Na današnji dan – Live Aid 1985.

Live Aid
28 komentara

Na današnji dan prije okruglih 35 godina održana su dva velika paralelna koncerta u Velikoj Britaniji i Sjedinjenim Državama pod nazivom Live Aid pred desecima tisuća posjetitelja. Povod je bio humanitaran, kako bi se sakupio novac za okončanje gladi u Etiopiji. Irski glazbenik Bob Geldof pokrenuo je ovaj projekt godinu dana nakon što je u suorganizaciji s Midge Ureom okupio brojne glazbenike u izvedbi singla  „Do They Know It’s Christmas“. Uspješnost Live Aida potvrđuje činjenica da se sakupilo zaista mnogo novca, u toj fazi oko 40 milijuna funti. Zahvaljujući angažmanu tadašnjeg frontmena Boomtown Ratsa, kraljica Elizabeta dala mu je vitešku titulu, pa ga danas poznajemo kao Sir Boba Geldofa.

Jedan od najgledanijih TV prijenosa ikada

Osim publike koja je uživo pratila nastupe većine tadašnjih najvećih zvijezda na svijetu, ovi su koncerti bili i televizijski spektakl. U tom trenutku ovo je bio najambiciozniji međunarodni satelitski TV pothvat u povijesti. Budući da se istodobno organiziralo slične koncerte u drugim zemljama – Australiji, Austriji, Japanu, Jugoslaviji, Kanadi, Sovjetskom Savezu i Zapadnoj Njemačkoj – putem svojih televizijskih prijemnika procjenjuje se da je ove događaje pratilo milijardu i 900 milijuna gledatelja u 150 država. Ovo ih svrstava među najgledanije televizijske prijenose u povijesti, pa usporedbe radi, po broju gledatelja idu uz bok prijenosu vjenčanja princa Harryja i Meghan Markle iz 2018. Do danas Live Aid drži svjetski rekord najveće televizijske publike simultanog rock koncerta.

Kako su koncerti izgledali?

Londonski koncert, na stadionu Wembley, trajao je punih 10 sati i u njemu je uživalo više od 80 tisuća posjetitelja. Ovdje su među ostalima nastupili Status Quo, Spandau Ballet, Elvis Costello, Sade, Sting, Phil Collins, Bryan Ferry, Pink Floyd, Paul Young, U2, Dire Straits, Queen, David Bowie, Elton John, Paul McCartney. Cijeli Band Aid pod vodstvom Boba Geldofa na kraju je izveo pjesmu „Do They Know It’s Christmas“.


U Philadelphiji je na stadionu JFK tijekom maratonskog koncerta od čak 14 sati nastupilo cijelo more izvođača ispred vrtoglave brojke od 100 tisuća posjetitelja. Izdvojimo među njima Joan Baez, Santanu, Billyja Oceana, Briana Adamsa, Beach Boyse, Simple Minds, Duran Duran, Madonnu, Toma Pettyja, Neila Younga, Erica Claptona, Led Zeppelin, Micka Jaggera, Tinu Turner, Boba Dylana, Black Sabbath i Run DMC. Između nastupa potonja dva benda, na velikom se ekranu emitirala pjesma „Za milion godina“ u izvedbi jugoslovenskog band aida Yu Rock misije. Posljednju pjesmu na filadelfijskom koncertu, „We Are the World“, pod vodstvom Lionela Richieja izveo je band USA for Africa koja je simbolično bila i posljednja pjesma na ovome događanju.

Jugoslavensko sudjelovanje u Live Aidu

Mjesec dana prije održavanja Live Aida, u Beogradu je na stadionu Marakana održan koncert na kojem su nastupili najpoznatiji glazbenici iz tadašnje Jugoslavije. Među ostalima to su bili Bajaga i Instruktori, Denis&Denis, Film, Ekatarina Velika, Električni orgazam, Lačni Franz, Partibrejkersi, Piloti, Plavi orkestar… Koncert je trajao čak 8 sati, a stadion je napunilo 30 tisuća posjetitelja. Osim u Jugoslaviji, televizijski prijenos ovoga koncerta pratio se i u Čehoslovačkoj i na Kubi.

Koncertu je prethodilo snimanje pjesme i spota „Za milion godina“, čiji tekst potpisuje Mladen Popović, a glazbu Dragan Ilić. Pjesmu je izvela već spomenuta Yu rock misija, s doista impresivnim popisom izvođača: Aska, Momčilo Bajagić, Željko Bebek, Serđo Blažić, Dejan Cukić, Vlada Divljan, Doris Dragović, Slobodan Đorđević, Zdravko Čolić, Husein Hasanefendić, Dragan Ilić, Alen Islamović, Dragan i Predrag Jovanović, Zorica Kondža, Sead Lipovača, Oliver Mandić, Slađana Milošević, Ljuba Ninković, Marina Perazić, Dušan Petrović, Igor Popović, Zoran Predin, Aki Rahimovski, Anja Rupel, Massimo Savić, Vlatko Stefanovski, Jura Stublić, Srđan Šaper, Dado Topić i Vesna Vrandečić.


Pjesma je izvedena uživo na navedenom beogradskom koncertu 15. lipnja 1985., a spot emitiran na Live Aidu nakon izravnog javljanja iz beogradskog TV studija kada je cijeli svijet saznao kako je čak četvrtina građana Jugoslavije donirala ovoj inicijativi novčana sredstva, te da su dva broda s pomoći u hrani i lijekovima već na putu prema Africi, a dva u pripremi. Zahvali Bobu Geldofu na ujedinjavanju glazbenika diljem svijeta, prethodile su riječi: „Znamo da glazba ne može promijeniti svijet, ali može ga učiniti malo boljim mjestom za život.“ Spot pjesme „Za milion godina“ nalazi se na DVD-u Live Aida izdanom 2004. godine.

Zanimljivosti s Live Aida

Anketa koju je krajem prošle godine provela tvrtka za prodaju karata StubHub UK, pokazala je da je Live Aid koncert koji bi većina Britanaca željela pogledati uživo, dok je čuveni nastup Beatlesa na krovu Apple Studija 1969. godine zauzeo tek drugo mjesto. Veliki događaj poput Live Aida nije mogao proći bez popratnih priča, pa oko njega kruže brojne anegdote i zanimljivosti. Evo nekoliko od njih.

Fizički se nalazeći na dva različita kontinenta, David Bowie i Mick Jagger trebali su izvesti „interkontinentalni duet“, međutim tadašnja TV tehnologija nije bila dovoljno sofisticirana kako bi se izvođači uspjeli uskladiti. Stoga je odlučeno da će se emitirati spot za pjesmu „Dancing in the Street“ i sve tantijeme od pjesme donirati u svrhu ove akcije.

Phil Collins nastupio je na oba koncerta. U Engleskoj je bio gostujući izvođač u bendu Police, a potom i izveo samostalne pjesme – „In the Air Tonight“ i „Against All Odds“.  Čim je završio, helikopterom je odletjeo u londonsku zračnu luku Heathrow gdje se ukrcao u zrakoplov za SAD. Na tom je letu sreo Cher koju je uspio nagovoriti da mu se pridruži na završnici Live Aida. Na koncertu u Philadelphiji još jednom je ponovio svoje hitove, a usput zasvirao bubnjeve i Ericu Claptonu i Led Zeppelinu.

Organizatorima koncerta bilo je jako važno da na njemu sudjeluje makar jedan član Beatlesa čime bi se cijelom projektu i samom cilju dalo na važnosti. Paul McCartney je pristao nastupiti i izjavio je kako ga je na sudjelovanje nagovorio „menadžment“ – odnosno, njegova djeca. On je bio posljednji izvođač prije završnog skupnog nastupa i upravo se njemu dogodio kvar na ozvučenju – mikrofon je radio isprekidano tijekom prve dvije minute izvedbe pjesme „Let It Be“.

Na Live Aidu nastupio je tada relativno mladi sastav U2 koji je dosta riskirao izvedbom dvanaestominutne pjesmu „Bad“, međutim rizik se isplatio i Live Aid ih je lansirao do zvijezda.

Live Aid
Live Aid 1985.

