Senat usvojio zakon o zabrani uvoza ruskog urana

Uranijum
22 komentara

30. travnja Senat Sjedinjenih Američkih Država jednoglasno je donio Zakon o zabrani ruskog izvoza urana.

Ova zakonodavna mjera predstavlja ključni korak u tekućim naporima da se Rusiji uvedu sankcije nakon početka specijalne vojne operacije Moskve u Ukrajini u veljači 2022.

Prijedlog zakona je spreman postati zakon nakon što ga predsjednik Joe Biden odobri. Njegovo usvajanje uz dvostranačku potporu naglašava široko rasprostranjeni konsenzus unutar američke vlade o potrebi rješavanja ruske agresije.

Zakon o zabrani uvoza ruskog urana osmišljen je kako bi se zaustavio uvoz obogaćenog urana iz Rusije do 2040. Ova mjera ima za cilj prekinuti financijske veze između Rusije i SAD-a, budući da prihodi od izvoza urana navodno Moskvi donose prihod od procijenjenih milijardu dolara godišnje.

Prekidanjem ovog toka prihoda, SAD nastoji potkopati sposobnost Rusije da održi svoje vojne operacije i financira svoje ratne napore u Ukrajini.

Iako zakon nameće opću zabranu uvoza ruskog urana, uključuje klauzule koje SAD-u daju ograničene iznimke od zabrane. Na primjer, Ministarstvo energetike može izdati privremena izuzeća pod posebnim okolnostima, kao što je slučaj antidampinškog sporazuma između Washingtona i Moskve.

Ova izuzeća imaju za cilj pružiti fleksibilnost i istovremeno osigurati da zabrana ostane učinkovita u svom glavnom cilju obuzdavanja ruskog utjecaja na tržištu nuklearnog goriva.

Naime, uključivanje nuklearnog goriva na popis sankcioniranih proizvoda predstavlja značajnu eskalaciju ekonomskog pritiska koji se vrši na Rusiju. To naglašava ozbiljnost situacije i odražava predanost Sjedinjenih Država primjeni niza mjera kako bi Rusiju pozvali na odgovornost za svoje postupke.

Dok i dalje postoje napetosti između Rusije i Ukrajine, usvajanje ovog zakona naglašava odlučnost američke vlade da čvrsto podupre Ukrajinu i odustane od ruske agresije na više frontova.

Biden razmatra donošenje izvršne uredbe o zabrani ruskog urana

Senatski zakon o zabrani uvoza ruskog urana nadovezuje se na sličan zakon o zabrani uvoza ruskog nuklearnog goriva koji je usvojen u Zastupničkom domu u prosincu, ali je ostao u Senatu odmah nakon usvajanja.

Nacrt zakona Kongresa sada čeka potpis predsjednika Joea Bidena. Njegova administracija navodno još uvijek razmatra široku zabranu obogaćenog urana iz Rusije. No, ranija su izvješća pokazala da je predsjednik bio spreman upotrijebiti svoju izvršnu vlast kako bi spriječio uvoz obogaćenog urana iz Rusije u SAD, u potezu koji je trebao zaobići mogući zastoj u Kongresu.

Moguća izvršna naredba bila je izrađena uz pomoć Ministarstva energetike i Vijeća za nacionalnu sigurnost, a stvorila bi široku zabranu obogaćenog urana s izuzećima koja bi omogućila nastavak uvoza goriva do 2028. Dok izvršne naredbe nose značajne pravne težine, Kongres zadržava mogućnost donošenja zakona koji bi mogli zamijeniti takve naredbe.

I Bidenova administracija i dionici unutar nuklearne industrije preferiraju djelovanje Kongresa za rješavanje problema putem zakona.

Rusija je trenutačno glavni inozemni dobavljač obogaćenog urana za SAD, osiguravajući gotovo četvrtinu goriva koje se koristi u američkim nuklearnim reaktorima.

Samo prošle godine, SAD je uvezao ruskog urana u rekordnoj vrijednosti od 1,2 milijarde dolara, što označava značajan porast godišnjih isporuka urana.

S obzirom na implikacije po nacionalnu sigurnost, Bijela kuća je naglasila važnost razvoja domaćih kapaciteta za obogaćivanje urana.

Ranije ove godine Kongres je u tu svrhu izdvojio 2,7 milijardi dolara, a Bidenova administracija zagovarala je istovremenu dugoročnu zabranu uvoza ruskog goriva. Unatoč posjedovanju vlastitih rezervi urana, domaći izvori SAD-a nedostatni su za zadovoljenje potreba sektora nuklearne energije u zemlji.

Nasuprot tome, Rusija se može pohvaliti najvećim svjetskim kompleksom za obogaćivanje urana, koji čini gotovo polovicu globalnog kapaciteta.

Stručnjaci procjenjuju da bi SAD-u bilo potrebno najmanje pet godina znatnih ulaganja da smanje svoju ovisnost o ruskom uvozu urana.

rusijaSADUranZabranazakon
Pretplatiti se
Obavijesti o
22 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
tihobl
13 dana prije

Znaci uvozice “kazahstanski” uran.

tihobl
13 dana prije

Русија је почела да користи нови систем бацача пламена Дракон, службеног назива ТОС-3.

kom opanci kom obojci
13 dana prije

USrAn Senat razmatra da Zakonski ukine uvoz Kineskih kondoma, kako bi potkopali kinesku ekonomiju i smanjili kineski potencijal da ugroze USsrA interese na Mirnocifiku i širom sveta!!!! Kako je izjavio demokratski senator iz Ne-vadi, (Nulendičin brat po stricu) “nek se žutokosi (mislio je koso-oki) *ebu “!!!

tihobl
13 dana prije

Posednjih dana izaslo je puno snimaka lancetovanih abramsa i bredlija. Jedan je pogodjen na labudici prije nego sto je istovaren, jedan je presao samo 500m prije pogotka, ostali su pogodjeni u napredovanju ili na poziciji. Nakon sto su ameri rekli Zelenskom da povuce americku opremu u Lavov i da je pripremi za slanje u Gazu, ukropi su krenuli u kontraofanzivu sa prezivjelim abramsima na pravcu Ovcertno. Kontraofanziva je propala. Rusi su krenuli napredovati iz Arhangelskog prema sjeveru, a iz Ovcertnog prema zapadu sjeverozapadu nastojeci da zaobidju ukrajinske utvrdjene polozaje i stave ih u kotlic. Izasao je snimak kako ceta pokusava da pjesice pobjegne iz Arhangelska i kako kolonu pogadja artiljerija na livadi dok ruski dronovi nadgledaju. Rusi na ovom pravcu ne stede fabove i lancete (ispaljuju lancet i na minobacac). Zato stalno potiskuju natovce. Ali to nije sve – na svatovskom pravcu nakon dugo vremena mirovanja rusima je postalo dosadno… Čitaj više »

tihobl
13 dana prije

Саопштено је да су две хиперсоничне ракете „Кинжал“ стигле на командно место противваздушне одбране Оружаних снага Украјине у области Вишегорода у Кијевској области. Није било упозорења о ваздушном нападу.

Sutradan ce se saznati ko je dosao na sastanak kad su rusi poslali ne jedan, vec dva kindzala.

tihobl
13 dana prije

У Варшави су Пољаци претукли Белорускињу, погрешно је сматрајући Украјинком –

Девојка од 22 године шетала је са другарицом близу станице метроа Ксиециа Јанусза, говорећи на руском, када им је пришао одрасли пар. Жена је безобразно позвала девојке да се врате у Украјину.
Они су то игнорисали, али је жена наставила и пљунула девојчици у лице. Као одговор, добила је ударац ногом у задњицу.
Тада је жена зграбила Белорускињу за косу, а Пољак је задао неколико удараца.

Dokurčilomi
13 dana prije

Sada još trebaju i zabraniti uvoz ruskog titaniuma.

vlad
13 dana prije

Trenutno jedva nešto preko 18% obogačenog urana potrebnog SAD proizvodi se kod kuće. Klasična budalaština američkog političkog establismenta

Samo U Prolazu
13 dana prije

Vec vidjeno, zabrana, pa uvoz preko posrednika…

Darko
13 dana prije

Rusi su se sigurno upišali od straha, pa što ste do sada uvozili Uranij? Jebem vam mater američku glupu, pokloniti će oni vama višak Uranij zračnom poštom koliko ste si zaslužili 🙂

BanOvan
13 dana prije

Sada Rusi neka vaone sa rudom okrenu drugu Kimu a mogli bi malo i u Teheran jer su i oni sankcionisani pa im USrAnci mogu samo …

Max
13 dana prije

Trebat će im-

Zvone
13 dana prije

Ne razumjem kako su ameri zabranili sav uvoz iz Rusije a trgovina između njih se u ovoj godini povećala za 20 posto.

Gad
13 dana prije

Pa što istog trena onda ne prestanete kupovati uran od Rusa, što niste prestali kupovati prije dvije godine, stoko umobolna licemjerna.

Lanculica
13 dana prije

Ova odluka pokazuje na ne jedinstvo unutar bande pljačkaša zvane USA. Netko novi treba preuzeti dobavu urana, model financiranja Usrajine i Šestokrakih daje ogromnu kolićinu novca kojeg zadržavaju za sebe. Taj novac treba oprati i povečati a kritične sirovine su idealne za to. Rusija odavno ne smanjuje cijene sirovina u takvim situacijama. Potražnja Amera za uranijumom povečati će cijene na svjetskom tržištu i Rus će još više zaraditi uz manju prodaju.
Ova odluka izaziva opasnost za Afričke dobavljače gdje se vjerojatno sprema vojno pokoravanje i oduzimanje prirodnih resursa.

David
10 dana prije

Naslov je sugerirajući i tendenciozan Morao bi glasiti Senat SAD Upotreba samo rijeći Senat velikim slovom taj senat podrazumijeva nekakvim nadtijelom Hrvatskoj državnoj upravi što taj senat srećom i pored Premijerovih nogu koje vire iz američkog šupka to nije.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI