Prije summita s Trumpom Putin prodao gotovo sve američke obveznice

30 komentara

Za ruskog predsjednika se obično kaže da u geopolitičkom smislu odlično igra šah, ali njemački Die Welt kaže kako se ovaj put ruski predsjednik odlučio igrati Trumpov poker. Naime, unatoč relativno dobrom prinosu na njih, Moskva je nedavno u prodala velike količine američkih državnih obveznica i tako oslabila SAD.

“Vladimir Putin ima snažne saveznike i nadaren je igrač pokera koji zna kako blefirati s lošijim kartama”, piše Holger Zschäpitz, glavni urednik odjela za financije njemačkog lista.

Računajući nominalni BDP, Rusija je od 2014. u ekonomskom smislu pala iza nekih gospodarstava, ali je ruski predsjednik svoju zemlju vratio na političku pozornicu svijeta.

Njegov strateški dar nije otkriven 16. srpnja, tijekom njegova susreta s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom. Ipak, tijekom summita u Helsinkiju, Putin je igrao samouvjereno, predstavivši sebe kao novog partnera, ali pod jednakim uvjetima, iako je američko gospodarstvo dvanaest puta veće od ruskog. Do nedavno je ta razlika bila manja i američka ekonomija je bila veća osam puta od ruske.

No, sada barem znamo da Rusija nikako nije partner na kojeg se SAD mogu bezuvjetno osloniti, a Trump nije državnik kojem Putin vjeruje.

Usprkos lijepim riječima, koje je Trump dijelom pobio po povratku u SAD, zaključci se, prije svega, mogu izvući iz najnovijih podataka američkog Ministarstva financija. Moskva se riješila gotovo svih svojih američkih državnih obveznica. Kremlj je prodao 69 posto američkih obveznica samu u svibnju, a kupili su ih profesionalni ulagači.

Podsjetimo, drastičan rez u svibnju je uslijedio nakon što je gotovo polovica američkih obveznica u ruskim rezervama prodana u travnju.

U roku od dva mjeseca, Vladimir Putin, rusko Ministarstvo financija i guvernerka Središnje banke Rusije Elvira Nabiullina su likvidirali 81,1 milijardu dolara američkih obveznica, koje praktično podržavaju američku nacionalnu valutu.

To se sigurno odrazilo na tržišta. Prinosi na desetogodišnje američke obveznice su porasle u dva mjeseca s 2,7 na 3,1 posto, a oštar rast je među stručnjacima izazvao iznenađenje. Sada je jasno tko stoji iza svega: Vladimir Putin.

Ruski fond američkih državnih obveznica danas iznosi zaista skromnih 14,9 milijardi dolara i Rusija je ispala s popisa glavnih američkih vjerovnika. Na tom su popisu samo zemlje koji drže američke državne obveznice ili trezorske zapise vrijedne više od 30 milijardi dolara.

Strateški plan Moskve

“U tako tešku nesreću je teško vjerovati. Isprva sam pomislio na statističku pogrešku”, kaže Robert Sinche, strateg u brokerskoj kući Amherst Pierpont Securities.

“Ali iza drastične prodaje se najvjerojatnije kriju politički motivi. Putin želi zemlju učiniti manje ovisnom o dolaru i drukčije ulagati u devizne rezerve zemlje”, dodao je Robert Sinche.

Zapravo, vjerojatno iza prodaje američkih državnih obveznica postoji strateški plan Moskve. Ekonomski, prodaja bi bila sve samo ne racionalna. Cijene nafte su već godinu dana u porastu.

Od lipnja 2017. cijena nafte je porasla za više od 50 posto. Istovremeno su ruske devizne rezerve su porasle do vrijednosti od nešto manje od 460 milijardi dolara, ako ih prikazujemo u američkoj valuti. Rusija je najveći svjetski proizvođač nafte s dnevnom proizvodnjom od više od jedanaest milijuna barela

No, tajming prodaje obveznica ukazuje na političke motive. Washington je u travnju neočekivano nametnuo sankcije ruskoj kompaniji Rusal i izvršio veliki udarac na ruskog diva u proizvodnji aluminija. Kompanije je toliko moćna da nije propala, ali više ne može prodati svoj aluminij diljem svijeta.

Vladimiru Putinu se htjelo pokazati koliko je ranjivo njegovo gospodarstva i koliko ruske tvrtke ovise o milosti Amerikanaca.

“Amerika dolar koristi kao oružje”, kaže Charles Gave, strateg u neovisnoj analitičkoj tvrtki GK Research.

Sve globalne transakcije koje se provode u Sjedinjenim Državama mogu biti zabranjene jednim potpisom u Bijeloj kući. No, prodaje američkih obveznica  nisu prvi dokaz da Moskva želi steći punu neovisnost o Sjedinjenim Državama.

Posljednjih godina je Središnja banka Rusije kontinuirano povećavala zalihe zlata, koje je u proteklih deset godina učetverostručila. Trenutno u trezorima ima impresivnu količinu od 1890 tona fizičkog zlata.

Zlato je vrijednost bez državljanstva

Za razliku od dolara, zlato je vrijednost bez državljanstva. Ovdje nijedne vlasti nemaju što reći i pitati se zašto plemeniti metal također koriste “autoritarni vladari”.

No čak i puno manji “autokrati” su sve manje voljni slušati američki dolarski diktat.

U sljedećoj fazi gospodarskog rata  Amerika će se naći u situaciji da će joj se ograničiti dostupnost dolarima, što će imati velike posljedice na ostatak svijeta.

Danas se globalni financijski sustav u velikoj mjeri još uvijek temelji na američkoj valuti. Većina novčanih tijekova se izračunava i provodi dolarima. Na svakoj točki tog lanca Washington može staviti veto i eliminirati “nepoželjne” igrače. Ova je prijetnja toliko moćna da nitko ne želi sukob s Amerikancima. Čak i danas, ako trebate kupiti naftu, trebate novac i na neki način ovisite o milosti Amerike. To se vidi u primjeni jednostranih sankcija protiv Irana.

Mnogi vjeruju da nema alternative dominaciji dolara, a takvih je naviše u Europi. Euro stvarno ne može ugroziti američku poziciju. Američki udio u svjetskim deviznim rezervama se od uvođenja eura sa 72 posto smanjio na 62,5 posto i zajednička europska valuta donosi nije nanijela veliki udarac sustavu iz Bretton Woodsa.

Čini se da Putin koristi svoje petrodolare za promjenu financijskog poretka.

“Putin je najavio da želi diverzificirati svoju državnu riznicu”, kaže Robert Sinche iz brokerske kuće Amherst Pierpont Securities.

Kina također sudjeluje u ovom procesu

Putin ima snažne saveznike. Kina ne samo da sudjeluje u dedolarizaciji svijeta, nego je upravo Peking pokrenuo ovaj proces početkom 2014. i želi se osloboditi dolara. Na Šangajskoj burzi se od ove godine ugovori za naftu sklapaju u juanima.

Međutim, Peking još uvijek drži ogromne količine američkog duga. U svibnju je Kina priopćila kako drži 1200 milijardi dolara u vrijednosnim papirima američke vlade, što je gotovo jedna petina svih američkih vrijednosnih papira koje drže stranci.

Vlasti u Pekingu nisu naivne i ove obveznice mogu koristiti kao neku vrstu pregovaračkog uloga u trgovinskom ratu. S udjelom od 1200 milijardi dolara američkih obveznica, Kina ima stvarnu moć i ne mora blefirati.

No, vraćajući se Rusiji, čak i kada je udio američkih obveznica u ruskim rezervama bio najveći, radilo se o 176 milijardi dolara američkih obveznica. Ovih preostalih 14,9 milijardi se gotovo i ne računaju kao važan dio ukupnih rezervi koje su se oporavile i narasle do vrijednosti od skoro 460 milijardi dolara.

Poruka Washingtonu od strane Kremlja i financijskih vlasti Rusije je više nego jasna. Zemlja ne želi ovisiti o dolaru, ne želi podržavati američku valutu, a je li ovo bio dobar ili loš “blef” Vladimira Putina,  pokazat će vrijeme.

FOTO – Udio američkih državnih obveznica u ruskim rezervama od 2012. do danas

Američke obveznice u ruskim rezervama
Američke obveznice u ruskim rezervama
Pretplatiti se
Obavijesti o
30 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Baba Vanga
5 godine prije

Ta cjela igra je vrlo jasna,Amerikanci umiru od straha da niko nece da ratuje protiv njih,sad Tramp pokusava da uzme lovu od NATO clanica a oni izbjegavaju,tako da jedino rat odrzava i nista drugo,normalno da drugi ratuju a oni daju kredite?

put in
5 godine prije

dakle, gledajući po kupovnoj moći gdp per capita usa 55000 a russia 29000 dolara. toliko o dvanaest puta jačem američkom gospodarstvu. po tome bi gdp per capita u usa trebao biti 174000 dolara ako je ruski 29000 dolara

tedi
5 godine prije

Putin i tim jednostavno ne zele podrzacati americku valutu,jer ima resurse na ciju cijenu Amerika ne moze utjecati,jer sve mora uvoziti.Jedino sta Amerika moze izvoziti su ratovi kojima pljaka zaracene strane.

Bajdo
5 godine prije

Prije prvog svjetskog rata, Ujedinjeno Kraljevstvo je imalo jednu od njasnažnijih svjetskih ekonomija i držala 40 % svih svjetskih investicija. Međutim, pred kraj rata zemlja je bila dužna 850 miliona £ (funti sterling), uglavnom SAD-u, tako da su kamate iznosile 40 % svih državnih troškova. Ubrzo je funtu sterling kao glavnu svjetsku valutu zamjenio američki dolar. To se desilo jer je realna ekonomija UK jako pala a SAD je postala prva ekonomija svijeta (u realnoj proizvodnji a ne u špekulacijama na tržištu). Sada dolazi do nove faze gdje je američka ekonomija u znatnom padu u realnom sektoru a američki dolar nezaustavljivo čeka sudbina funte sterling.

čitalac
5 godine prije

I treba ih se osloboditi.
Sudjelovanje u igri kupnje obveznica osobito, američkih, je u stvari podupiranje finansijskog gospodarstva (sa svim njegovim pogubnim posljedicama), a ne realnog. I zašto bi Rusi sudjelovali u nečemu u čemu je zapad daleko vještiji od njih?
Ulaganje tog istog novca neposredno u vlastito gospodarstvo (i tako im manjka investicijskog kapitala) dalo bi osjetno bolje rezultate: gradili bi (i izgradili) svoj realni sektor, prenovili svoju civilnu industriju, infrastrukturu itd.. Današnji svijet može biti uništen u totalnom nuklearnom ratu ali i bez njega se vodi ogorčena bitka za resurse. Što u svemu tome znače obveznice, kripto valute, obveznice, finansijski derivati i ostale gluposti?
Ništa!
Preživjet će oni koji imaju čvrste društvene temelje, tehnologiju i resurse.

shumadinac
5 godine prije

Šta je briga Ameriku – dolar jak kao nikada. Ne verujete? Pogledajte berzu… 😉

Jarilo
5 godine prije

RUSSIA: GDP (purchasing power parity):$4 trillion (2017 est.) $3.93 trillion (2016 est.) $3.938 trillion (2015 est.)
USA: GDP (purchasing power parity):$19.36 trillion (2017 est.) $18.95 trillion (2016 est.) $18.67 trillion (2015 est.)
toliko o 12x jačem gospodarstvu

Son of Alerik
5 godine prije

Kao što već rekoh, na drugi dan je tema dedolarizacija (jučer je bila pauza). Kad iz dana u dan ponavljaš kako bi sutra mogla pasti kiša, vjerojatno će osvanuti jedno jutro u kojem si u pravu, makar bio u Sahari. Tako će sasvim sigurno jednom doći i do dedolarizacije, ali ne sutra, ne slijedeće godine, niti za slijedećih deset. Ovo Putinovo rješavanje dolara pred sastanak s Trumpom nije nikakav šahovski potez, više izraz inata. Ali onog iznuđenog. Putinu sve manje trebaju dolari, a razlog tomu su upravo američke sankcije. To pokazuje da Rusija sve više klizi u ovisnost o Kini, što je samo za Kinu dobra vijest. Ni za koga drugoga, Dakle, prva šteta je za Rusiju samu, a druga je tek kolateralna za SAD i nije tolika. Kina se ne usuđuje još uvijek igrati sa svojim dolarskim obveznicama. Zasad nije dovoljno vojno jaka i nema potrebu brzati ni s… Čitaj više »

Ivo
5 godine prije

Dedolarizacija je u punom zamahu. USA broji posljednje dane kao svjetska velesila, kolaps će biti brz i brutalan, i do njega dolazi unutar 4 godine. Kina je već pokazala kako igra s manjim državama, primjerice u Africi – konkretna ulaganja uz obostranu korist, nema genocida ni pljačke. Ameri su tu neprikosnoveni, mada im je kroz povijest francuska i britanija bila dostojan takmac.

Moreno
5 godine prije

Prodaja američkih obveznica koje je imala Rusija nije toliko bitno jer se ništa značajno neće dogodit iz razloga šta Amerika nije neki veliki kupac ruske robe niti bi prestanak kupovine ruske robe bilo šta poremetilo bilo koju od tih dvi ekonomije. Na kraju tih obveznica i nije bilo nešto puno.
Na primjer Kina to nemože napravit jer ima priko tisuću miljardi američkih obveznica i Amerika je najveći kupac kineskih proizvoda kojih bi prestanak kupnje izazva kolaps kineske ekonomiji isto ka i šta bi enormna količina američkih obveznica puštena od Kine izazvala kolaps američke ekonomije. Urušavanje dvi njveće ekonomije bi izazvalo globalnu ekonomsku krizu.
Osim toga američke obveznice nemaju puno toga sa Trumpom koji nema nikakvoga uticaja na američki FED u kojega kad bi se Trump i taka nebi nakon toga dugo živija.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI

Nije pronađen nijedan rezultat.