toliko da su, kako se izvještava, počeli lobirati za Trumpovu administraciju za provođenje zaštitnih mjera, uključujući naftne sankcije Rusiji i Saudijskoj Arabiji, kako bi se pokušali zaštititi od pada globalnog tržišta nafte. Rješenje administracije, uključujući odluku o dopuni strateške rezerve nafte u zemlji, privremeno je rješenje.

Čini se da Trump razumije da put ka oporavku cijena vodi kroz Moskvu, s obzirom na telefonski poziv u ponedjeljak između ruskog i američkog predsjednika, gdje su tržišta nafte bila jedna od tema o kojima su čelnici “razmjenjivali mišljenja” i pristali na daljnje konsultacije na ministarskom nivou .

„Sada je glavno pitanje“, primjećuje Rubchenko, „šta će Washington ponuditi Moskvi u zamjenu za spašavanje američke industrije škriljca od propasti. I taj proces je već počeo – u srijedu je Whiting Petroleum, jedna od vodećih naftnih kompanija koja posluje na masivnom nalazištu nafte iz škriljca Bakken u Sjevernoj Dakoti, podnijela zahtjev za bankrot. Bankama kojima je Whiting dugovao oko 2,2 milijarde dolara ponuđeno je 97 odsto njegovih dionica, koje su u posljednja tri mjeseca opale za 11 puta. “

U takvim okolnostima, Rusija može očekivati velike ustupke, „na primjer, ukidanje sankcija brodovima koji učestvuju u izgradnji Sjevernog toka 2“, smatra posmatrač, ističući da iako sankcije imaju petogodišnji rok trajanja, one se mogu otkazati od strane predsjednika u bilo koje vrijeme prije toga ako utvrdi da taj gasovod ne predstavlja prijetnju za energetsku sigurnost Evrope.

“S obzirom na to da je Rusija potpisala novi tranzitni sporazum sa Ukrajinom i da danas snabdijevanje gasom u Evropi daleko prevazilazi potražnju, Trump ima dovoljno formalnih osnova da poništi sankcije”, naglasio je Rubchenko.

Nord Stream 2 AG, kompanija koja nadgleda izgradnju gasovoda, rekla je nedavno da ne razmatra nikakve opcije osim završetka projekta kako je planirano. „Tražimo rješenje i o njemu ćemo podnijeti izvještaj u odgovarajuće vrijeme“, rekla je predstavnica kompanije Irina Vasilieva.

Završetak gasovoda od 10 milijardi dolara, koji se proteže od Rusije do Njemačke kroz Baltičko more, stavljen je na čekanje nakon što je Washington odobrio sankcije na projektu, zbog čega je izvođač radova Allseas Group S.A. morao da izvuče cijevi. Sjedinjene Države uvele su sankcije Sjevernom toku 2 krajem prošle godine, sa samo 160 kilometara cijevi koje su ostale za polaganje. Taj potez izazvao je gnjevnu reakciju i Berlina i Moskve, kao i uvjerenja Rusije da će projekat biti završen, uz sankcije ili bez sankcija.

Donald TrumpNaftarusijasaudijska arabijasjedinjene američke države
Pretplatiti se
Obavijesti o
24 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
crna guja
4 godine prije

nemere putin ih tuce njihovim oruzjem doci ce do sadomazohizma

dalmata
4 godine prije

Rusi moraju gurat do kraja.Ako postignu sporazum sa USrA,samo sebi stežu omču oko vrata.Ili moraju(sa Kinezima ,Irancima,siricima,Venecuela i Kuba)uništit USrA,ili i dalje bit glupi(u slučaju nafte,Huawei i miljardu drugih stvari koje carstvo mraka,radi proti ljudskosti)pa in dat šansu da i njih napadu.USrA voli sankcuje,a sad je vrime da se bumerang vrati.Ili sad ili nikad.

zgvaca
4 godine prije

U izbornoj godini nema Sanse da Trump popustie sankcije. To bi Demokratie odma iskoristili kao slabost. Vjerovatno ce Ameri kao po obicaju jos pojacat sankcije. A Plina zbog tople zime i smanjene industrijske proizvodnje ima dovoljno sa NS2 i prijenosa preko Ukrajine. Nazalost Sud u Stocholmu je osudio Gazprom da mora Poljacima isplatit razliku u cijeni.
PS. Rusi trebaju vec jednon da prestanu trazit pravdu pred sudovima u Londonu Genevi ili Stocholmu.

