Mercedes Benz ponovno želi zarađivati na ubijanju

Mercedes ponovo ulazi u ratnu industriju
31 komentar

Njemački luksuzni proizvođač automobila ozbiljno razmatra povratak u vojnu industriju, potvrdio je izvršni direktor Ola Kallenius u razgovoru za Wall Street Journal. Tvrtka čiji su kamioni i zrakoplovni motori nekoć pokretali nacistički ratni stroj sada procjenjuje kako bi obrambeni sektor mogao postati unosna niša u sve nesigurnijem svijetu.

Kallenius je izjavio kako je spreman ući u posao s naoružanjem ukoliko to bude imalo poslovnog smisla. Pritom nije pokazao ni trunku nelagode zbog povijesnog tereta koji nosi marka s trokrakom zvijezdom. Dapače, čitavu stvar je prezentirao gotovo pa kao rutinsku poslovnu odluku, nešto poput uvođenja novog modela u salon.

Povijesne činjenice su neumoljive. Mercedes Benz je 1937. godine počeo isporučivati kamione i avionske motore nacistima. Nakon napada na Sovjetski Savez 1941., svako vozilo koje je sišlo s proizvodne trake odlazilo je ravno na front ili u tvornice ključne za ratne napore. Od 63 tisuće zaposlenih u tom razdoblju, gotovo polovica bili su prisilni radnici, ratni zarobljenici i zatočenici koncentracijskih logora.

Ta mračna stranica povijesti očito nije dovoljno teška da bi spriječila Kalleniusa da s potpunim mirom gleda prema budućnosti u kojoj bi Mercedes ponovno proizvodio oružje. U razgovoru je naglasio kako je svijet postao nepredvidljivije mjesto i kako Europa mora pojačati svoj obrambeni profil. Iz njegovih riječi izbija hladna kalkulacija u kojoj je ljudski život tek stavka u jednadžbi profita.

Njemačka industrija se guši pod teretom visokih troškova energije, poremećenih dobavnih lanaca i žestoke konkurencije kineskih proizvođača. Mercedes je u veljači izvijestio o padu dobiti od čak 57 posto u 2025. godini u odnosu na godinu ranije. U takvim okolnostima obrambeni ugovori postaju mamac za očajne korporacije koje traže spas za svoje bilance.

Kallenius priznaje da bi obrambeni posao zasad činio tek manji udio u ukupnom poslovanju, no istovremeno ga opisuje kao rastuću nišu koja bi mogla podebljati profite. Njegovo “vidjet ćemo” odjekuje poput prijetećeg obećanja. Mercedes očito kalkulira da bi upravo ratovi i napetosti mogli biti lijek za njihove poslovne nevolje.

Bruxelles već godinama gura države članice u smjeru ubrzanog naoružavanja i smanjenja ovisnosti o američkoj vojnoj opremi. Njemačka je 2022. pod tadašnjim kancelarom Olafom Scholzom predstavila plan vojne modernizacije vrijedan sto milijardi eura. Ministarstvo obrane u Berlinu je od tada potpisalo gotovo 47 tisuća ugovora o nabavi.

Financial Times je u ožujku izvijestio kako je još jedan njemački div, Volkswagen, pregovarao s izraelskom tvrtkom Rafael Advanced Defense Systems o prenamjeni tvornice u Osnabruecku za proizvodnju protuzračnih projektila. Glasnogovornik VW-a je tu informaciju demantirao, no sam smjer razmišljanja dovoljno govori o tome kamo njemačka industrija plovi.

Rusija opetovano poručuje kako nema nikakvih planova za napad na Njemačku ili ostatak Europe, ali i upozorava da će odgovoriti žestoko bude li napadnuta. Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov prošlog je mjeseca govorio o opasnosti militarizacije Europske unije koja se odvija vrlo brzo i mahnito.

Paralela između 1937. i 2026. godine je sablasna. Isti proizvođač, ista logika profita, ista spremnost da se stane na bilo koju stranu dokle god ona dobro plaća. Mercedes danas ne mora zapošljavati robovsku radnu snagu iz logora da bi njegovao jednak moralni kukavičluk. Dovoljno je sjesti s novinarima i mirno objasniti kako je oružje samo još jedna poslovna prilika.

MercedesnjemačkaRatna industrija

Stavovi izneseni u tekstu i u komentarima ne odražavaju nužno stav redakcije.

PRAVILA KOMENTIRANJA: Vaši komentari ne smiju biti kritika drugog komentatora, nego vaše mišljenje, prijedlog ili ideja o temi. Nema rasprave tko je u pravu. Čitatelji neka zaključe što je istina. Cilj nije polemika, nego napredak svih Logičara. Inspiracija, umjesto uvjeravanja. Ako nemate ideju, ne komentirajte. Ne budete li respektirali pravila, biti će te blokirani.
Pretplatiti se
Obavijesti o
31 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Jomla
23 dana prije

Luksuzni njemački proizvođač automobilaIspravno je: Njemački proizvođač luksuznih automobila, jbg 😛 😛
Ispravite te obrišite moj komentar.

Realnost
23 dana prije

To je sve biznis, a i posluju da bi imali dobit. Ništa čudno.

Ringo10
23 dana prije

Rusija ce morati udariti na Njemacku … Nijemci su ponovo poludjeli. Rusi trebaju udariti nuklearnim oruzjem. To je jedini nacin da se Nijemci otrijezne
Karaganov je u pravu

23 dana prije zadnji put uredio Ringo10
eukolonija
23 dana prije

Ovo mogu progutati samo naivni Njemci. Svi će oni početi proizvoditi oružje ako im propadne plan da te fabrike prodaju Kineskim automobilskim divovima jer u protivnom bi morali sve pozatvarati jer ih konkurencije iz Kine ubi. Recite mi dali je normalno da fabrika koja je pravljena da proizvodi automobile počne proizvoditi tenkove I topove. Nije. Bolje bi bilo izgraditi novu ali ovo su zabave za narodne mase. Kupuju još malo socijalni mir. Inače 1 radno mjesto u industriji automobila vuče preko 10 radnih mjesta u drugim industrijama pa vi računajte koliko su Merc, Šolc, Berbonkova napravili problema Njemačkoj

23 dana prije zadnji put uredio eukolonija
Max
23 dana prije

Ništa movo.

Subaru avatar
23 dana prije

Ne razmatra ta varanska firma ništa, ona je dobila ko i svi ostali zapovjed da pravi oružje a ne aute……………..kapitalizacija Rajnmetala je porasla 180 puta, eto dobre mete za puše…………..

23 dana prije zadnji put uredio Subaru avatar
Jadranka S.
23 dana prije

Ljudi koji rade u toj firmi će proizvoditi oružje, ljudi koji uzmu oružje u ruke će ubijati, ljudi sve rade, nema u rovovima nijednog predsjednika, ministra, a nigdje na vidiku onih iz sjene….

isto-isto
23 dana prije

Prije tjedan dana, FC Barcelona je proslavljala titulu prvaka Španjolske. Igrači su bili na velikom kamionu u povorci kroz ulice Barcelone. Lamine Yamal, zvijezda Barce i španski reprezentativac arapskog porijekla, je pri tome razvio palestinsku zastavu. U Španjolskoj, nikom ništa, čak su i neki lijevi španjolski političari podzravili to, kao znak solidarnosti sa Palestincima. Jedini koji mu se to nije svidjelo i ko je to javno zamjerio Yamalu, bio je Hansi Flick, njemački trener FC Barcelone.  Ovo je samo jedan primjer da se vidi da su Njemačka i Njemci daleko najveće pudlice cionista i Izraela. Da je u Njemčakoj neki njemački reprezentativac na nekoj velikoj javnoj fešti pokazao palestinsku zastavu, odmah bi dobio otkaz iz kluba i iz reperezntacije, optužbu za širenje antisemitizma.  Toliko su njemačke gojimske pudlice zastrašene deseteljetnim ispiranjem mozga i stalnim udaranjem batinom antisemitizma i holokausta po glavi. Zato se mali “Ivica” Flick (Hansi je na njemački od milja… Čitaj više »

Zbljuv
23 dana prije

“Nacistički vojni stroj” je u stvari cionistički vojni stroj jer su isti ( svi znamo) financirali Hitlera. Nikada nisam čuo sintagmu ” staljinistički vojni stroj” iako je i to naravno cionistički. Ovo je portal pa otvorite malo vrata, dokle više stare floskule?!. Sve se ponavlja. Imamo iste aktere, iste priče iste podjele, samo je jedna stvar drugačija. MASA ljudi vidi kroz laž kao nikada prije. I dalje je to manjina u odnosu na opću populaciju ali kad vidim amerikance da su konačno progledali….eeee to je nešto. Neće biti isto na kraju. Bolesna neljudska banda je konačno na čistini. Metla i čistimo .

Zoran
23 dana prije

80% Mercedesa radi za vojsku, samo 20% Merceresa radi za civilni sektor.

Dumandi
23 dana prije

Inače je bez veze ovo sve.
Koji nedostatak mašte u produkciji cirkusa.
Uvijek rade remakeu starih djela, ali su glumci sve lošiji i nije više niti raskošno kao prije.
Sapunica mrtvog najvećeg cirkusa.
Rahmet EU i švabistanu, a kako ide …vežite se, poljećemo….jbg. baš dosadna produkcija

Ante
23 dana prije

Henri Ford je slao u Njemačku dijelove za Njemačke tenkove tokom drugo svjetskog rata. Kada je američka vojska htjela bombardirati Njemačke pogone za proizvodnju tenkova Henri ford se tome usprotivio i zaprijetio je da će prestati proizvoditi oružje za američku vojsku ako budu to učinili. Nitko ga nije osuđivao za to, nit se to spominje igdje, samo su drugima stavljali na nos da su surađivali sa Njemačkom vojskom u vrijem drugog venetskog rata.

Yahhh
23 dana prije

Jedini razlog zašto se sve industrije (ne samo njemačka) prešaltavaju na “vojnu industriju” je izuzetno prost i više nego očit. Naume, Vlasnici “globalnog financijskog sistema” – (nekoliko ih je isto-isto imenovao)… ✡️-… odavno ZNAJU da njihova Ponzi-piramida tih lažnih šekela – (sve oko njihovih privatnih – tzv “nedržavnih” centralnih banaka) – jete neodržiiva i da jij se rapidno bliži totalno urušavanje. ✡️-… To neminovno urušavanje, vodi ka “buđenju” globalne gojimske populacije – tj “iznenada BEZ tjifut-novca”… ✡️-… A što opet vodi ka rapidnom razumijevanju – zla i terora – koji je ta sekta-kamatara sprovodila nad globalnim gojimom vijekovima (koristeći šekele iz Ničega iz te globalne Ponzi-piramide, tj “financijskig sistema” )… . Dakle, to razumjevanje i nedostatak (tjifutski-kontrolirane) tzv države – mogao bi dovesti.. 🤑- ne samo do VRAĆANJA energije (bogatstva) koju je sekta kroz par vijekova ukrala svim gojimima svijeta… 🤑- nego i do želje gojima za OSVETOM nad pripadnicima… Čitaj više »

23 dana prije zadnji put uredio Yahhh
kоIеn
23 dana prije

Izgleda da će Rusi morat jednom za svagda potaracat’ švapsku gamad, a i dankedojčland isprdke, ako se isprdci ne opamete i postanu pravi ljudi.

toma
22 dana prije

nek naprave tenk na baterije

Karma
22 dana prije

Cionisticki umobolni mozgovi zaista tresu kavez usa i eu goyima. Boze kako su goyim robovi u dubokoj hipnozi.
Morat ce ruski tenkovi opet u Berlin a Boga mi u sotonski London City.
Europa je u totalnom padu, nebitni faktor velike politike.
Sada klosari iz Europe mole irance za prolaz Hormuzom koji je bio otvoren dok nije narancasti oraguntan klaun cionista spizdio trgovinu. Krizu koju cemo mi svi placati mega inflacijom.
Moze li ludje?

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI