Europske zemlje planiraju kontrolu Hormuza bez SAD-a

EU želi kontolirati Hormuz
65 komentara

Njemačka, Francuska i Britanija rade na planu za osiguranje plovidbe Hormuškim tjesnacem bez američkog sudjelovanja.

Niz europskih zemalja radi na planu za stvaranje koalicije koja bi trebala obnoviti slobodu plovidbe Hormuškim tjesnacem, bez sudjelovanja Sjedinjenih Država. Prema izvješćima, cilj je osigurati ključne pomorske rute za trgovačke brodove.

Prema podacima koje prenosi The Wall Street Journal, u planu sudjeluju i zemlje koje su ranije bile skeptične prema vojnim angažmanima na Bliskom istoku, poput Njemačke. Francuska smatra da bi sudjelovanje SAD-a inicijativu učinilo neprihvatljivom za Iran, dok Britanija upozorava da bi isključivanje Washingtona moglo razljutiti američkog predsjednika Donalda Trumpa.

Plan, kako se navodi, uključuje tri glavne komponente djelovanja: obnovu logističkih ruta, provođenje operacija razminiranja i pružanje vojne pratnje trgovačkim brodovima. Hormuški tjesnac strateški je vitalan prolaz za globalnu opskrbu naftom, a napetosti u regiji dovele su do niza incidenata koji ugrožavaju pomorski promet.

Hormuznjemačkaplovidba

Stavovi izneseni u tekstu i u komentarima ne odražavaju nužno stav redakcije.

PRAVILA KOMENTIRANJA: Vaši komentari ne smiju biti kritika drugog komentatora, nego vaše mišljenje, prijedlog ili ideja o temi. Nema rasprave tko je u pravu. Čitatelji neka zaključe što je istina. Cilj nije polemika, nego napredak svih Logičara. Inspiracija, umjesto uvjeravanja. Ako nemate ideju, ne komentirajte. Ne budete li respektirali pravila, biti će te blokirani.
Pretplatiti se
Obavijesti o
65 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
qq-qq
25 dana prije

da, slika govori vise od hiljadu rijeci.
vidi ovu, bogtemazo – bas je lajava;)

Ante
25 dana prije

Amer se ne smije približiti tom tjesnacu sa svojim najmočenijim brodovima. Ali to će sada Njemačka učinit sa svojim brodovima koji su u tako lošem stanju da je čudo da uopće plove. Šta će Englezi napraviti? Lajati na mjesec uz šalicu čaja sa mlijekom dok budu plivali iz tog tjesnaca kada im brodovi budu potopljeni od svih onih uništenih Iranskih raketa koje su im ameri uništili ali i dalje iz nego razloga amer ne može otvoriti tjesnac pa glume pirate u Indijskom moru braneći slobodan prolaz trgovačkim brodovima.

držnedaj
25 dana prije

Burze debelo u minusu.. nimalo dobitaka od petrodolara.. sad će ove tri kurtizane probat odključat zaljev da gorivo poteče..

25 dana prije zadnji put uredio držnedaj
Biti-ili-ne-biti
25 dana prije

Evo zašto Iran smeta umreženoj bandi: Iransko islamsko bankarstvo radi bez kamata, a to je strukturna prepreka zapadnom lihvarskom bankarstvu Pa kakve je veze imalo ako su Iran i nekoliko drugih zemalja odbili pridružiti se u ovoj unosnoj bankarskoj igri? Rizik je bio da će, kada deponenti i dioničari shvate da zapravo ne posjeduju svoja sredstva, premjestiti svoju imovinu u te sigurne zone. Zemlje koje su se držale svojih sredstava također su bile sigurne od vrsta sankcija koje su nametnule zapadne vlade (a provodile zapadne banke i klirinške kuće) na imovinu ruskih središnjih banaka nakon ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine. Iran je predvodio ovu skupinu onih koji su se držali zakona, koji od svog Zakona o bankarskim operacijama bez lihvarenja iz 1983. godine provodi jedini potpuno beskamatni (riba-free) bankarski režim na svijetu. Njegove banke koriste ugovore u skladu sa šerijatom – podjela dobiti (musharakah), financiranje uz dodatak troškova (murabaha)… Čitaj više »

Josip
25 dana prije

Sad bi i EU razbojnicka banda dikrirala Iranu pravila na njihovom teritoriju 🙂

onaj najglu...Dalton
25 dana prije

Majstorska klasa halucinacija koju izvodi europska elita.

P.S.
Opet, nikoga nije briga za mišljenja Europljana…
Što nije u redu?

onaj najglu...Dalton
25 dana prije

Prekiniti ću iransku blokadu, blokirajući svojom blokadom njegovu blokadu. – Trump

Iz rubrike: Sestra šogora nećakinje prijateljice moje žene preporučila mi je…

burt
25 dana prije

samo je pitanje vremena kad će se neke NATO države pridružiti Trumpu oko Irana, ovo što sad pričaju hoću-neču su priče za malu djecu, ako Trump propadne i oni će propasti s njim tako da nemaju izbora a Trump sigurno neće odustati od Hormuškog tjesnaca i rušenja vlasti u Iranu

Drago Zulj
25 dana prije

🤣🤣🤣🤣 EU blentovine

Antee
25 dana prije

Sve je ovo show za uništenje bijelaca na Zapadu.

Sparkling
25 dana prije

Ako Iran da ikakav legitimitet ovom lažnom nastojanju Tkz. koalicije, onda je pogazio sva svoja obečanja. To su licemjeri i u njhovoj agendi je još uvijek podmuklo pričanje i obečavanje a rade potpuno suprotno.
Kad te države izbace Am. baze s svog teritorija tada postoji mogučnost nekog dogovora. Prije toga je sve samo predstava i glumatanje.
Na kraju krajeva sve je to “puhanje u probušeni balon”. Iran podvlači crte koje nitko do sada nije podvukao prema cionistima i Am. imperjalizmu. Samo da Kina i Rusija ne popuste i vrijeme radi za Iran.
Nemojte pomisliti da mi se režim u Iranu sviđa, ali to je njihov izbor i imaju sva prava da žive i uređuju svoju državu kako su sami odlučili.
Lp

Dumandi
25 dana prije

E….
Zapadna Evropa se sastoji od laži, pljačke, narativa i rasizma.
Nije ni trebalo otvarati članak, odmah se zna, te tri gangsterske nacije, s lažnom istorijom, mitovi, laži, genocid, pljačka, to je način djelovanja i postojanja.
Da bi već mrtav svijet nastavio post mortem, kao zombi, kretati se, mora plasirati narative, a laž je majka svih narativa.
Želim tim najljepšim, izmišljenim rajevima, ono što oni žele drugima

nmjhuytr
25 dana prije

😅 Ma hajte molim vas, a kako oni to misle izvesti bez diplomacije sa Iranom?

Sardelino
25 dana prije

EU, ako želi biti neki faktor u političkim , ekonomski i geostrateškim odnosima u svijetu, za što posjeduje potencijal, te izbjeći mogućnost da bude samo predmet *sprdnje samozvanih svjetskih veličina, treba se okrenuti samoj sebi. U prvom redu trebaju pokazati zube Amerikancima, izbaciti ih iz NATO ili stvoriti svoj odbranbenu savez.
Te prestati se baviti rodovskom ideologijom, regulacijom oblika rajčica i ostalog svega i svačega. Ne zabijati glavu u pijesak kao noj u strahu od prevaranta, blefera i kriminalca kao što je Trump.Sve radnje vezane za Hormuz, EU mora dogovoriti sa Iranom neovisno o SAD.

25 dana prije zadnji put uredio Sardelino
Max
25 dana prije

To neće ići.

Alterhiber
25 dana prije

Hiber, burt i željko javljaju da je blokada Hormuza samo farsa da o nečemu raspravljaju dok svijet gleda. Bitni događaji su uništenje Hezbolaha u Libanonu čime će cijeli prostor bit u funkciji izgradnje plinovodi i naftovoda iz Zaljeva i Irana koji je ukinuo islamsku revoluciju. Putin i IRCG su se na tome kilavili godinama i sve im je propalo. Trump koji se pravi lud, očigledno je u tome uspio. Naravno, uz veliku pomoć “pospanog” Joa koji je riješio Siriju.

penis picokarić
25 dana prije

a trebaju ove godine proizvesti 120.000,00 dronova, tisuće granata i protuzračnih raketa za ukrajinu…otkud sve to

burt
24 dana prije

novinari pišu budalaštine da su neki brodovi prošli kroz Hormuški tjesnac pa da zato američka pomorska blokada navodno ne funkcionira ali američka mornarica je blokirala prolaz u Omanskom zaljevu i Arapskom moru tako da ako neki brod i prođe Hormuški tjesnac biti će zaustavljen kada dođe do američkih brodova, ni kineski brodovi ne mogu iz ili u Iran tako da Trump neće popustiti Iranu i Kini

Biti-ili-ne-biti
24 dana prije

Iran je rekao da će blokirati Bab-el-Mandeb i tek onda će početi veselje u vezi cijene goriva.

Pink Floyd
22 dana prije

EU je jadna da jadnija ne-može bit! Raspad je pitanje vremena, nadam se što prije!

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI