Putin predlaže ograničavanje izvoza urana

Vladimir-Putin
16 komentara

Takav bi potez mogao utjecati na opskrbu ostatka svijeta niklom, titanom i uranom

Rusija bi mogla uvesti ograničenja na opskrbu globalnog tržišta određenim strateški važnim sirovinama, izjavio je u srijedu predsjednik Vladimir Putin. Rekao je da bi izvoz nuklearnog goriva, metala i minerala mogao biti pogođen.

Taj bi potez bio odgovor na pokušaje Zapada da Rusiji blokiraju pristup određenoj inozemnoj robi, rekao je Putin. Dok sankcije povezane s Ukrajinom ograničavaju pristup Rusije stranim tržištima i njezinu sposobnost plaćanja robe proizvedene u inozemstvu, zapadna upozorenja o daljnjim sekundarnim sankcijama sugeriraju da bi ruski pristup robi dvojne namjene, koja ima i civilnu i vojnu primjenu, također mogao biti blokiran.

Na sastanku vlade u srijedu, Putin je rekao da unatoč zapadnim ograničenjima, Rusija nastavlja isporučivati ​​neke vrste robe na svjetsko tržište “u velikim količinama”, au nekim slučajevima kupci rado gomilaju ruske proizvode.

“Rusija je lider u pogledu rezervi niza strateških vrsta sirovina… Ipak, ograničeni smo u opskrbi nizom dobara – možda bismo trebali razmisliti i o određenim ograničenjima”, rekao je predsjednik. Sugerirao je da bi predložena ograničenja mogla uključivati ​​izvoz urana, titana i nikla iz zemlje, kao i “određenu drugu robu”.

“Nema potrebe da činimo bilo što što bi nam naštetilo… Ne kažem da to trebamo učiniti sutra. No, općenito, ako nam to neće naštetiti, mogli bismo razmisliti o određenim ograničenjima opskrbe inozemnim tržištima”, predložio je Putin, napominjući da bi značaj potencijalnog poteza bilo teško podcijeniti s obzirom na “važnost ruskih sirovina. ”

Procjenjuje se da je ruski udio na tržištu obogaćenog urana oko 40%. Gorivo je kritično i za proizvodnju civilne nuklearne energije i za vojno nuklearno oružje. Zemlja je također najveći svjetski proizvođač titana, koji je važan za zrakoplovnu industriju. Prema portalu Mining Technology sa sjedištem u Velikoj Britaniji, Rusija je među deset najvećih proizvođača nikla, ključne komponente u proizvodnji čiste energije.

Dok su SAD već zabranile uvoz ruskog nikla, uvele su izuzeće za ruski uran, dopuštajući kupnju zbog problema s opskrbom do 2028.

Ni SAD ni EU do sada nisu sankcionirale ruski titan. Prema ranijem izvješću Washington Posta, i američke i europske tvrtke i dalje se uvelike oslanjaju na Rusiju u opskrbi. SAD je do sada ograničio svoje mjere usmjerene na metal ili stavljanje izvozne kontrole na glavnog ruskog proizvođača titana, VSMPO-Avisma. Trenutačna ograničenja zabranjuju američki izvoz ruskoj tvrtki, ali dopuštaju njezin titan u SAD.

IzvozograničenjaPutinrusijaUran
Pretplatiti se
Obavijesti o
16 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
tihobl
23 dana prije

Ukratko: Uvediomo im sankcije, ali pazite da to ne budu bumernag sankcije.
Naucio se na EU kako ne treba praviti greske.

Subaru avatar
23 dana prije

Kako mulja i laže

Tupko Glupko
23 dana prije

Što se tiče urana i obogaćenog urana, treba iznijeti bitne činjenice. Drugi najveći dobavljač urana za EU je Niger, odakle je domicilno stanovništvo najurilo Francuze i Amere, prekinulo sve veze sa Francuskom, te su tamo došli Rusi. Prije mjesec i pol prekinuli su odnose i sa Ukrajinom. Kina kontrolira većinu rezervi u zemlji s petim najvećim svjetskim rezervama urana, Namibiji. Kina i Rusija već obećavaju jedna drugoj koncesije za uran koji je do sada putovao Europom. Rusija pod sankcijama također zadržava vlasničke udjele u kazahstanskim rudnicima, a SAD planira zabraniti uvoz ruskog urana ove godine nakon uspješnog glasovanja u donjem domu parlamenta prošlog prosinca. Međutim, sam uran se ne stavlja u nukelarne elektrane, treba ga prvo obogatiti, a Rusija kontrolira polovicu svjetskih kapaciteta za obogaćivanje urana. Državni Rosatom opskrbljuje više od petine obogaćenog urana koji pokreće reaktore u SAD-u i Europi. Prošlog su prosinca SAD, UK, Japan, Francuska i Kanada… Čitaj više »

Zar ne
23 dana prije

Sto je do sada cekao???

Гавран
23 dana prije

“Ovdje je važno napomenuti još jednu stvar: ranije je koncern Urenco – naš glavni konkurent – dobijao uranijum iz Nigera besplatno. Sada nas Niger snabdeva uranijumom. Međutim, nije šteta ni za Urenco – ali 10 puta skuplji.” … Izgleda da je Zapad ionako prestao da ga kupuje od nas titanijum. — Zapad je to najavio i uveo sankcije. A ne isključujem ni mogućnost da od nas više ne kupuju ingote titanijuma. Ali kupuju proizvode od ruskog titanijuma, koji se ponovo proizvode u Rusiji. Ovo je za nas mnogo isplativije. Čak je i američki Washington Post napisao eksponirajući članak o tome. Prodajemo gotove dijelove za avione za Airbus i Boeing (koji se sastoji od 30% našeg metala). Svojevremeno su naša Avisma i Boeing Corporation osnovali zajedničko preduzeće u Rusiji za proizvodnju metalnih konstrukcija za avione. A sada jednostavno ne postoji drugo preduzeće na svijetu za proizvodnju ovih dijelova. Noseća greda oko… Čitaj više »

Protiv Sistema
23 dana prije

Malo pomalo će zapadni svijet uvidjeti za svoje friško naštampane dolare i eure nitko im ne želi prodavati svoju sirovinu. Zlatno doba štamparije bez pokrića ide sigurno ka svome kraju

Max
23 dana prije

Najavio je to.

Dokurčilomi
23 dana prije

Tek sada?

Bruno
23 dana prije

Prohibicija je američki izum. Uvedeš zabranu i cvjeta šverc. Raj za Hercegovce. To je njihova sredina, vrhunska izobrazba za šverc od duhana do svemirskih brodova. U Mostaru možeš nabaviti sve. Cijena . Sitnica. Rusima kad nestane love uvedu sankcije Zapadu. I sada umjesto 200 dolara za 1000kubika plina, plaćaju 500. Sada će za dolar plaćati sto. Puno ljudi se treba ugraditi. Raj za Hercegovce.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI