Rusija i Kina dovršavaju svoj prvi prekogranični mega magistralni most (VIDEO)

Most spaja Kinu i Rusiju
29 komentara

Izgradnja mosta preko rijeke Amur koja povezuje Rusiju i susjednu Kinu dovršena je na Dalekom istoku. Povijesni put, prvi je takve vrste između dviju država i postavljen je tako da potakne ekonomske veze.

Most povezuje gradove Heihe na sjeveru Kine i ruski krajnje istočni grad Blagoveshchensk, smješten na suprotnim obalama rijeke Amur, koju Kinezi nazivaju i Heilongjiang. Most je dugačak više od jednog kilometra  i dio je ključnog projekta autoceste na 19,9 km.

Ambiciozni građevinski projekt, vrijedan 300 milijuna dolara, započet je u prosincu 2016., a dva dijela masivnog mosta spojena su kablom krajem svibnja. Nova prekretnica postignuta je u petak, kada su lokalne vlasti najavile završetak građevinskih radova, utirajući put otvaranju, predviđenom za travanj 2020. godine.

„Most ima strateški značaj za nas. “To je vrlo ozbiljna perspektiva za našu regiju”, rekao je guverner regije Amur, Vasily Orlov, tijekom posebne ceremonije obilježavanja završetka projekta.

Oštri vremenski uvjeti u hladnoj regiji već godinama otežavaju prekograničnu trgovinu, ali ovaj ambiciozni projekt je postavljen da riješi taj problem. Nakon što ruta krene s radom, količina tereta mogla bi se povećati čak 8 puta, i to na 4 milijuna tona, izjavio je ruski ministar za razvoj dalekog istoka Aleksandar Kozlov.

Novi most također bi trebao poboljšati turizam, povećavajući turistički protok iz Kine na 2 milijuna. Međutim, u početku turisti neće moći koristiti put jer će biti dostupan samo teretnim kamionima. Trebat će još godinu i pol dana da se izgradi prijelaz koji će putničkom prijevozu, uključujući turističkim autobusima, omogućiti prelazak mosta.

Ipak, prema Kozlovim riječima, turistima bi se mogao ponuditi prikladniji i još jeftiniji način da dođu do druge strane, budući da Rusija gradi i žičaru preko rijeke Amur.

Most Rusija - Kina
Pretplatiti se
Obavijesti o
29 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
preseren3
4 godine prije

Vrlo interesantno. Ovaj pješački most, privremeno zatvoren za pješake, uopšte nije vrijedan napomene…
Danas graditi nešto ovakvo? Ima li ovdje straha? Gdje su vozne trake, željeznica?
Ima ovdje nešto više nego se smije zapisati… Nisu to dvije siromašne zemlje…

Nepre.most.ljive veze
4 godine prije

rusi i kinezi nikada nece biti prijatelji … nemozes da vezes sa mosto sta nije zdruzljivo … strateska greska

Kvisko
4 godine prije

Ja na ovom portalu jos nisam procitao da nesto sto dolazi iz Kine ili Rusije nije MEGA,od igle, preko lokomotive do mostova , o naoruzanju da i ne pisem , sve je MEGA , kuce od cokolade , prozori od marmelade,to su carstva u kojima stanuje drugarstvo.Upravo googlam gdje su kineske, odnosno ruske ambasade ,cekam vizu i kidam iz stopa sa ovog trulog zapada. 🙂

He He
4 godine prije

sada će se kinezi lakše naseljavali u sibir
a rusi će lakše izvoziti sirovine
win win
situacija

nessy
4 godine prije

Slozili se ili ne, mnogi djelovi Dalekog Istoka, rastom temperature, postaju prihvatljiviji za zivot. Rusija, pametno ulaze u proizvodnju i infrastrukturu krajeva gdje su nekada samo prognanici zivjeli. Tamo, daleko, ljudi na vadjenju nafte, plina i metala, imaju izuzetno dobre place, cak i po Evropskim mjerilima.

nije bitno tko
4 godine prije

Dok USA ruši mostove, Rusija i Kina jih grade.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI

Nije pronađen nijedan rezultat.