Kineski znanstvenici od bakra napravili “zlato”

Zlatni horizont
35 komentara

Kineski tvrde da su bakar uspjeli pretvoriti u materijal “gotovo identičan” zlatu, otporan na visoke temperature, oksidaciju i eroziju.

Profesor Jian Sun i njegovi kolege s Instituta za kemijsku fiziku Dalian Kineske akademije znanosti, koji se nalazi u sjeveroistočnoj provinciji Liaoning, objašnjavaju da su bakar uspjeli pretvoriti u materijal “gotovo identičan” zlatu usmjeravajući pod pritiskom na ploču bakra mlaz vrućeg plemenitog plina argona, napunjenog električnom strujom.

Ionizirane čestice mlaza izbacile su atome bakra s ploče. Oni be se ohladile  i kondenzirale na površini spremnika, tvrde autori istraživanja koji su tijek procesa objavili u časopisu Science Advances.

Nakon što su dobili željeni materijal, istraživači su ova zrnca stavili u reakcijsku komoru i uspjeli ih iskoristiti za pretvaranje ugljika u alkohol, sofisticirani i teški kemijski proces kojeg je moguće postići samo s plemenitim metalima poput zlata.

Težina i izgled ovako tretiranog bakra je vrlo slična zlatu, tvrde istraživači. Podsjetimo da su alkemičari stoljećima razne materijale pokušavali pretvoriti u zlato.

“Nanočestice ugljena imaju sličnu katalitičku reakciju kao na zlato ili srebro, koji su otporni na visoke temperature, oksidacije i erozije”, objasnili su prof. Jian Sun i kolege u priopćenju kojeg su ove subote dali za lokalne agencije.

Naravno, pravo fizičko zlato će i dalje ostati zlato, ali je otkriće važno jer se s novom svojstvima, koja nakon procesa stječe bakar, ovaj metal umjesto zlata može koristiti u proizvodnji mobitela, računala i drugih uređaja za čiju je masovnu industrijsku proizvodnju troše relativno velike količine plemenitog metala.

Opis dobivanja plemenitog metala: Science Advances / SCMP

Pretplatiti se
Obavijesti o
35 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
shumadinac
5 godine prije

Dobro, znači ne kupovati kineske zlatnike…
Ali bio bi fazon da uvale Amerima falš zlato kao što su oni njima.

Zax
5 godine prije

Nakon kopija odjece obuce bijele tehnike, auta evo nam i kopija zlata.

eu kolonija
5 godine prije

ovi kinezi se počeli žestoko zezati. hoće da “izuzetni” dobiju popizditis

Davor
5 godine prije

Možda uspiju napraviti zlato u laboratoriju,tako da promijene strukturu nečem drugom…tako bi umnogostručili količine zlata ,pa bi mu i vrijednost višestruko pala. Tako bi umjesto bogaćenja,vjerojatno dodatno potkopali temelje ekonomije,koja je i ovako na staklenim nogama…

Alen
5 godine prije

Ja znam ljude koji su od papira napravili zlato vrijednije od zlata..

jezevakucica
5 godine prije

Nije to ništa.Ja sam od gotovine napravio veresiju!

Milan 037
5 godine prije

Da vas sada ne zamaram sa suvoparnom teorijom, ali clanak je poprilicno senzacionalisticki naslovljen, a bogami i unutar njega ima jako puno suplje price. Jedino sta su mogli napraviti je da dovedu postojeci materijal u stanje u kome ima slicne fizicke osobine zlata (jer su one zasluzne za njegovu korisnost u upotrebi). Ali valja napomenuti da je jedna stvar to raditi u lab uslovima a sasvim druga u mas produkciji gde to treba biti i ekonomsli opravdano.
Inace moguce je stvoriti atome odredjenog elementa(samim tim i zlata) u vestackim (citaj trenutnim tehnicko naucnim uslovima) ali to je nesto sto je apsolutno neisplativo jer takav proces podrazumeva manipulaciju sa jezgrom atoma, u velikim kolicinama, sto je nama jos uvek jako daleko.
Trust,me, i’m chemist 🙂

Sparkling
5 godine prije

Ja bih ovaj novi bakar nazvao (prijedlog) IZUZETNO-IZUZETNIM, I naravno poklonio izuzetnima u neogranicenim kolicinama u zamjenu za slobodan ribolov u teritorijanim vodama izuzetnih. (naravno, Kineskih ribarica)) Ha,ha!!
LP

Laki Topalović
5 godine prije

Nisam čitao članak, ionako ništa ne razumijem. Ali: težina i izgled , kao sve važne karateristike, ovako tretiranog bakra je vrlo slična zlatu, tvrde istraživači. Ako je tako, da niej zlato može utvrditi samo u laboratoriju i po onom kemijskom broju, kako već.

Ante
5 godine prije

Znači više se neće biti zlata na tiskanim pločicama od pokvarene elektronike. Što u konačnici znači da će biti još manje isplativo skupljanje tih pločica i skidanje tih plemenitih metala sa njih.

Oko
5 godine prije

Ruse cenu na berzi jer su upravo oni najveci kupci zlata

Piretis
5 godine prije

Kinezi su skloni uložiti što manje da bi zaradili više. Već dulje im i obični vodiči u uređajima imaju manje bakra a više (jeftinijih) primjesa. Umjesto metalnih dijelova (npr. zupčanika u mikserima) stavljaju plastične. Mislim da će i ovim “senzacionalnim” otkrićem najviše profitirati njihova industrija a potrošači će, naknadno, saznati da su zakinuti na kvaliteti. Ako je kod kineske tehničke robe (barem one koju je moguće kupiti kod nas) uopće moguće govoriti o kvaliteti. Ali tu se radi o proizvodima za masovnu upotrebu, koja ima vrlo ograničeni rok trajanja, i za nezahtjevno tržište (ili možda siromašno).

Laki Topalović
5 godine prije

Ovo da je kineska roba “šrot”, šljam i loša, zaboravi. Ima i takve , za kupce s plitkim džepom. Ali je istina da su kineski tekstil i obuća 2000. bili stvarno za sirotinju i beskućnike. Ono poznato: “Jes’ to kupio kod Kineza?” … Bogami sam sad bio u kineskoj trgovini i traperice su kvaliteta takoreći Lewis’a, a koštaju oko 250 do 300 kn (30 – 40 eura) i ništa im ne fali. Ja imam jedne što drljam i perem godinu i pol, i još su odlične. Što je prije 15 godina bilo nezamislivo.

Siniša
5 godine prije

Perpetu mobile? Zar Ameri nisu nešto slično napravili i čak pokušali utrpati to “zlato” kao povrat drugim zemljama koje su im povjerile svoje zlato na čuvanje!?

...
5 godine prije

Nije zlato sve što sija…

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI

Nije pronađen nijedan rezultat.