Ovo su detalji plinskog ugovora Gazproma i ukrajinskog Naftogaza

Naftogaz - Gazprom
17 komentara

Nakon nekoliko rundi razgovora, Rusija i Ukrajina su se konačno dogovorili oko produženja trenutnog plinskog sporazuma, koji je trebao isteći krajem godine.

Iako je vijest da je „načelni dogovor” postignut ranije ovog tjedna, stranke su tek u subotu otkrile ključne točke. Evo detalja revolucionarne afere o kojoj ovise odnosi Moskve s europskim partnerima i Europskom komisijom, koji su se uplašili potpunog prekida tranzita ruskog plina preko Ukrajine, jer bi se Kijev onda za financijsku pomoć obratio Bruxellesu, tvrdeći da je učinio sve što je od njega traženo, a sada ostaje bez najvažnijeg resursa za punjenje proračuna.

Uvjeti ugovora

Novi ugovor jamči opskrbu plinom  Europi u narednih pet godina, a sporazum bi se mogao produžiti na još deset godina, što će se odlučiti naknadno.

Sporazum predviđa tranzit od 65 milijardi kubnih metara plina sljedeće godine i 40 milijardi kubnih metara godišnje za ostatak od 2021. do 2024. godine, što je dogovoreno prema procjeni tranzitnih izvoznih kapaciteta predviđenim od strane Gazproma.

Očekuje se da će cijena tranzita preko Ukrajine porasti zbog smanjenja količina transportiranog plina, ali će konačnu cijenu ipak određivati neovisni regulator. Ruski energetski div kaže da očekuje da će tranzitne naknade biti konkurentni i da će se temeljiti na europskim pravilima.

Iako sporazum ne uključuje izravne isporuke plina iz Rusije u Ukrajinu, ruski Gazprom i ukrajinski Naftogaz zasebno mogu razmotriti i to pitanje, kako predviđa protokol sporazuma. Rusija je spremna prodati plin Kijevu po cijenama europske NCG platforme, odnosno cijenama na europskom tržištu plina, a čak je spremna ponuditi popust, ali bi to ovisilo o količinama opskrbe.

Kraj pravnih bitaka

Kao što je Gazprom odmah predlagao, dogovor bi također trebao riješiti dugotrajne pravne bitke između ukrajinskih i ruskih energetskih tvrtki. Obje stranke su odlučile odustati od postojeće arbitraže i pravnih zahtjeva koji nisu doveli do konačnih odluka i neće otvarati nove.

Stoga će Kijev povući antimonopolska potraživanja od 7,4 milijarde dolara protiv Gazproma. Ukrajinski antimonopolski odbor kaznio je 2016. godine Gazprom zbog navodne „zloupotrebe njegovog monopolskog položaja na tržištu tranzita plina s 86 milijardi grivna, oko 3,6 milijardi dolara, ali se taj iznos povećao za gotovo dvostruko zbog novčanih i drugih kazni koje su jednostrano izricali ukrajinski sudovi.

Zauzvrat, ruski plinski div Gazprom je najavio kako će Kijevu platiti 2,9 milijardi dolara, kako je odredio Arbitražni sud u Stockholmu. Prošle godine je sud presudio da ruska energetska kompanija mora platiti odštetu ukrajinskom Naftogazu zbog nedostatka opskrbe plinom za Ukrajinu.

Međutim, protokol ne spominje zahtjeve Naftogaza za odštetu zbog aktivnosti ruske kompanije na Krimu, jer je ukrajinska tvrtka izgubila kontrolu nad plinskim postrojenjima nakon što se poluotok pridružio Rusiji.

Ukrajinska plinska kompanija je tražila da joj Rusija plati odštetu od 5,2 milijarde dolara.

Kada će se konačno potpisati sporazum?

Iako neki tehnički pregovori o provedbi sporazuma još uvijek traju, obje se strane nadaju da će sporazum biti potpisan prije isteka 2019. godine. Prije nego što stranke potpišu dokument, Gazprom se obvezao da će platiti svoj dug Naftogazu, dok će ukrajinska kompanija morati povući dogovorene kredite.

“Moramo potpisati sve prije 29. prosinca, kako bi od 1. siječnja krenuo tranzita”, izjavio je Jurij Vitrenko. izvršni direktor Naftogaza Ukrajine.

U stvari, dobre vijesti o energetskom pitanju stigle su već u četvrtak s konferencije za novinare Vladimira Putina, koji je u odgovoru novinarima najavio da su Moskva i Kijev blizu obnove sporazuma o tranzitu ruskog plina i da će Rusija nastaviti puštati svoj plin kroz ukrajinski teritorij.

Putin je također dodao da Ruska Federacija nema namjeru iskoristiti svoje prirodne resurse kako bi Ukrajinu prisilila da se pridruži sporazumu protiv svoje volje i da je Rusiji interes očuvati stabilnu tržišnu dinamiku.

Temeljni resurs

Gazprom je prošle godine europskim zemljama isporučio oko 200 milijardi kubnih metara prirodnog plina, a oko 40 posto tih resursa je došlo kroz Ukrajinu.

Zbog takve situacije je Rusija posljednjih godina ojačala plinovodne mreže izgradnjom Turskog toka, koji presijeca Tursku i doseže jugoistočnu Europu, te Sjevernog toka 2 koji u Njemačku ide preko Baltika. Te infrastrukture ne prelaze ukrajinski teritorij i pogoduju većoj autonomiji izbora Moskve.

Odnosi Ruske Federacije i Ukrajine su se pogoršali od 2014., nakon državnog udara u Kijevu u veljači te godine s kojim su Ukrajinci odlučili kako žele jače veze s EU i NATO paktom, a ne s Ruskom Federacijom i bivšim sovjetskim republikama koje čine Zajednicu nezavisnih država. Nakon radikalnog zaokreta Kijeva je došlo do odcjepljenja Krima i ujedinjenja poluotoka s Rusijom, a vlasti u Kijevu su pokrenule takozvanu „antiterorističku operaciju“ u Donbasu u kojoj je Ukrajina ostala bez najbogatijih i najproduktivnijih regija na istoku zemlje.

Pogoršanje političkih odnosa je očito imalo posljedica i na energetsko pitanje, posebno važno poglavlje bilateralnih odnosa dvije zemlje. Čini se, međutim, da se u odnosima dvaju naroda postupno vraća mir i da bi novo opuštanje moglo dovesti do novih i profitabilnih sporazuma između Kijeva i Moskve, što pogoduje dugoročnoj strategiji Kremlja vraćanja Ukrajine u takozvani „ruski svijet“.

Pretplatiti se
Obavijesti o
17 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
eu kolonija
4 godine prije

eto ti ga sad. hoće li amerikanci uvesti sankcije I ovome ugovoru kao vid potpore ukrajini I narodu ukrajine:).

American_dreams
4 godine prije

Oligarhiju iz Moskve ne zanima povratak ukrajine u “ruski svijet”, njih zanima povratak punog profita od prodaje plina.Profita ce sada biti malo manje jer Ukrajina nije pod njihovom potpunom kontrolom i to je to, nema tu puno mudrolije.Nadam se da price kojih sam se i ovdje naslusao o toboznjem zatvaranju ventila za europu i njeno smrzavanje, konacno i definitivno mozemo okaciti macku o rep.

Ivo
4 godine prije

Ne razumijem kako slobodarski narod u krajine može ići toliko nisko da potpisuje trgovačke sporazume sa mrskim agresorom koji im je uzeo Krim, okupirao Donbas i tako dalje. Ono, stvarno moraš biti šljam na kvadrat pa da tako besramno surađuješ s mrskim okupatorom.

Tbilisi
4 godine prije

Sve za $$$$$$$$$$. Ma kakve analize, politika, objektivnost, suverenost. Sve je to magla za …. ?

Mercury
4 godine prije

Možda nisu detalji plinskog Ugovora, ali možda se netko malo opusti u nedjelju navečer…

https://www.youtube.com/watch?v=FPUUvQVeqlA&list=RDkSVSbdmrT0U&index=3

Oko
4 godine prije

Pre mesec dana sam komentarisao da ce se ovo zavrsiti do nove godine uz osmehe kao da se nista nije dogodilo. Zelenski je glas vecinske, normalne Ukrajine i streptomicin za fasiste.
U Rubeznom (deo luganske oblasti pod Ukrajinom) je “novinar” tzv borac informativnog fronta intervjuisao prolaznika, naleteo na tvrdu glavu koja ga je pomela argumentima i na kraju je “novinar” prijavio coveka u SBU, prilozio video kao dokaz da je u pitanju nelojalan gradjanin pa je novinar uhapsen za lazno prijavljivanje, snimak pusten u javnost uz poruku štaba Zelenskog “šta je vama ljudi, jel ste vi poludeli ili ste stvarno fasisti?”.

https://m.youtube.com/watch?v=Byv-fqLbw9g

Alex
4 godine prije

Para vrti gdje burgija neće

Slovenac
4 godine prije

Zima.je tu

Slovenac
4 godine prije

A gdje je jack da napise koju glupost da se.malo nasmijemo

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI

Nije pronađen nijedan rezultat.