Ray
4 godine prije

Taj autor ne zna sta prica. Da Rusi pristanu da zrtvuju jos trzisnog udela amerima zarad ukidanja sankcija na ST2 koji ce ionako biti zavrsen do kraja godine??? To bi bio ekvivalent kupovine nove kuce u centru grada za cokoladu od 100g

Arsenije
4 godine prije

Ako se zavrsetak gasovoda ne dovodi u pitanje sa ili bez sankcija, kad tad, onda nije jasno zasto bi ukidanje sankcija na NS2 bio VELIKI ustupak velikog brata Rusiji. To je smesan ustupak za smanjenje proizvodnje nafte i mac nad glavom skupim proizvodjacima iz USA. Mora da budu jos primamljivije ponude od ukidanja bezvrednih sankcija za Severni tok koje ionako moraju pasti pre ili kasnije.

fiveri
4 godine prije

NS2 bude gotov od strane RF, “Academic Cherskiy ” putuje prema Baltiku (trenutno je prosao Nigeriju). Iz sigurnosnih razloga ide najduzom mogucom rutom. Brzina mu je cca 10 km/h, sto govori da ce mu trebti cca 60 dana do baltika. Za razliku od “Solliter-a”, brzina polaganja mu je 1km/danu (Soliter cca 2.5-3). Za RF, NS2 nije sporan ( stetu bude naplatila od svih koji su odustali od radova), a radovi budu zavrseni ove godine. Procijena da se napadne naftno trziste kada su potraznje najmanje, a stete po proracune najveca je majstorski odigrana. Steta koja je nastala i koja jos bude rasla, se vise ne moze nadoknaditi. Bez obzira na proizvodnju koja poslje bude rasla kao i prihodi. Ovo nije rat u financiskome smislu. Ovo je rat u kojemu je cilj “slomiti neprijatelja” i odvesti ga za stol i nametnuti mu uvijete. Amerika ce morati pristati na kvote proizvodnje, ako bude… Čitaj više »

jbg
4 godine prije

nek crknu ti ameri više. Dosta je njihovih pljački, ratova. Znam, da čemo svi platiti to, ali neka crknu.

FATIH
4 godine prije

DA, VLADO JE POCEO PARTIJU SAHA SA DAMINIM GAMBITOM.
OVAJ USRANAC U SVOM OBRAZOVANJU NIJE IMAO PREDMET SAH U OSNOVNOJ SKOLI.

Red Dog
4 godine prije

Na Zapadu se tvrdi da je vec odluceno. „Putin popustio“.

varjag
4 godine prije

Usa uvodi sankcije, izazove ratove, ruši vlade, provodi kojekakve nepravde, čak i mjenjaju granice, sad nedavno su htjeli da zarate Rusija i Turska, zamislite koliko bi tu bilo mrtvih i dr. Ali sad je trenutak da ih se spusti na zemlju, da ostanu bez love i moći, da sami odu iz Sirije, iz evropskih baza, iz Kineskog mora, iz Sredozemnog mora, da ih čovječanstvo skine s kurca(oprostite na psovanju) i da dišemo nezagađeni zrak. I još bi se mnogo moglo napisati, i ovo je dosta.

Ivan
4 godine prije

Dogovor ce MOZDA i biti ali ce ukljucivati nesto vise od ukidanja sankcija oko Severnog toga 2, jerbo je neko vec rekak, to ce svakako biti gotovo. S druge strane ko moze da garantuje da SAD oper nece prekrsiti dogovor? Ne bi im bio prvi put.

Mickey
4 godine prije

Putin nije glup, pre svega, on dobro zna da se Amerkanci ne drze dogovora, jednostavno nemoze im se verovati. Severni tok ce zavrsiti do Jula sa sankcijama ili bez. Mislim da Trump mora mnooogo vise da ponudi i to ce boleti, ne financijski nego, treba ce Trump-u Vazelin.

Ostaviti i napustiti venezuelu
4 godine prije

moskva i rosneft moraju se umaknuti iz Venezuele

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI