Microsoft, tehnološki div koji upravlja globalnim računalnim iskustvom, uspostavio je duboko partnerstvo s francuskom vladom, osobito s Ministarstvom obrane. Ova suradnja, vrijedna stotine milijuna eura, potaknula je pitanja o digitalnoj suverenosti, sigurnosti i poreznim praksama. Kroz ugovor nazvan “Open Bar”, Microsoft je postao središnji igrač u digitalnoj infrastrukturi francuske obrane, opisuje anketa od prije par godina.
Ugovor koji je uzdrmao francusku obranu
Godine 2007. francuska vojska započela je potragu za načinima modernizacije svoje informatičke infrastrukture i smanjenja troškova kroz rad s jednim pružateljem usluga. Microsoft je iskoristio priliku i pozicionirao se kao idealan partner. Prema povjerljivim dokumentima, ugovor je obuhvaćao više od 200.000 računala i 13.000 poslužitelja diljem francuskih oružanih snaga, uključujući 350 računala za ured ministra, 4.500 za Glavni stožer, 84.000 za kopnenu vojsku te po 30.000 za mornaricu i zračne snage.
Microsoft je ponudio globalni sporazum potpisan na četiri godine u vrijednosti od 82 milijuna eura. Ovaj model, nazvan “Open Bar”, omogućio je francuskim vojnim službama neograničen pristup svim Microsoftovim alatima po fiksnoj cijeni, slično studentskim zabavama gdje platiš ulaznicu i potom konzumiraš koliko želiš.
Međutim, prije potpisivanja ugovora, najbolji informatički stručnjaci Ministarstva obrane upozorili su na potencijalne rizike. U internom izvješću iz 2008. istaknuli su opasnosti kao što su “slabljenje upravljanja” i “ovisnost o Microsoftovim tehnologijama” koja bi mogla dovesti do “navike cjelokupnog osoblja na isključivo Microsoftove proizvode, jačajući njegov utjecaj nad ministarstvom”.
Porezna optimizacija: Ugovor preko Irske
Unatoč fizičkoj blizini (samo 971 metar) između novog sjedišta Ministarstva obrane u Parizu i sjedišta Microsoft Francea, ugovor je potpisan s Microsoft Irskom. Ova praksa omogućuje Microsoftu značajnu poreznu optimizaciju.
Profesori s prestižnog Trinity Collegea u Dublinu objašnjavaju da je irska stopa poreza na dobit 12,5%, za razliku od francuske stope od 33%. Štoviše, stvarna efektivna stopa može biti još niža zahvaljujući strukturama poput “Double Irish” koje omogućuju dodatno smanjenje poreznih obveza.
U praksi to znači da Ministarstvo obrane sklapa ugovor s Microsoftom, ali dokument vrijedan 120 milijuna eura (vrijednost obnovljenog ugovora) potpisuje Microsoft Irska. Microsoft Irska zatim vraća proviziju od oko 20% godišnje francuskoj podružnici. Rezultat je da Microsoft France plaća porez samo na mali dio ugovora, dok većina izmiče francuskoj poreznoj upravi.
Sigurnosni rizici i mogućnost špijunaže
Najkontroverzniji aspekt partnerstva jest sigurnosni rizik. Interni izvještaj Ministarstva pod naslovom “Gubitak nacionalne suverenosti” jasno navodi: “NSA sustavno uvodi stražnja vrata ili backdoorove u softverske proizvode.” To znači da informacijski sustav koji se uglavnom oslanja na američke proizvode poput Microsofta može biti ranjiv na upad NSA.
Otkrića Edwarda Snowdena iz 2013. potvrdila su opseg američke špijunaže. Snowden, bivši zaposlenik NSA, objavio je tajni dokument o programu PRISM, koji je otkrio da je Microsoft bio prvi koji je surađivao s američkom obavještajnom službom još od 2007.
Istražiteljski tim časopisa Cash Investigation proveo je eksperiment s pomoću stručnjaka za kibernetičku sigurnost Erica Filiola, bivšeg potpukovnika francuske vojske. Koristeći postojeće ranjivosti u Microsoftovim programima, tim je uspio udaljeno pristupiti računalu konfiguriranom poput onih u Ministarstvu obrane, demonstrirajući potencijalni rizik od špijunaže.
Prema Filiolu, Microsoft je svojevrsno “sito” – kada se jedna ranjivost zakrpa, nove se otkrivaju. Samo u 2015. otkriveno je 135 sigurnosnih ranjivosti u Microsoftovim proizvodima.
Usprkos ovim rizicima, viceadmiral Arnaud Coustillière, čelnik francuske kibernetičke obrane, ostaje uvjeren u izbor Microsofta, navodeći da je to pitanje “ravnoteže rizika u odnosu na trošak” i da sigurnosni rizici “nisu glavna briga”.
Tadašnji Microsoftov direktor za pravne poslove u Francuskoj, Marc Mossé, brani tvrtku tvrdeći da Microsoft ne sudjeluje u programu PRISM i da ne daje “generalizirani pristup podacima američkoj vladi”. Tvrdi da francuska država ima poseban sigurnosni sporazum s Microsoftom koji joj daje “potrebne informacije za sigurnost svojih informacijskih sustava”.
Unatoč svim kontroverzama, prema informacijama Cash Investigationa, Ministarstvo obrane planira obnoviti ugovor s Microsoftom do 2021. godine, nastavljajući složeni odnos koji balansira između ekonomske učinkovitosti, digitalnog suvereniteta i nacionalne sigurnosti.
skajnet je hakirao kompletno čovječanstvo (stoku) za rad scenarija iz terminatora…..
Super i kada se pokrenu nadogradnje i sistem se provjerava, ništa drugo se ne gleda i ne šalju osim Microsoftovih datoteka a podacima u oblacima vjerujemo proizvođaču na riječ da ih nitko ne čita.
Gadno.
Neeebi oni.