S povećavanjem potražnje raste i cijena plina u Europi

Ruski plin cijene rastu
18 komentara

Cijene prirodnog plina na europskom tržištu porasle su u ponedjeljak za više od 5 %, stigavši cijenu od gotovo 900 dolara za 1.000 kubičnih metara, prema podacima o trgovanju s terminskim ugovorima ICE.

Cijena listopadskog terminskog ugovora u TTF-u, u Nizozemskoj, dosegla je 895,30 dolara, što je rast od 5,4 % u odnosu na razine postignute krajem prošlog tjedna.

Europske cijene plina bile su rekordno visoke u posljednjih mjesec dana, a procijenjena cijena listopadskih vrhunaca dostigla je 15. rujna desetljetni maksimum od 963,90 dolara.

Taj skok pripisuje se približavanju zimske sezone i ekonomskom oporavku od zastoja Covida-19 u cijelom svijetu. To je navodno povećalo potražnju kućanstava i poduzeća, dok manja ulaganja globalnih bušilica ograničavaju proizvodnju.

Prošli tjedan, izvršni direktor ukrajinske energetske korporacije pod kontrolom države Naftogaz optužio je ruski Gazprom za namjerno uskraćivanje isporuke plina iz Europe, manipulirajući tako tržištima.

Ruska energetska korporacija kaže da je skok cijena plina posljedica niskih rezervi u europskim podzemnim skladištima uoči zimske sezone. Od 19. rujna te su rezerve navodno bile samo 72 % pune, što je gotovo 14 % manje nego u posljednjih pet godina.

Ranije ovog mjeseca, njemačko ministarstvo energije reklo je da je Rusija u potpunosti usklađena sa svojim obvezama opskrbe plinom u Europi, naglašavajući kako nema potrebe za miješanje države u situaciju s cijenama plina.

gasPlinrusija
Pretplatiti se
Obavijesti o
18 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
preseren3
2 godine prije

Sjeverni tok 2 pokušavaju neki usporiti sa certificiranjem…
Kad jim se cijena popne dovoljno visoko, otvorit če ga…

tuf
2 godine prije

HAK je objavio danas članak na ovu temu: Države u svijetu se više nego ikad oslanjaju na prirodni plin za zagrijavanje domova i industriju i to ponajviše zbog napora da se prestane s ugljenom i poveća upotreba čistijih izvora energije, ističe Bloomberg. Ipak, nema dovoljno plina za poticanje oporavka nakon pandemije i nadopunjavanje iscrpljenih zaliha prije hladnih mjeseci. Države pokušavaju jedna drugu nadmašiti u opskrbi jer izvoznici, poput Rusije, nastoje zadržati više prirodnog plinau vlastitim zalihama, a situacija će se samo još više pogoršati kada temperature padnu. Kriza u Europi nagovješćuje nevolje za ostatak planeta jer zbog nedostatka energije na kontinentu vlade upozoravaju na nestanak električne energije i zatvaranje tvornica. Zalihe u europskim skladištima su na povijesno niskim razinama za ovo doba godine. Plinovodni tokovi iz Rusije i Norveške bili su ograničeni. To je zabrinjavajuće jer je mirnije vrijeme smanjilo proizvodnju vjetroelektrana dok se istovremeno starije europske nuklearne elektrane postupno… Čitaj više »

Max
2 godine prije

To je teška igra i štela

Viktor
2 godine prije

Trump je pozvao mladu novinarku u svoju kabinu Air Force One kako bi joj mogao pogledati zadnjicu, kaže nova knjiga

tihobl
2 godine prije

….Gazprom namjerno uskraćivanje isporuke plina iz Europe, manipulirajući tako tržištima….

A Gazprom je povecao izvoz za 25%.
Neko ovde laze zestoko. ST1 radi na maksimumu od 50%. Njemacka dobija gas po 220$ na osnovu dugorocnog ugovora.

Isti fazon je i sa vjestackim djubrivom. Prvo su uveli sankcije velikom proizvodajcu – Bjelorusiji. Sad su krenuli sa smanjenjem proizvodnje i za to ce okriviti ruse. Iduceg proleca kad nafta i vjestacko djubrivo budu preskupi pa podbaci sjetva rusi ce biti krivi.

Izgleda da samo ruse nece moci onemoguciti da zasiju oranice. Evo proslog mjeseca rusi su izvezli 170.000 tona graska i govore da ce povecati izvoz (povecavaju izvoz zita stalno i vise se tim i ne hvale). Zapad ce morati naci izgovor da uvede sankcije na ruske poljoprivredne proizvode, jer im rusi kvare posao sa planiranom nestasicom hrane.

tedi
2 godine prije

SADA JE PROBLEM SA RUSKIM PLINOM,RUSIJA UCIJENJUJE,A KADA SU EU UVODILE SANKCIJE RUSIJI ONDA JE BILO OK.
RUSI TAKO BOGATI RESURSIMA,A ZIVE SIROMASNIJE OD ZAPADA,PA KO JE TU LUD,NEKOME PAMET BAS RADI U RIKVERC.

tedi
2 godine prije

N e slusajte sta mediji pisu vec gledate sta drzave rade. VB pokrece u pogon davno zatvoren termoelektrane, remontujenove, a Njemacka cuti ko ona stvar i proizvodi el struju iz uglja.
Nije sve sto se prica istina,BP posle korone mnoge ce pokopat u pustinje,biti ce migranata i iz EU.
Dojadio sam Bogu i necastivom,gfovorecei kupujte naftu,sibice ljekove,baterije,sve sitnice niceg nece b iti ,a na sitnicama ce se zaradjivati. Ne idite na more,kupujte djeci hranu za bebve,ma koi me jebe i u mojoj okolini.

hiber
2 godine prije

Ovo sa plinom u EU je samo odraz problema koji se stvarno akumulirao u Aziji, prvenstveno u Kini. Tamo se dogodio pravi elektro blackout. Stvarni uzrok blackouta je svađa Kine sa Australijom, a koji trgovački rat je pokrenula KP, a posljedica je kronični nedostatak ugljena, kojeg sada Kinezi kupuju iz druge ruke. Prvi blackout je udario još u prosincu 2020., a sada sistemski stanje postaje sve gore. Sada se stvari pravdaju tobožnjim ekološkim razlozima, ali stvarni problem je energetski.

Sven
2 godine prije

Rusi imaju ogromna podrucja iz kojih mogu crpiti plin. Inace cijena svih energenata ide gore, ne samo plina. A ljudi sve vise trose. A klima nepovratno trpi. Tu je opet novac u igri. Umjesto da se baziramo na pravljenju kuca kojima je skoro nepotrebno grijanje mi lozimo dok ne potrosimo sve resurse.

fliflaflu
2 godine prije

Znači skaču cijene plina, ali i dizela, jučer na petrolu litra 11 kuna. Posljedično i cijene hrane. Nedostatak vozača, zastoji s dopremom sve moguće robe preko koppna i mora. Izdržljivo je kad nema jedne vrste šampona ili ormara, ali i hrana je u pitanju. Čini mi se da svi pušu u isti rog, a objašnjenja koja nam nude su tu, eto, da narodu ne bude dosadno.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI