Rusija želi dominirati u svjetskom izvozu pšenice u godinama koje dolaze

Pšenica - Rusija - izvoz
45 komentara

S obzirom na to da se za proizvodnju žitarica u Rusiji ove godine očekuje da će biti na rekordno visokoj razini, zemlja je nastavila jačati izvoz i proširivati popis svojih potencijalnih kupaca širom svijeta.

Alžirska državna agencija za žitarice prošlog je tjedna priopćila da će na sljedećem natječaju početi prihvaćati uvoz pšenice iz svih zemalja, uključujući Rusiju. Do sada je Rusija mogla izvoziti samo male količine trećem najvećem svjetskom kupcu pšenice.

Ovaj je potez uslijedio nakon što je Saudijska Arabija otvorila svoje tržište za rusku pšenicu još prošle godine. Ruska pšenica zauzela je terete kupljene na posljednjem egipatskom natječaju u utorak. Rusija je posljednjih godina također povećala izvoz pšenice u Tursku, Brazil, Vijetnam i Tanzaniju.

“Možete vidjeti zapanjujući porast proizvodnje i izvoza pšenice iz Rusije”, rekao je za Bloomberg James Bolesworth, direktor i savjetnik za tržište tvrtke CRM Agri Commodities, koja ima sjedište u Velikoj Britaniji, dodajući: “Rusija je uložila velika sredstva kako bi povećala tržišni udio, koji još uvijek raste”.

Drugi stručnjak, Andrew Whitelaw, s australskim savjetnikom Thomasom Elderom Marketsom, rekao je kako ima smisla da zemlje uvoznice otvore pristup većem broju dobavljača. “To će im vjerojatno u budućnosti omogućiti pristup žitaricama po pristupačnijim cijenama”, objasnio je.

Stručnjaci kažu da bi veća prodaja i izvoz pšenice iz Rusije u Alžir mogla predstavljati udar na Francusku, budući da je dosad Alžir bio najveća zemlja-uvoznik pšenice iz Francuske, dok se francuski izvoz izvan Europske Unije ove godine već prepolovio. Ipak, Rusija bi se tijekom sljedećih mjeseci mogla suočiti s većom konkurencijom iz Kanade i Australije, gdje također postoji velika količina kvalitetne pšenice, tvrde stručnjaci.

Uz pomoć druge najveće žetve pšenice u povijesti, očekuje se da će Rusija ove sezone otpremiti 37,5 milijuna tona (od oko sveukupnih 127,5 milijuna tona). Ruska poljoprivredna proizvodnja porasla je više od 20 posto u posljednjih šest godina. Zemlja je uspjela zauzeti više od polovice globalnog tržišta pšenice posljednjih godina, postavši najveći svjetski izvoznik pšenice, najviše zahvaljujući jeftinijim cijenama sijanja i atraktivnim cijenama. Od početka 2000-ih, ruski se udio na globalnom tržištu pšenice učetverostručio.

IzvozPšenicarusija
Pretplatiti se
Obavijesti o
45 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Daba
3 godine prije

I kg psenice je oko 1 kn
Dakle 35 mlrd kuna
Iliti 4 mlrd USD

Brainstorm
3 godine prije

kako alzir sa 40 mil. stanovnika moze biti drugi najveci uvoznik?
znaci li to da su sve druge vece zemlje samodostatne u iznosu manjem od potreba 40 mil. ljudi?

enkol
3 godine prije

Mislim da napisati DOMINIRATI implicira neku radnju nepostenu s kojom se sluzu Englezi i Amerikanci.
Rusija zeli osloboditi svoj prirodni potencijal za proizvodnju psenice i to je to.

Mahatma
3 godine prije

Šta će mi pšenica? Daj mi soylenta i miran sam.

pozitivan pesimista
3 godine prije

istine radi, treba imati na umu koliko je mladih, skolovani i sposobnih “seljaka” zbrisalo
samo iz njemacke i svice u posljednih 20 godina za rusiju, tamo su ih docekali rasirenih ruku i omogucili sve sto im treba, uz drzavnu garanciju otkupa po dogovorenoj cijeni svega sto proizvedu s tim da zaposle sto vise lokalno stanovnistvo.

realista62
3 godine prije

rusija vec par godina od izvoza zita ubire vise love nego od izvoza oruzja koji je zadnjih godina oko 15 milijardi dolara

pozitivan pesimista
3 godine prije

bilo kako bilo, uvjek se sjetimo da smo pored ostalog bili mali i nemoci gmizavci prije nego smo naucili hodati;)

Max
3 godine prije

Rusija je postala agronomska velesila a dok ih je vodio Boris Votka bili su uvoznici hrane.

Bosanac
3 godine prije

Ko ima svoju pšenicu neće morat jest Trumanova jaja

realist62
3 godine prije

Najveća šansa za Rusiju je izvoz soje tj da istisne USA sa kineskog tržišta
No s obzirom na malu sadašnju proizvodnju i veliki američki izvoz to je moguće tek za 10 do 20 godina

bauštelac
3 godine prije

mekinje su zakon

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI