Astronomi zabilježili točan trenutak kada je ogromna crna rupa POJELA cijelu zvijezdu

Crna rupa
13 komentara

Zahvaljujući stalnoj budnosti i uz malo sreće, astronomi su uspjeli snimiti trenutak kada je ogromna crna rupa, u galaksiji udaljenoj 215 milijuna svjetlosnih godina, doslovno ”pojela” zvijezdu.

Takozvani „događaj plime i oseke“ (TDE) najbliži je događaj koji podsjeća na smrt zvijezde koje je čovječanstvo ikada vidjelo.

Astronomima je pažnju privukao snažan bljesak intenzivne svjetlosti, koji je bio vidljiv stotinama milijuna svjetlosnih godina, koji se dogodio neposredno prije nego što su dijelovi zvijezde nestali u horizontu crne rupe, koja je prožela zvijezdu.

TDE, nazvan AT2019qiz, primijećen je u rujnu 2019. godine. Astronom Matt Nicholl sa Sveučilišta u Birminghamu i njegov tim promatrali su ga tijekom sljedećih šest mjeseci.

Takve zvjezdane TDE-ove gotovo je nemoguće predvidjeti, može ih se primijetiti samo stalnim nadzorom neba, u kombinaciji s malo sreće. Kad je masovna baklja eruptirala tijekom ovog određenog TDE-a, astronomi su nevjerojatno brzo reagirali tako što su usmjerili cijeli niz teleskopa prema sazviježđu Eridanus, gdje se erupcija dogodila.

“Odmah smo usmjerili skup zemaljskih i svemirskih teleskopa u tom smjeru kako bismo vidjeli točno svjetlost”, rekao je astronom Thomas Wevers, koji se nalazio na Sveučilištu Cambridge tijekom istraživanja.

U promatranju događaja sudjelovali su Vrlo veliki teleskop nove tehnologije Europskog južnog opservatorija, globalna mreža teleskopa Las Cumbres Observatory i satelit Neil Gehrels Swift, pružajući podatke o više valnih duljina svjetlosti, uključujući ultraljubičastu, radio, optičku i X -zraku.

S obzirom na to da TDE-ovi uglavnom sjaje u optičkom i ultraljubičastom spektru, bila je nevjerojatna sreća to što su stručnjaci uspjeli prikupiti takvu vrstu svjetlosti, kako bi uspjeli snimiti ovako rijedak događaj.

Sam odbljesak rezultat je gotovo nesagledivih gravitacijskih i sila trenja unutar niti kozmičkih špageta, koji se sastoji od materijala iz zvijezde koja će uskoro umrijeti. Proces je zapravo toliko intenzivan da u određenim točkama TDE događaj neko vrijeme zasjenjuje svoju galaksiju domaćina, prije nego što počne polako nestajati, sve dok u potpunosti ne nestane.

Na temelju svojih promatranja, istraživači su utvrdili da je zvijezda u jednom trenutku bila približno iste mase kao i naše Sunce, no polovicu svoje mase izgubila je zbog crne rupe, koja je otprilike milijun puta masivnija.

Promatranja TDE-a napokon su pružila izravne dokaze o odljevu plina tijekom ovih događaja, nešto o čemu se dugo teoretiziralo i raspravljalo, no nešto što nikada nije bilo viđeno. Zapravo, istraživači sada znaju da je, barem u ovom slučaju, crna rupa lansirala snažne mlazove prašine prema van, brzinama do 10.000 km/s u isto vrijeme kada je ”prožimala” zvijezdu.

To objašnjava prošle optičke i radio emisije, koje su astronomi otkrivali proučavajući crne rupe tijekom godina, a koje su bile slabo objašnjene i vrlo malo razumljive.

“Ovaj nas događaj podučava detaljnim fizičkim procesima nakupljanja i izbacivanja mase iz super-ogromnih crnih rupa”, rekao je astronom Edo Berger iz Harvard-Smithsonian Centra za astrofiziku. Sami istraživači su AT2019qiz opisali kao “Rozeta kamen za tumačenje budućih promatranja TDE-a”, ispred očekivanih opažanja iz drugih dijelova znanstvene i astronomske zajednice.

AT2019qizEridanus sazviježđeTDE
Pretplatiti se
Obavijesti o
13 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Umpah Pah
3 godine prije

Sa srpom i čekićem ?

Aragorn
3 godine prije

kako da ne

Mikojan
3 godine prije

Dakle “u galaksiji udaljenoj 215 milijuna svjetlosnih godina” oni su vidjeli nešto što je trajalo koliko, par godina a desilo se prije 215 milijuna godina !??

Emiliano Zapata
3 godine prije

S obzirom na dnevni proracun od 50 mil. dolara, mogli su investirat u neki video clip od 2min. kako bi njihove baljezgarije bile vjerodostojnije!

Umpah Pah
3 godine prije

Kasno!
Jučer je trebalo napomenuti,
a danas je već kasno .

Berg
3 godine prije

Crne rupe ne rastu rapidno jer bi progutale cijeli svemir pa i nas, što nije neka šteta One se hane intevralno u velikim razmacima, mjerenim u milijunima godina, inače otpuštaju energiju u vidu Hopkinsovog zračenja, kao i informaciju.
Kada se crna rupa hrani onda su to prije nazivali “kvazistar” jer nisu znali da li su to jako sjajne zvijezde ili galaksije. U biti su bile crne rupe snimljene u trenutku apsorbiranja zvijezde.
Inače odlična animacija.

3 godine prije zadnji put uredio Berg
dulebg
3 godine prije

No dobro, ako me proguta crna rupa, još uvek ima nade da me ispali u vidu prašine ??

Gledatelj
3 godine prije

Ma bjaaaaaaži….
Ipak moram naglasiti da svi dolazimo iz crne rupe, cijeli život tražimo crnu rupu i na kraju završimo u istoj…

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI

Nije pronađen nijedan rezultat.