ZAŠTO SU KINEZI POBIJEDILI na natječaju za gradnju pelješkog mosta?

Hrvatska zna graditi ceste i mostove
71 komentar

Hrvatske auto ceste su uglavnom izgradile hrvatske građevinske tvrtke, bilo kao nositelji posla pojedinih dionica, bilo kao podizvođači radova, što samo po sebi govori o sposobnostima domaćeg građevinskog sektora. U godinama izgradnje mreže hrvatskih auto cesta svjedočili smo visokim stopama gospodarskog rasta i to je trajalo sve dok ondašnji premijer nije u jednom trenutku uzviknuo, suočen s posljedicama takvog gospodarskog rasta: “Mi smo u banani!”.

Ta izjava je kasnije poslužila mnogima za izrugivanje s državom, uglavnom od onih koji su i tad brali vrhnje isključivo od činjenice postojanja države (danas se samonazivaju uhljebima).

Hrvatska nije ni tad bila banana država zbog političkog sustava ili nekakvih diktatorskih ovlasti premijera ili predsjednika, kao što to nije ni danas. Ali se našla u ‘banani’ zbog privremenog gospodarskog rasta koji nije bio temeljen na proizvodnji i izvozu, već na potrošnji i uvozu.

Posljedice tog i takvog rasta plaćamo i danas, dok ministar financija po svijetu traži sredstva za refinanciranje kreditnih obaveza HAC-a, investitora u auto ceste i dužnika u milijardama eura, uglavnom prema stranim kreditorima.

Rast temeljen na stranoj akumulaciji je kratkog daha i to je ono o čemu govori godinama dr. Slavko Kulić, a malo tko želi razumjeti. Njegov osvrt o današnjem trenutku je isti kao i njegovi osvrti prije nekoliko godina i to samo zato što se politika aktualne Vlade ni za dlaku nije pomakla od politike Vlade Ive Sanadera.

Aktualna vlast stalno se hvali rastom BDP-a od 2,9 posto, premda rast BDP-a nije pokazatelj ni pojedinačnog ni društvenog napretka, a pogotovo nije rezultat političke učinkovitosti. Rast BDP-a nije, naime, postignut novostvorenim vrijednostima, odnosno investicijama, već je rezultat povećanje potrošnje. A rast potrošnje ne donosi ništa, osim novog duga. Zbog toga nam predstoji rasprodaja nacionalnog bogatstva ili ponovno zaduživanje. Mi imamo sustav vladavine na dug, a to zaduživanje nema nikakvog legitimiteta. To zaduživanje hrvatskih građana, bez da ih je itko o tom zaduživanju išta pitao, najspornija je stvar u Republici Hrvatskoj. No, nitko na to ne reagira. Ni vlast, ni znanost, ni hrvatski intelektualci. Zato i nestajemo u procesu tranzicije i s tom činjenicom moramo se ozbiljno suočiti”, objašnjava dr. Slavko Kulić.

Ono na što dr. Kulić aludira jest četvrti stup vlasti bez kojeg ostala tri stupa ne mogu postojati kao neovisni i suvereni. Dakako, riječ je o monetarnoj vlasti koja je preduvjet za suverenu zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast. Monetarne vlasti nemamo pa smo osuđeni na cikličke krize iz kojih izlazimo uvijek s nižom razinom suvereniteta (tko želi više o tomu znati neka prouči Nostradurusove radove u kojima se nalaze matematički i logički prikazi današnjeg monetarnog sustava: https://sites.google.com/site/financijskisustav/najava-novih-investicija-kao-izlaz-iz-krize).

Iz te činjenice koju ne možemo mijenjati bez jasne i otvorene prijetnje međunarodnom izolacijom (poput Venezuele, Bjelorusije, Sjeverne Koreje) moramo izvući najviše što se može. Što podrazumijeva jeftiniju državu, niže poreze i veće poduzetničke slobode. Kao i investicije u industrije kojima ćemo supstituirati uvoz i povećati izvoz.

Da se dio strane akumulacije kojom smo financirali izgradnju auto cesta iskoristio za pokretanje proizvodnje u domaćoj industriji, da se nisu posuđivali euri za sve ono što možemo i moramo plaćati u kunama, danas bi situacija u državi bila bitno drugačija. Gospodarski rast bi se i tad temeljio na proizvodnji, na novostvorenim vrijednostima. Trebalo nam je šest godina tavorenja u gospodarskom padu i stagnaciji na nižoj razini, dodatno posezanje države u novac mirovinskih fondova za Milanovićeve Vlade, dizanje stope PDV-a u dva navrata, pad BDP-a i plaća, gubitak od 150.000 radnih mjesta u realnom sektoru, iseljavanje preko 200.000 ljudi da bismo kako-tako došli k sebi.

Da su hrvatske vlasti imale svijesti i znanja o razlozima zbog kojih smo dospjeli u ‘bananu’ ne bi domaće građevinske tvrtke koje su izgradile auto ceste dospjele u predstečajne nagodbe i stečajeve, već bi imale financijskih sposobnosti za izvođenje radova u inozemstvu. Tim putem je svojevremeno trebala (i mogla) poći splitska tvrtka Konstruktor, koja je dobila posao međunarodnom natječaju za izgradnju auto ceste Bar-Boljare u Crnoj Gori. Posao jest dobila, ali ne i garancije domaćih banaka. Rezultat – Bar-Boljare gradi kineska tvrtka. Konstruktor nije krenuo u Crnu Goru, ali zato jest u stečaj.

http://autoput.me/kinezi-grade-autoput/
https://www.slobodnaevropa.org/a/autoput_bar_boljare/1973652.html

Ne tako davno, recimo 2001., imali smo tvrtke koje su mogle izgraditi apsolutno sve što se može zamisliti, čemu može posvjedočiti izgrađena infrastruktura diljem zemlje – kaže bivši ministar graditeljstva Radimir Čačić, koji je postavio model izgradnje auto cesta u Hrvatskoj (što je kasnije HDZ uspio ‘unaprijediti’ udvostručivanjem cijene po kilometru, kasnije su izronili Remorkeri, dvostruka bojanja tunela i pravomoćna optužnica protiv ministra Kalmete).

Hrvatska zna graditi ceste i mostove - petlja
Hrvatska zna graditi ceste i mostove – petlja

Raznorazni razlozi doveli su do sloma graditeljstva, ali je u svakom slučaju u posljednjih petnaest godina izostala ikakva ozbiljna politika države u tom sektoru. I sada se natječaj za pelješki most moglo postaviti tako da naše tvrtke dođu u obzir – dodaje Čačić.

http://slobodnadalmacija.hr/novosti/biznis/clanak/id/507188/objavljene-ponude-za-izgradnju-peljeskog-mosta-kinezi-srusili-cijenu-radova-za-cak-500-milijuna-kuna-evo-tko-je-jos-u-igri-za-najveci-graevinski-projekt-u-hrvatskoj

Hrvatske tvrtke nisu došle dakako u obzir jer se nisu ni javile na natječaj. Kinezi se jesu javili.

Kinezi nisu dobili posao samo u Crnoj Gori. Na međunarodnom natječaju su dobili i posao izgradnje Pelješkog mosta. Kineska tvrtka China Road and Bridge Corporation ponudom u iznosu od 2.081.608.270,72 kuna bez PDV-a proglašena je ‘ekonomski najisplativijom’. Njihova ponuda bila je za skoro 500 milijuna kuna niža od onih Astaldija i Ictasa (talijansko turski konzorcij), te Strabaga (austrijsko-ruska kompanija), koji je ispao najskuplji s ponuđenih 2,6 milijardi kuna (kao da su imali insajderske informacije o tomu koliko novca EU planira dati za gradnju pa im je ponuda upravo u tom iznosu).

Ne bude li u sljedećih desetak dana, koliko je još ostalo žalbenog roka,  Strabagovih pritužbi na sam natječaj (bolje rečeno – ne uspije li Strabag u ovom dodatnom terminu ‘uvjeriti’  prave ljude u EU kako treba poništiti natječaj), kineski CRBC će krenuti u gradnju Pelješkog mosta.

Ono što nas može ipak koliko-toliko veseliti jest činjenica da se ovog puta za financiranje gradnje Pelješkog mosta nećemo morati zadužiti. Odlukom Europske Komisije od 7. lipnja 2017. Hrvatskoj je dodijeljeno 357 milijuna EUR iz sredstava kohezijske politike za gradnju mosta.

Relativno malen dio tog novca će ostati u Hrvatskoj u tvrtkama Skladgradnja i Brodosplit koje će vjerojatno biti partneri Kinezima u gradnji mosta.

Zbog ovakvog raspleta natječaja za most, osim Bakira Izetbegovića koji je mjesecima neuspješno lobirao u EU za uskratu novca Hrvatskoj ‘dok se ne riješi granični spor između Hrvatske i BiH’, razloga za nezadovoljstvo imaju i u europskim građevinskim tvrtkama. Kinezi ne dolaze više u Europu samo sa svojom robom, dolaze i s građevinskom mehanizacijom što će svakako u budućnosti predstavljati izazov za europske građevinske tvrtke.

China Road and Bridge CorporationPelješki most
Pretplatiti se
Obavijesti o
71 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
dron
6 godine prije

onaj koji ima najbolje informacije putem industrijske spijunaze prisluskivanje mito i korupcija itd pobjedjuje a kineze iskljucivo interesuje gospodarska sfera a ne ostale gluposti

Sinisa
6 godine prije

Zasto je kilometar auto-puta Banja Luka/Gradiska medju najskupljim na svjetu ili cemu sluze dodatne akcize na gorivo u BiH….smijete li vi u opste ista pisati o BiH???

mars
6 godine prije

Bijaše jednom jedan dobar domaćin koji je imao vlastito neveliko imanje, koje je zajedno sa svojom familijom podizao, gradio i pazio i koje im je svima obezbjeđivalo sve ono što im je potrebno za pristojan i normalan život, a omogućavalo im i višak koji su prodavali drugima. Drugi, veći i jači domačini bili su zavidini i smetala im je njegova relativna samodostatnost i nezavisnost, te su samo čekali priliku da mu pomrse račune. Sa protokom vremena, tom domaćinu i familiji je (nerealno) okvir njihovog imanja postao pretijesan, te poželješe više i kao bolje, u čemu oni veći i jači domaćini ugledaše svoju šansu. Počeše domaćinu puniti glavu o tome kako uopšte nije problem da i on bude veliki i jak kao i oni, ali samo treba da se odrekne svog dosadašnjeg sistema i načina rada i prihvati njihov, pa će i on i njegova familija uživati iste blagodeti kao i… Čitaj više »

Tarzan
6 godine prije

Kao da je u pitanju samo taj most? Koliko će još mostova, tunela i prometnica trebati?
Što preostaje kada se jednom izgubi vlastiti proizvodni kapacitet i expertiza? Samo za usporedbu, Krčki most je 17 godina bio naveci betonsko armirani most u svijetu za koji nisu trebali kinezi niti evropljani.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_longest_arch_bridge_spans

čitalac
6 godine prije

Hm, hm…
Hrvatska je dobila od EU 357 milijuna EUR nepovratnih sredstava a Kinezi dobili posao? Zar će EU plaćati Kineze? To se neće tek tako završiti.

bbbb
6 godine prije

Da su svi političari i intelektualci poput Slavka Kulića onda nebi bilo ovako kako jeste, no moramo biti svjesni da smo svi na balkanu primorani da budemo vazali ciozapada i da smo se tome protivili još bi ovdje bio rat. Dozvolili su nam mir po cijenu totalne krađe svega, imaju oni tu još pljačkati sljedečih 20 godina a onda će ovce početi blejati jer neće biti moguće vračati ni kamate jer je sve već uzeto od države ovrhom zbog duga.

bbbb
6 godine prije

Ako se zna da su kinezi u 5 godina potrošili više cementa nego čemerika u čtavom dvadesetom stoljeću malo je jasnije…….

Mikojan
6 godine prije

Pošto sami sebe nazivamo banana republika to su vjerojatno čuli i kinezi pa će se tako i postaviti.
Bio je jedan zanimljiv dokumentarac na nekom tv kanalu o Kinezima i njihovim “ulaganjima” u Africi.
Pokazali su neki rudnik, nečega, koji su kupili kinezi, svi bili sretni jer će ljudi konačno imati siguran posao u rudniku
ali da, kinezi otpustili sve domaće rudare i dovukli svoje iz Kine.
Nekako mi se vidi da će sa mostom biti isto tako, Napraviti će kamp, dovući svoje ljude i strojeve pa na miru raditi.
Sjeća li se netko kako su Kinezi ponudili Hrvatskoj da izgradi drugi kolosjek pruge Rijeka-Mađarska i kako je to završilo?

Koča Popović
6 godine prije

Uz duzno postovanje autoru, tekst je malo promasen. Hrvatsko gospodarstvo je demontirano 1990. da bi njemacke, austrijske… ubirale vrnje. Kod gradnje autocesta, firme nositelji posla bile su strane poput Strabaga, a domace su tek podizvodjaci. Pokojni dr. Horvat, najpriznatiji hrvatski ekonomist je rekao sve o nasoj propasti prije Kulica.

toni
6 godine prije

Slavko Kulič, jedini stručnjak u Hrvatskoj. Čovjek je vrh za ove koji bi trebali biti bolji i pametniji od njega. Nisu ni blizu

Piretis
6 godine prije

Ajmo sad ozbiljno. Sve što o građenju kaže izvjesni R. Čačić je neozbiljno. Taj bivši ministar i Prvi podpredsjednik vlade (ovakvu je titulu valjda zadnje imao neki predsjednik SSSR-a) je poduzeća na čijem je čelu bio uspio upokojiti. Puno velikih riječi a nikakva djela.
Nemam ništa protiv kineza, ali sam sumnjičav u vezi sa kineskom kvalitetom. Tko je ikada rastavio bilo koji uređaj proizveden u Kini znat će o čemu govorim. Mala cijena najčešće nema veze sa dobrom kvalitetom.

Mucke
6 godine prije

E da ,I nitko da progovori o svrsi i ekonomskoj opravadanosti gradnje ovoga “Obrovca”,slusamo samo o politickoj opravdanosti(spojit ce Hrvatsku u jedan dio).Od ovoga moze imati koristi samo par peljeskih sela
i Korcula (brze ce do Splita).Autoputa za DBK nece biti a ovce se vesele.Tako to ispadne kad vodis politiku “neka crkne susjedova krava”.

dam bam
6 godine prije

Čačić je govorio da će saditi gjlive u tunelu. Ebo vas on blesave,

Zvrk
6 godine prije

meh taj most neće biti ništa drugo nego sredstvo za legalni reket plaćanjem abnormalno skupe mostarine. isto kao kod biokovskog ili učkanskog tunela. za gospare bi od samog mosta bilo bolje gradnja autoceste preko BiH i spajanje s CG kao dio budućeg JJ koridora. ali to smeta našima jer kako onda opravdati most i odvojak preko ploča.

Mucke
6 godine prije

@Koba
Kome se ne svidja trasa autoputa ,ako svojim dijelim prolazi kroz BIH,slobodno moze koristiti staru trasu
Jadranske magistrale!

zvonimir
6 godine prije

rastemo zahvaljujuči mariću koji je stručnjak za namještanje brojeva a ne za ekonomiju

Jurišić maja
6 godine prije

Čitav članak o vrlo jednostavnoj stvari dakle sve bi funkcioniralo i zemlja bi se normalno razvijala samo treba ukinuti hdz i zakonom ga zabranit

Mucke
6 godine prije

Ja sam iz DBK I ne zanima me nikakav usrani most u nigdje,zanima me autoput kojim cu najbrze doci do Splita ili Zagreba bez dvosatnog klipsanja iza kamiona i autobusa do Ploca(110Km).Tvoji upisi sa opisom stanja u BIH dovoljno mi govore odakle bi ti mogao biti.

