Poljska planira pooštriti ograničavanje uvoza ukrajinskih proizvoda

Ogranicavanje izvoza iz Ukrajine
15 komentara

Europska unija obećala je pomoć od 100 milijuna eura istočnoeuropskim poljoprivrednicima, koji su pogođeni snižavanjem cijena zbog uvoza

Poljska želi proširiti ograničenja uvoza ukrajinskih prehrambenih proizvoda dodavanjem na popis zabranjenih proizvoda bobičastog voća, jaja, peradi, šećera i meda, tvrdi poljski list. Nekoliko istočnoeuropskih zemalja ciljalo je na ukrajinsko žito nakon što je preplavilo tržište i snizilo lokalne cijene. O nastojanju Varšave za širim ograničenjima izvijestila je u četvrtak radio postaja RFM, pozivajući se na neslužbene informacije koje je otkrio njezin novinar u Bruxellesu. Mađarska je već zabranila ukrajinska jaja, meso, šećer, ulje za kuhanje, vino i većinu vrsta povrća.

Poljska, Mađarska, Rumunjska, Slovačka i Bugarska udružile su se kako bi zadržale ukrajinske prehrambene proizvode izvan svojih tržišta, što je izazvalo iritaciju u Bruxellesu. Glasnogovornik Europske komisije rekao je prošle nedjelje da “jednostrane akcije” nisu prihvatljive i da zemlje članice trebaju “uskladiti sve odluke unutar EU-a”.

Prošle je godine EU ukinula carine i kvote za ukrajinske poljoprivredne proizvode i radila na olakšavanju izvoza te robe, navodno kako bi pomogla Kijevu u borbi protiv Rusije. Istočnoeuropske nacije, posebice Poljska, podržavale su ratne napore Kijeva, ali su se suočile s domaćim prosvjedima, jer su poljoprivrednici nailazili na velike probleme, budući da nisu mogli prodavati svoje proizvode zbog poplave jeftinih proizvoda iz Ukrajine.

U srijedu su se dužnosnici EU sastali s predstavnicima pet zemalja, kako bi razgovarali o njihovim zabrinutostima. Europska komisija ponudila je 100 milijuna eura (109 milijuna dolara) potpore za poljoprivrednike u pet zemalja članica, što je gotovo dvostruko više od iznosa koji je ranije bio dodijeljen u tu svrhu. Također je obećao poduzeti “preventivne mjere” u pogledu pšenice, kukuruza, sjemenki uljarica i suncokreta. Kriza je podvrgla nastojanja Ukrajine da se pridruži EU-u “provjeri stvarnosti”, istaknuo je Financial Times u biltenu u četvrtak. Ukrajina je velika poljoprivredna sila, a članstvo bi joj omogućilo bolji pristup zajedničkom tržištu EU. FT je rekao da je zastoj razotkrio “jaz između političkog pozicioniranja i tržišne stvarnosti” i da pristupanje “u najboljem slučaju ostaje daleka perspektiva” za Kijev.

IzvozPoljskaukrajina
Pretplatiti se
Obavijesti o
15 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
alexosijek
1 godina prije

100 milijuna euro-kupona za pomoć istočnoeuropskim poljoprivrednicima…od kojih su uzeli namete i poreze i poslali u iznosima nekoliko milijardi euro-kupona kijevskom režimu u Ukrajinu…pranje love koje uopće se više niti ne trude sakrivati od bilo koga…lp

Pitajbabu
1 godina prije

Zasto se britansko glasilo Financial Times brine hoce li ukrajina u EU ili ne? A krimosima iz EU Komisije dugu starost tesku bolest.

gigi pinna
1 godina prije

100 milijuna ojra? Pa jedan šugavi Cucurella košta 70 milijuna… Vidjet ćemo koliko će se istrajati u otporu briselskim kancelarijskim štakorima.
Valjda će jednom doći i kraj ovom dogmatskom woke, transrodnom, LGBTQ, zeleno-održivom, migrantskom, rusofobnom ludilu. Nigdje se van Zapada ne nameću ovakve stvari – tobože da se smanji broj stanovnika kojeg je previše – ali zašto se onda ove dogme ne nameću u siromašnim zemljama gdje je problem prenapučenosti puno izraženiji?

Max
1 godina prije

Puklo prijateljstvo.

tuf
1 godina prije

Ne znam baš da bi ove države tako sinkronizirano dignule zabrane masovnog uvoza iz Ukrajine da se zaista samo radi o njihovim poljoprivrednicima. Svugdje su poljoprivrednici zadnja rupa na svirali i nerijetko prvi budu žrtve “mudrih odluka” vlada i EK. Ovo mi više vuče na paniku zbog razine kontaminiranosti njihovih poljoprivrednih proizvoda jer bi to imalo veće i brže reperkusije za lokalne vlasti (kažem lokalne jer državna je u Bruxellesu, ne u glavnim gradovima “država” članica).
Ukrajina je također neuobičajeno tiha, bez standardnih glasnih prijetnji i prosipanja žuči prema onima koji su uveli zabrane. Miriši na osjećaj krivice.

Tupko Glupko
1 godina prije

A što Hrvatska čeka?

Ovaj problem brine i hrvatske ratare – otkupna cijena za dosad pohranjeno žito je niska, a predviđa se da će i naredna žetva biti prodana po cijenama koje tržište uslijed viška ponude nemilosrdno obara. Pritom u Hrvatskoj ne postoji alternativno rješenje – nema dovoljno prerađivačke industrije koja bi preuzela zalihe. 

Mladen Jakopović, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore, upozorava da zbog enormnog priljeva pšenice i kukuruza iz Ukrajine otkupne su cijene su pale još niže. Kaže da postoji opravdana sumnja kako je na zalihama moguće između 400 tisuća i 500 tisuća tona pšenice.
Jakopović upozorava i da smo proteklih godina postali veliki izvoznik žitarica i uljarica, a ogroman uvoznik mesa, mlijeka, pekarskih proizvoda što je nedopustivo.

Sardelino
1 godina prije

Ogromne količine žitarica iz Ukrajine zapele su u Europi zbog logističkih prepreka u tranzitu. Tako je objašnjen razlog zbog kojeg nisu transportirane u zemlje odredišta.Npr. afričke države koje su ga po kazivanju zapada željno iščekivale. Da ne pomru od gladi, odnosno da ne dođe do gladomora u Africi Ništa nije rečeno o kakvim se to logističkim preprekama radi. Zatim se na velika vrata širi priča kako te žitarice koje su u tranzitu ne žele otkupiti neke europske zemlje (iako ono nije ni namijenjeno njima) jer da niskom otkupnom cijenom ugrožavaju opstojnost domaćih poljoprivrednika. Najglasnija među tim zemljama je Poljska koja se javno busala u prsa da bi za dobrobit Ukrajine dala i “krvi ispod vrata”. Paralelno , sa tim velikom vratima na mala vrata javila se i Slovačka koja odbija otkupiti ukrajinske žitarice jer su ispitivanjem ustanovili da su žitarice zdravstveno neispravne (zatrovane zabranjenim pesticidima). Što to Ukrajinci imaju posebno… Čitaj više »

Lucija, prva
1 godina prije

“Treba zabraniti ukrajinsko žito a kila brašna u dućanu sa 0.33 na 0.79 centi… i ekipa i dalje puši foru., giljotine miruju, bandere prazne…”
———-

“This grain, sold from Ukraine to Africa, is OFTEN CONTMAINATED with harmful pesticides that are illegal in the EU.

In Poland the catagory “technical grain”, grain not fit for consumption by human or animals, was invented to allow its import. It was mixed into our food supply.
The owners of this Ukrainian grain are largerly triple citizen oligarchs who pay taxes in cyprus” , ponovljeni koment

Je li Hrvatska napravila analizu ovog žita? 😠

Ako je kontaminirano , zašto to nije prije otkriveno? I zašto je prodavano samo u Ist. EU?

Crni Golf 4 vrata
1 godina prije

.. he, he, evo još jedne potencijalne “mete” za HAARP…………………….. 🎃…..

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI