Kako je 1917. godine nastao prvi dron – letjelica bez pilota

Prvi dronovi
2 komentara

Prije točno 100 godina, prvi vojni drone u povijesti zrakoplovstva podigao se iz baze Avord u Francuskoj. Ovo je bio početak nastanka letjelica bez pilota na kojima se temelje današnji dronovi.

Max Boucher,  zapovjednik Vojne zrakoplovne akademije u Avordu, podigao je od zemlje prvi zrakoplov Voisin 150 HP bez pilota u srpnju 1917. godine.  Bilo je dovoljno samo 150 metara zaleta, kako bi se zrakoplov bez pilota digao na visinu od 50 metara. Nakon 500 metara leta, bez ikakvih problema se samostalno spustio na zemlju potrošivši 2 litra goriva.

U 1917. godini zrakoplovi su već “letjeli” 30-tak godina, ali kreativni kapiten Bucher će postati slavan po odsutnosti pilota.

Zrakoplov Maxa Buchera se samostalno brinuo o stabilnosti, što je iznenadilo generala Ferriéa pošto su piloti prolazili kompleksnu obuku kako bi održali stabilnost jedne letjelice, a koja je trajala godinama.

Slična ideja i realizacija se pojavila gotovo u isto vrijeme u Velikoj Britaniji gdje je inženjer Archibald Low upravljao letjelicom putem telegrafije. U Sjedinjenim Državama inženjeri su radili na jednom drugom projektu pod nazivom “Hewitt-Sperry Automatic Airplane“.

Tehnologija je već postojala od 1894. godine. Ona se koristila u automobilima za stabilnost, a zahvaljujući inovatoru Octave Détable koji je također bio opčinjen zrakoplovstvom.

Sve se promijenilo otkrivanjem žiroskopa 1909. godine od strane Amerikanca Ambrose Sperrya. Prije žiroskopa, održati zrakoplov stabilnim bilo je vrlo teško – gotovo nemoguće.

Uvjeren svim prethodnim inovacijama, Max Bucher je 1912. s Octave Détableom stvorio prvi zrakoplov bez pilota. Prvi testni let 1914. godine nije uspio pošto motor od 30 konjskih snaga nije bio dovoljno snažan. Prvi svjetski rat je omeo Maxa Buchera da odmah ugradi jači motor i pokuša iznova ostvariti svoj san. Konačno 1915. Max Bucher ugrađuje stabilizator Octava Détabla na dva zrakoplova Voisin 150 HP. U Velikoj Britaniji Archibald Low zaustavlja projekt zbog elektromagnetnih interferencija.

Pojam “drone” tada nije bio poznat

Bespilotne letjelice su služile za treniranje pilota, koji su u realnim situacijama mogli vježbati oružja i napade. Tek 1935. godine u Velikoj Britaniji se pojavljuje riječ “drone”. Zrakoplov DH-82 Tiger Moth ili Queen Bee letio je lagano proizvodeći zvuk sličan zujanju truta (drone), po čemu i danas letjelice bez pilota zovemo dronovima.

Za kraj vam nudimo mali video koji pokazuje kako danas izgledaju dronovi, a koje su osmislili kreativni pojedinci prije 100 i više godina. Naravno, draži su nam civilni dronovi za kreativne svrhe, nego vojni koji često služe za odrađivanje “prljavih poslova”.

https://www.youtube.com/watch?v=zFTp2WBA7Mo

Izvor: Science et Vie

Pretplatiti se
Obavijesti o
2 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Ante
6 godine prije

Da gledao sam koliko koštaju te neke letjelice koje sam mogu letjeti cijena im je do 12 000 kuna. Imaju i onih jeftinijeh od 600 kuna ali moraš naučiti kako sa njima letjeti jer nema elektroniku kao ona skupa letjelica i ako je razbiješ ode 600 kuna u vjetar. Sve u svemu jako skup sport.

davor
6 godine prije

vidjeli smo ih na djelu 11.9 2001.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI

Nije pronađen nijedan rezultat.