Ruske banke okreću se kineskom kartičnom sustavu, jer American Express, Visa, Mastercard obustavljaju ruske operacije

UnionPay
15 komentara

Ruski korisnici American Expressa, Visa i Mastercarda okrenuli su se kineskom sustavu kreditnih kartica UnionPay nakon potpunog izbacivanja Rusije iz zapadnog financijskog sustava.

American Express s Visom i Mastercardom obustavio je poslovanje u Rusiji samo nekoliko sati nakon što je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij pozvao tvrtke da obustave sve poslovne operacije u Rusiji tijekom videopoziva sa zastupnicima Sjedinjenih Država.

Ruske banke koje izdaju kartice koristeći kineski UnionPay

Nekoliko ruskih banaka reklo je u nedjelju, 6. ožujka, da će uskoro početi izdavati kartice korištenjem sustava kineskog operatera kartica UnionPay koji je povezan s ruskom mrežom Mir, nakon što su Visa i MasterCard objavile da obustavljaju poslovanje u Rusiji, navodi Reuters. Državni UnionPay doprinosi većini kartičnih plaćanja u Kini.

Sberbank, najveći ruski zajmodavac, s Alfa bankom i Tinkoffom, objavio je u nedjelju najavu u vezi s promjenom na UnionPay.

Taj bi potez Rusima mogao omogućiti plaćanje u inozemstvu uz UnionPay koji posluje u 180 zemalja i regija u svijetu. Visa i Mastercard izjavile su da sve transakcije započete s njihovim karticama izdanim u Rusiji više neće funkcionirati izvan zemlje od 10. ožujka.

Banka Rusije također privremeno smanjuje količinu informacija koje poslovne banke moraju objaviti u nastojanju da ograniče rizike od međunarodnih sankcija. Počevši od izvoda za veljaču, banke više neće morati izdavati račune pripremljene prema nacionalnim standardima niti objavljivati dodatne podatke na svojim web stranicama.

Ruske građane obavijestila je središnja banka Rusije da koriste gotovinu u inozemstvu. Rečeno je da bi se Mir kartice mogle koristiti i u Turskoj, Vijetnamu, Armeniji, Bjelorusiji, Kazahstanu, Kirgistanu, Tadžikistanu i odcijepljenim regijama Južne Osetije i Abhazije.

American Express obustavlja rad u Rusiji i Bjelorusiji

American Express je u nedjelju priopćio da će također obustaviti svoje poslovanje u Rusiji i Bjelorusiji, postajući najnoviji div kreditnih kartica koji je odgovorio akcijama osuđujući odluku ruskog predsjednika Vladimira Putina da napadne Ukrajinu. Tvrtka je u priopćenju navela da će njezine globalno izdane American Express kartice prestati funkcionirati na bankomatima ili trgovcima u Rusiji, dok kartice koje izdaju lokalno ruske banke više neće funkcionirati izvan zemlje.

American Express je naveo da su ti potezi “uz prethodne korake koje smo poduzeli, a koji uključuju zaustavljanje naših odnosa s bankama u Rusiji na koje utječu sankcije SAD-a i međunarodne vlade”.

Visa je u subotu, 5. ožujka, dala izjavu o tome da kupci u Rusiji koji imaju ondje izdanu karticu i dalje mogu plaćati robu i usluge u zemlji, ali tvrtka neće obraditi transakcije. Obrada će biti prepuštena ruskom nacionalnom sustavu platnih kartica.

Prema ruskoj središnjoj banci, Visa i Mastercard proizvodi koje izdaju ruske banke nastavit će funkcionirati dok ne isteknu.

PayPal je također u subotu objavio da je zatvorio sve svoje usluge u Rusiji zbog “trenutnih okolnosti”. Izvršni direktor PayPala Dan Schulman objavio je to u pismu upućenom zamjeniku ukrajinskog premijera Mihailu Fedorovu izražavajući solidarnost s ukrajinskim narodom.

Globalni procesori plaćanja najnovije su tvrtke koje su se pridružile rastućem popisu američkih tehnoloških i internetskih titana koji bojkotiraju Rusiju zbog Putinove invazije na Ukrajinu koja je započela prošlog tjedna u veljači.

Vlade sa Zapada objavile su paket sankcija usmjerenih na slabljenje ruskog gospodarstva. Nekoliko inozemnih tvrtki također je smanjilo svoje poslovanje u Rusiji kao odgovor na sukob. Nakon što su uvedene sankcije nakon ruske invazije na Ukrajinu, rublja je pala, njezina se burza zatvorila, a imovina vrijedna milijarde dolara je zamrznuta.

Kina se, međutim, opirala osuđivanju Rusije i izjavila je da su sankcije kazna koja ne funkcionira. Ruske tvrtke također žure otvoriti račune u kineskim bankama u Moskvi dok pokušavaju izbjeći učinak sankcija. Kina je najveći trgovinski partner Rusije za izvoz i uvoz.

bankerusijaUnionPay
Pretplatiti se
Obavijesti o
15 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
2 godine prije

Odlično……

josif
2 godine prije

Jel ima toga u nas ? treba će i nama ,padaju vojni dronovi po Zagrebu,slavu se nacisti čak i zelenskij nosi fašistički križ…..

DEDA
2 godine prije

TOLIKO O ZAPADNIM SANKCIJAMA A ZNALO SE I NA POČETKU DA RUSI IMAJU IZLAZ NA KINU.RATOVI SE VODE ZBOG NOVACA A IZAZIVA IH I RATUJE POSLUŠNA SIROTINJA KOJA I POSLE RATA OSTAJE SIROTINJA.KAKO OVIM KOLONIALNIM GOVNIMA NITKO NE STIŠĆE SANKCIJE KAD RATUJU STOLJEĆIMA PO SVIJETU.OVCE MOJE BEEEEEE.

2 godine prije

Radi u mojoj zemlji. Sad znam, kad propadne i zadnji bastion trulog zapada.

Max
2 godine prije

Logično.

Boba Lazarević
2 godine prije

Baš se pitam koju cijenu će Rusija platiti na kraju, čak i ako pobijedi u Evropi. Čini mi se da se previše oslanja na Kinu, a Kina joj sigurno nije namijenila ulogu ravnopravnog partnera na dugi rok.

Xyx
2 godine prije

Jbt bas mi zao ovih rusa takva sila a samo se prebacuju na tudje karticne sisteme sada ce kinezi raditi sto zele

abc
2 godine prije

USA i EU su pucale u vlastito koljeno…. Kina sa Rusijom dobiva ogromnu stratešku prednost i privrednu jačinu. A Rusija se je otarasila zapadnog fašizma, cinizma i kretenoidnih provokacija. Sudjelovanje sa azijskim privredama, pogotovo Kinom, če Rusiji donjeti prednost pred EU.
Sve te sankcije protiv Rusije, mogu USA i EU da zakače na svoj pacovski rep. Nikad nisu ni djelovale, nit če ikad djelovati.
Ko želi uništiti Rusiju, morat če je vojno poraziti. A to je praktički neizvedivo.

abc
2 godine prije

A što se tiče oslanjanja na Kinu, je baš zapad taj koji iz nje uvozi sve i svašta.
Zapad je trenutno više ovisan od Kine, nego što je ovisna Rusija.
Zapadu ponestaje energenata, a Kina jih je sa povezivanjem s Rusijom osigurala za sledečih sto godina.

minimoris
2 godine prije

Uvoditi sankcije sa ovakvim stvarima je mac sa dve ostrice,do juce ste naplacivali proviziju za svaku transakciju i uzimali lepe svote novca na nicemu. Sta sada moze da se desi,ako Rusi nisu pripremili finansijsku zaledjinu imace problema,mada ovde vidim veci problem logistike,tj zamena kartica,jer ce stvoriti navale gradjana na banke i ostale gluposti koje nemaju neki finansijski uticaj,ali imaju psiholoski na narod. Druga stvar koja je po meni bitnija je da ce sistem koji ne zavisi od zapada poceti da raste,da li ruski MIR ili kineski UnionPay,oba mogu da funkcionisu kao i Visa i Mastercard.Zbog ovoga je bitno ono sto sam prvo rekao finansijska zastita,jer trebace vremena da sve vise i vise zemalja polako uvodi ove sisteme,cim se postigne kriticna masa anglo-saksonski ce se sam urusiti.Tako ce isto biti i sa SWIFT-om i rusko-kineskim sistemom,kako vise zemalja bude uvodilo ove druge,prvi ce se sam gasiti. Koliko gledam slicna situacija se… Čitaj više »

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI