Ruska nafta sa Urala potonula je ispod 12 dolara uslijed epske propasti naftnog tržišta

nafta - naftni toranj
25 komentara

Neviđeni pad tržišta nafte ove nedelje stavio je rusku sirovinu pod pritisak, pri čemu je Uralska mješavina pala za gotovo 6 dolara i trgovana je za ispod 12 dolara po barelu, izjavio je dobavljač energetskih informacija Argus Media.

Ruska referentna vrijednost nafte, čiju cijenu određuje nafta Brent, bila je niža tek 2. aprila, kada je pala na 10,54 dolara za barel (CIF Rotterdam). To je bio najslabiji nivo od marta 1999. godine. Ural je skoro duplirao cijenu nedelju dana kasnije,prema izvještajima o pregovorima OPEC +.

Ponedjeljni epski pad West Texas Intermediate, kada je cijena sirove nafte u SAD prvi put u istoriji pala ispod nule, dogodio se uslijed strahovanja da će skladištima sirove nafte ponestati prostora. A međunarodni referent Brent ni sam nije pošteđen tržišnog previranja i spustio se na najniži nivo od 2001. u srijedu. Buduća cijena Brenta za isporuku u junu iznosila je samo 16 dolara za barel.

Prema ruskom ministru energetike Aleksandru Novaku, situaciju na globalnom tržištu nafte ne treba dramatizovati, jer „ovo je papirno tržište, što znači trgovanje derivatnim finansijskim instrumentima, a ne fizičkom naftom“.

Rekao je u srijedu: „Trenutno vidimo dosta spekulativnih trenutaka, posebno na budućim (futures) ugovorima. Od danas tržište postoji u neizvjesnosti, koja je uglavnom povezana sa činjenicom da se predviđa da će se skladišni prostori sirove nafte širom svijeta napuniti. ”

Novak je dodao da očekuje da će visoka nestabilnost na tržištu nafte i dalje postojati sve dok ne krene dogovor o smanjenju proizvodnje OPEC +.

Sporazum koji su postigli članovi OPEC + i njihovi saveznici, uključujući Rusiju i Meksiko, predstavlja pad proizvodnje od 9,7 miliona barela dnevno u maju i junu – što je najdublji rez na koji su svjetski proizvođači ikada pristali. Nakon toga, grupa će neprestano povećavati proizvodnju do isteka sporazuma u aprilu 2022. godine.

Cijene NafteNaftarusijaUral
Pretplatiti se
Obavijesti o
25 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Brainstorm
4 godine prije

je, i … potrosnja je 70% dolje. 29 mil. bacvi dnevno spram nedavnih 100.

Hmmm da
4 godine prije

Ma strašno nešto, al isto nitko ne zatvara špinu.

Ivan Sever
4 godine prije

Ako sam ja dobro razumio Davora Šterna smanjenje proizvodnje je vrlo teško zbog zamrzavanja (parafiniziranja) bušotina i zapravo njihova inaktiviranja, zatim su tu špekulanti, zatim su tu osiguranja od pada cijena, zatim je tu nedostatak skladišta, zatim su tu velike razlike u troškovima proizvodnje, zatim je tu politika, zatim su tu rezerve i izdržljivost, zatim pad potražnje i loše kratkoročne prognoze itd.itd.itd. Kada se pogleda na cjelinu problema onda se vidi da je kriza univerzalna i pogađa sve, a da će iz krize izaći živi oni koji su sposobni da održe minimalnu proizvodnju (bušotine im ostanu živuće), koji imaju dovoljno vlastitih skladišta za održavanje minimalne proizvodnje i koji imaju dovoljno rezervi za financijsko preživljavanje. Rusi imaju većinu tih pretpostavki, a da sam na njihovom mjestu sada bih (što su oni vjerojatno i učinili) napravio podzemne spremnike za najmanje 1 godišnju svjetsku proizvodnju (za što Rusi imaju prostora, pa čak i… Čitaj više »

Zax
4 godine prije

Velika depresija koja ce biti gora nego ona 1929. Gledam na YouTube snimku iz kalifornije. Farmeri unistavaju usjeve jer nemaju kome prodati. Snimka je od jucer a ne iz tridesetih godina proslog stoljeca da nebi bilo zabune

sobravia
4 godine prije

Ma što je to za najveću ekonomiju na svijetu.

aejfnvijaqfvraewfvjiaewcvjawcvwd
4 godine prije

Kad sam prije dva tjedna pisao da više zarade nema u vađenju ruske nafte lupali ste minuse……………

bauštelac
4 godine prije

Briga Ruse za njihove bušotine ionako iz iste crpe 12% nafte ostalo voda .Oni su se napunili boljom robom.

Alex
4 godine prije

Tko se mača laća , od mača će i pogimuti.

Nije bitno tko
4 godine prije

To je dobar dokaz, da rusko gospodarstvo nije ovisno samo od izvoza nafte. Te zapadne laži više ne funkcioniraju…..

Nije bitno tko
4 godine prije

Jeste li spremni gladovati i rješavati USA?
Dolazite na red……

Tink
4 godine prije

Prenosenja informacija imate gde god se okrenete, medjutim kvalitetnih analiticki tekstova vrlo malo, sto ne znaci da vam neko moze nametnuti sta cete misliti ,oni vas samo poticu na razmisljanje o necemu iz vise uglova. Nije pod obavezno da se morate i sloziti sa njim. Sa mnogim se stavovima naravno nisam slagao, ali sa vecinom jesam sto je urednistvo predstavljalo kao svoje vidjenje drustvenih tokova u svetu. Iskreno se nadam da ce se portal vratiti istrazivackom i analitickom novinarstvu, uostalom zbog toga sam i bio dosadasnji pratilac.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI