Konzumiranje gaziranih pića i drugih kiselih namirnica vrlo je loša navika koja multiplicira eroziju vaših zubi za 11 puta.
Coca Cola, Pepsi, limunada, sirup od grejpa i čaj od đumbira su pića koji treba konzumirati umjereno. Zbog prisutnosti octa, problematični su i kiseli krastavci, govori prošlogodišnja britanska znanstvena studija.
Prema istraživačima s King’s College London, kisela hrana povećava rizik od erozije zubi za 5 puta. S druge strane, kiseli napitci koji se unose između obroka umnožavaju isti rizik za 11 puta. Zadržavanje gaziranih pića u ustima, stanje još više pogoršava. Ista stvar vrijedi i kada su ta pića vruća.
Osim toga, istraživači objašnjavaju da potrošači nisu uvijek svjesni kiselosti određenih pića ili hrane. Na primjer, svježe odrezani limun je 6 puta kiseliji od limunade u limenki.
Istraživanje je omogućilo otkriti sveprisutnost kiselih napitaka. Analizirano je 379 bezalkoholnih pića, a prema rezultatima, njih 39% bilo je izuzetno kiselo, 54% umjereno kiselo, a samo 7% se smatralo manje kiselim.
Znanstvenici također spominju druge studije, uključujući i one koje pokazuju da lužnata (ne kisela) hrana ne uzrokuje zubnu eroziju, baš kao i konzumiranje kisele hrane samo jednom dnevno.
Nadajmo se da ovi znanstveni rezultati neće poslužiti za povećanje poreza, nego će poticati proizvodnju kvalitetnijih pića koja ne uništavaju naše zube i zdravlje?
Sudeći po ovoj zadnjoj grafici, najbolje je piti natrijevu lužinu, a za one slabijeg želuca barem otopinu amonijaka… 🙂
A šta je sa gaziranom vodom?
di su kokain,speed i ostale kisele droge …tu se krije veča opasnost od sapuna
Molio bi autora da ne unosi pomutnju u već pomućenom svijetu “informacija” i da svaku rečenicu “ispeče pa reče” a i da ne prenosi neke “informacije” nekritički. “Konzumiranje gaziranih pića i drugih KISELIH NAMIRNICA vrlo je loša navika koja multiplicira eroziju vaših zubi za 11 puta.” (paušalno i skroz nedorečeno) “Coca Cola, Pepsi, LIMUNADA, sirup od GREJPA i čaj od ĐUMBIRA su pića koji treba konzumirati umjereno.” (sramotno je cocacolu i pepsi stavljati u kontekst sa limunom, grejpom i đumbirom) Trebalo je reći – INDUSTRIJSKI PROIZVEDENI, jer ovako, neinformirani čitatelj može pomisliti da te namirnice i napitci koje sam spravlja sebi kod kuće mogu biti štetni – POGREŠNO! Upravo limun (limunada) i grejp u tijelu izazivaju lužnatu reakciju a čaj od đumbira bi JA preporučio baš onima koji često konzumiraju industrijska pića, zbog visokog sadržaja vitamina C (prirodnog) i magnezija koji dobro dođe da uravnoteži fosfor (iz ortofosforne kiseline koja… Čitaj više »
Do vaših “zubi”. Po srpskohrvatskom jeziku koji sam ja učio u SFRJ ovde bi trebalo pisati zuba a ne zubi ali sad je neko drugo vrijeme i sve što je naopako sad je ispravno.
limun je lužnat.
postujem uredivacku politiku ali je ipak do vasih zuba mogli ste staviti jos luzicke srbe i gradiscanske hrvate skupa sa sandakom
zubi zuba o zubima a neka oni na balkanu prevode svoj jezik na americki engleski
svaki narood koji ima problema sa svojim identitetom udari prvo po jeziku uzor svim nasim jezikoslovcima su ameri
Potrebito je osloboditi se sve industrijske i industrijski konzervirane hrane. I pradajiz sos u tubi sadrzi konzervanse, a nakdada su nase mame i bake ljeti kuhale paradajiz za zimnicu, kiselile krastvce, papriku i… bez konzervansa, vinobrana i… Domaci kruh bez kvasca i aditiva a ne industrijski koji je 30 dana svijez i ne susi se. Vratimo se domacem suhom mesu bez konzervansa i aditiva. Industrija hrana nas polako ali sigurno truje i na tome stvara profite.