Sinisa
6 godine prije

Zato jer su sposobni to napravit a imaju garanciju pa su se javili na natječaj za razliku od hr.tvrtki koji nemaju.Kinezi grade mostove u Beogradu i 3 mj.su ispred roka to govori kako rade

Ive
6 godine prije

Opaska: Hrvatska nije u/na banani zato sto je kredit za HAC u Eurima niti zbog velike potrosnje, Hrvatska je u/na banani zbog PLJACKE visokopozicioniranih i cijenjenih ZNA SE clanova ZLOCINACKE HDZ. I dok ne pohapsimo te visokopozicionirane, konsficiramo im imovinu i dok ZLOCINACKA HDZ bude zivjela Hrvatska ce bolno umirati. Hrvatskoj treba jedno veliko pospremanje i ciscenje pocev od sabora, ustavnog i vrhovnoig suda, vlade ali i Kaptola pa do zadnje mjesne zajednice. Tu bi nam mogla pomoci Kineska iskustva, kako su oni rijesili pitanje pljacke i korupcije te kako su “nagradili” zlocince.

Spartak
5 godine prije

Našim je domoljubima uspio veliki pothvat. Nije to bilo lako. U samo 28 godina uspjeti uništiti sve što su generacije stvarale od 1945. do 1990. Industriju, poljoprivredu, banke, fakultete, sudstvo, praktički sve. I pretvorili Hrvatsku u okupiranu zemlju konobara i posteljara.
Svaka čast.
Za dom i postelju spremni

Zagi
5 godine prije

Zato što u Kini je kazna za korupciju takva da trebaš dobro promisliti isplati li se ostati bez glave, a kod nas je to samo prilika za pljačku

čoban Đuro
5 godine prije

Razne zgode u novinama .Kada se opisuje rad djece po kini ,uvjeti rada u poćetku osuđivani.Sada se piše da digitalizacija radi u Kineskim tvornicama i robotizacija zamjenjuje djecu.Dakle zaključak je da su njihova djeca od malena radila i morala to .Rudnici malo -malo se urušavaju i bilježe ljudske živote ,po gradovima smog ,nosi se na nosu maska,vidi se to i prelazi na plin.Tu pak odlučuje ono tko ga prodaje jeftinije i ne sluša se zabrane Amerike i tako dalje.Kina je uspjela svojim radom i nije zadužena naprotiv druge je zadužila i to upravo one koji bi i dalje htjeli naređivati cijelom svijetu.JA SAM ČOBAN nemam škole samo čitam i mislim onako kako stvari za mene izgledaju.Poveo bi se po onom ponašanju koje bilježi uspjeh ,tako barem pokušavam živjeti .Poljoprivrednik kakav jesam ,neću ni imati auto ,zato što bi me previše koštao ,trošim koliko imam i nemam kredita PAMETNOM DOSTA.

Jurišić maja
5 godine prije

svi ti naši infrastrukturi projekti a prvenstveno ta auto cesta po promašenoj trasi koju svaka jača bura zatvara na dan dva su promašaj a pokrenuti su sa samo jednim ciljem a to je da se vladajući nakesaju za bar dvije generacije u ta naša takozvana građevinska operativa je na nivou od prije sto godina i čim su presahle državne investicije jednostavno je nestala pelješki most nepotreban megalomanski projekt za 50000ljudi na krajnjem jugu umjesto da su uspostavili trajektnu liniju sa šest trajekta i zaposlili pedesetak ljudi iz toga kraja dakle sačuvaj nas bože rvackih građevinara i rvackih infrastrukturnih poduhvata

Mamajev Kurgan
4 godine prije

Nije zvaka za seljaka…
Nije drzava za svakoga a narocito ne za jedva sklepane narodice zadnjih par decenija s mentalitetom sluge.

Mamajev Kurgan
4 godine prije

Evo sta je pre 100-ak godina Miroslav Krleza pisao o svojim zemljacima ko su sta su kakvi su i sta bi trebalo da rade da bi opstali…Ovo garant 99,9 % neznaju mnogi a sumnjam da bi se danas ovo neko usudio da objavi
Bas sam radoznao da vidim hoce li ovo ovdje dozvoliti da se objavi.

https://rs.sputniknews.com/regioni/201809061117096983-miroslav-krleza/

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI

Nije pronađen nijedan rezultat.