Kineski satelit za mapiranje Gaofen-7 šalje nevjerojatne 3D slike Zemlje

Satelitska slika
14 komentara

Kineska svemirska agencija otkrila je u utorak 3D slike sa satelita Gaofen-7, koji može otkriti objekte širine manje od 1 metra.

Na posebnoj izložbi fotografija u novoj međunarodnoj zračnoj luci Daxing u Pekingu, Kineska nacionalna svemirska agencija (CNSA) pokazala je mogućnosti svog novog satelita Gaofen-7.

Lansiran iz centra za lansiranje satelita Taiyuan, početkom studenog, Gaofen-7 je prvi trodimenzionalni satelit za civilnu upotrebu, rezolucije toliko snažne da može opažati objekte širine od samo 0,65 metara u fokusu, iako se nalazi 506 kilometara iznad Zemljine površine, izvijestila je novinska agencija Xinhua.

Izložba s 22 slike prikazuje nevjerojatno detaljne fotografije nekoliko kineskih mjesta, uključujući i ikonični terminal Daxing u kojem se galerija nalazila. Daxing je za poslovanje otvoren prošlog rujna.

Gaofen-7 tek je najnoviji u setu od 14 visoko preciznih satelilta za mapiranje terena koje je Kina lansirala u posljednjih nekoliko godina, ukazali su u Space Newsu. Konstelacija pruža pankromatske, multispektralne i sintetičke radarske slike, s nekima na visokim, geosinkronskim orbitama poput Gaofen-4 i druge, poput Gaofen-7, prateći sinkronu orbitu, što znači da satelit prolazi istim mjestom u isto vrijeme svaki dan.

Gaofen-7 osigurava prijeko potrebnu 3D mapu u omjeru 1: 10 000 za brzo industrijaliziranu Narodnu Republiku Kinu. Prema Xinhua, njegove moćne kamere mogu točno postaviti zemaljske objekte unutar 5 metara, a njegova točnost mjerenja visine je otprilike 1,5 metara.

“To je poput preciznog ravnala za mjerenje zemlje. Prije lansiranja Gaofen-7, mogli smo samo precizno locirati super-autoceste, ali sada nam Gaofen-7 može pomoći da precizno pronađemo ruralne ceste”,rekao je  Cao Haiyi, glavni dizajner Gaofen-a -7 na Kineskoj akademiji za svemirsku tehnologiju.

“U prošlosti su radovi na mjerenju i mapiranju bili intenzivni i trajali su mjesecima ili čak godinama. S novim satelitom ovi se zadaci mogu završiti za nekoliko minuta”, rekao je Cao.

Gaofen-7
Pretplatiti se
Obavijesti o
14 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
pikapolonca
4 godine prije

Teško se običan konzument informacija naviknut na zapadne komunikacijske i informacijkse medije, tvorce do danas favoriziranih vjesti i tema koje su plasirane javnosti potrošačima novosti i informacija, može naviknuti da sve više značajnijih noviteta, kulture medijske prezentacije i produkcije, će dolaziti iz Azije odnosno Kine, Indije, Rusije….. Dominacija Azijskih naroda, država i kultura, postaju inovativne,kreativne i tehnološki dominantne u svijtu modernoga doba, Zašto je to tako, a tako je, pa ideje Zapada , bilo one kulturološke, gospodarstvene, sociološke, religijske su potrošene, i samim ljudima zapadne civilizacije i kulture postaje nevjerodostojne, neuvjerljive i potrošene i nekonkurentne sa idejama i pogledima koji dolaze iz Azije….

Snicla
4 godine prije

Nego šta kažu Kinezi, jeli ravna ili okrugla

Alfa33
4 godine prije

Lijepe vijesti u svakom pogledu, Kina ide krupnim koracima naprijed. A koje su tek mogućnosti vojnih satelita, neka i drugima pokažu da imaju svoje znanje i pamet. Doduše bilo je i tu nešto industrijske špijunaže,ali svejedno su napravili puno dobrih stvari. Kamo sreće da i mi na Balkanu idemo tim putem….nama su važnije druge stvari,a ionako smo još u 1945….

bbb
4 godine prije

Rusi to rade još od Sputnjika. Čitaju sitan tekst u novinama.

Kajzer Soze
4 godine prije

Sledeći koji mi kaže što si to kupio pa to je ,, Made in China” će da dobije šamarčinu u glavu 😂😂😂

Mario
4 godine prije

Ovo mora da je šala, gospodo ovo su sve modeli na kojima su radili stotine specijalista za sliku. Satelit samo proslijedi povrsinu sa reljefom, elevaciju terena, jednoličan reljef bez ikakvih detalja i zatim proslijede legijama dizajnera, da se taj reljef modelira i ubaci tekstura, tj. Da se dobije zeljeni i ušminkani 3d prikaz koji uopće ne mora biti sličan stvarnom stanju na terenu. Slično kao kod dizajna igrica, modeliranje i dizajn okruzenja.
Ameri i Rusi su ovo imali 60tih, bolje sam gledao u bezveznim procjenama terena. Ovo svakako nije ništa posebno.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI

Nije pronađen nijedan rezultat.