Nastup grupe Queen na Live Aidu smatra se njihovim najboljim nastupom, a veliki broj ljudi smatra ga i najboljim od svih na tom koncertu. Tih je 20 minuta savršene scenske energije ponovno oživjelo kroz film Bohemian Rhapsody iz 2018. koji je ovaj događaj približilo mlađoj publici. Odabir pjesama i gotovo neprimjetan prijelaz između njih, potaknuo je tisuće gledatelja na sudjelovanje. Freddie Mercury pokazao je svoju scensku i glazbenu vještinu uz istodobnu sjajnu komunikaciju s publikom. Nakon njegove prerane smrti 6 godina kasnije, na istome je stadionu 1992. održan koncert u njegovu čast inspiriran upravo Live Aidom.

Na 20. obljetnicu Live Aida, u srpnju 2005., Bob Geldof i Midge Ure ponovno su bili domaćinima sličnog događanja. Ovaj put bio je to jednodnevni glazbeni festival Live 8 održan na nekoliko lokacija ispred 200 tisuća ljudi.

Live Aid iz današnje perspektive

Svaki veliki humanitarni događaj za sobom povlači i neke kontroverze. Iako je veliki dio novca otišao onima kojima je namijenjen, u ovome slučaju dogodilo se upravo ono suprotno od njegove plemenite namjene – a to je da je dio prikupljenog novca otišao na naoružanje u Etiopiji.

Zatim, ostavio je krivi dojam da državama Afrike treba pomagati, a ne ih osnaživati, što je ispravnije stajalište. Međutim, bez obzira je li primarna motivacija svakog od aktera ovog događaja bio vlastiti interes ili pomoć drugima, Live Aid je za posljedicu imao puno više pozitivnih ishoda – u tom je trenutku zaustavljena glad u nekim afričkim zemljama, spašene su tisuće života i zapadne zemlje su se više fokusirale na brigu za humanitarna pitanja.

Osim toga, svijet se podsjetio na neke zaboravljene glazbene legende i prepoznao one koji će krojiti buduće trendove, pa je Live Aid izvođačima pomogao u karijeri i izvedene pjesme lansirao visoko na ljestvicama. Svima ostalima koji su pratili taj – kako ga mnogi nazivaju – globalni džuboks, ostala je uspomena na jedan sada već davni trenutak kada se cijeli svijet osjećao ujedinjenim čineći dobro.

IZVORI:

Live Aid
Pretplatiti se
Obavijesti o
28 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
nepoželjni
3 godine prije

No…! Pa je li glad u Etiopiji iskorijenjena ?? Sva ta događanja su bila najmanje usmjerena na “iskorjenjivanje gladi u Etiopiji” a više na predstavu buduće pregaženim Slavenskim narodima gdje se Vrag preodjenuo u dobru Vilu a ovi su trebali povjerovati kako je “Zapad human”, kako je to bolji svijet i sistem kojemu se moraju pridružiti. Na tog maskiranog Vraga su nasjeli i (neki) naivni narodi bivše SFRJ… a samo nekoliko godina kasnije bili smo pregaženi od tog istog “humanitarnog ” Vraga… Taj Vrag danas više ne nosi masku dobre Vile i jasno mu se nazire njegov odvratni lik… KOGA DANAS VIŠE ZANIMA GLAD U ETIOPIJI ILI BILO GDJE U SVIJETU ??? … danas ti gladni jadnici služe kao pokusni kunići i zamorci na kojima ova nakaradna vražja djeca testiraju otrove kojima će ih “humano” trijebiti i istovremeno puniti svoje ionako prepune džepove. Ovi pjevači i umjetnici su tada poslužili… Čitaj više »

Pizistrat Nelson
3 godine prije

Hebeno… Tko može posumnjati u humanitarni karakter ovog koncerta kad je organizator štakor Bob, u slobodno vrijeme pedofil.

onaj najgl..... veći Dalton
3 godine prije

Koliko li ovih pjevača….. glumaca i svih nekih drugih umjetnika nikad ne bi postali međunarodne zvijezde……
Da se nije raspala Jugoslavija.

piždro
3 godine prije

To su još donekle bila ružičasta vremena zapadne civilizacije.. i onda je (slado)led počeo polako da se otapa…

Zvrk
3 godine prije

Podsjeti me nekako na one koncerte za Haiti. Pa ne vidim da im je pretjerano bolje. Tako je i taj Live Aid bio marketinška podvala. Tada a i sada se manipuliralo s boleščinama, gladima i prirodnim nepogodama. Eto to je bilo za Etiopiju. Kad se malo bolje pogleda, eto ta Etiopija se nalazi na specifičnom području velikog rasjeda koji je nastao odvajanjem tektonskih ploča. Kao posljedica toga su poprilično česte suše i navale gladi. I prije i poslije tog koncerta je bilo suša, ali eto to je tada bila priča. Reklo bi se danas, bilo je IN. U obzir uzmimo još jednu važnu činjenicu. Razdoblje Hladnog rata, taman nakon novog zaoštravanja dviju supersila. Etiopija je politički bila bliska istočnom bloku, ali i prožeta brojnim unutarnjim sukobima. Ovom serijom koncerata se htjelo naglasiti kako su zločesti “crveni” nesposobni i da će dobri zapadnjaci spasiti jadne Etiopljane. Usput promovirati glazbene zvijezde, zaraditi… Čitaj više »

*Ime
3 godine prije

Ako je od tih silnih milijuna do gladnih u Etiopiji došlo 1% onda skidam kapu. Čak i za 1%. Vjerojatno su pare pobrali menađeri, producenti i logistika. Je*em li im mame posle 10 u bulju.

Son of Alerik
3 godine prije

I danas volim pogledati Sunday Bloody Sunday s tog nastupa U2. Bilo je to doba video kazeta, a jedan kafić je puno prometa napravio od (nas) srednjoškolaca koji smo tu snimku gledali svakog dana iznova. Freddie Mercury na klaviru i Mama…pa kasnije s onom polovicom stalka od mikrofona,. Sjećam se svega.
Bilo je to neko drugo vrijeme. Svijet i ljudi u njemu su bili neviniji (još nije došlo do kompletne zamjene novca dugom), strahovi su bili čovječniji, obitelj bitnija. Sve oko nas je stremilo razvoju, znali smo da ćemo živjeti bolje od prethodne generacije.
To vrijeme smo potrošili prebrzo. Dijelom je zaslužna tehnologija, ali najviše pobuđena i probuđena pohlepa.
Drago mi je da ste se sjetili tog događaja, autorica je napravila dobar posao.

Mahatma
3 godine prije

”White privilege”

Tupko Glupko
3 godine prije

Žalosno je da niste spomenuli pjesmu “We are the world” napisanu od Michaela Jacksona i Lionela Richiea za Band Aid 1985. u SAD – osmi najprodavaniji singl u svijetu prodan u preko 20 milijuna primjeraka.
Imao je Jackson još takvih vrlo emocionalnih pjesama sa porukom kao Man in the Mirror, Earth Song, Heal the World, Will You Be There i vrlo malo poznata We’ve had enough kada su ga već uništili mediji.

VasilisaPremudra
3 godine prije

#KAKO SU KONCERTI IZGLEDALI? Nezaboravno. Osobito Wembley. #JUGOSLAVENSKO SUDJELOVANJE U LIVE AIDU Na popisu izvodjaca nedostaju Goran Bregovic, Tifa i Pedja d’Boy…a mozebitno i jos ponetko. Ipak, najexponiranija u YU AID misiji bila je – Duca… 😀 #ZANIMLJIVOSTI S LIVE AIDA >>> “Na Live Aidu nastupio je tada relativno mladi sastav U2 koji je dosta riskirao izvedbom dvanaestominutne pjesmu „Bad“, međutim rizik se isplatio i Live Aid ih je lansirao do zvijezda.” Pjesma “Bad” nije dvanaestominutna. Izvedba na Wembleyu je trajala toliko jerbo je Bono htio na stage djevojku iz publike…kako se djevojka nije uspjela popeti, Bono je skocio dolje i otplesao ples s djevojkom iz publike. Zatim je njegov povratak /uspon na stage potrajao, a Edge i ekipa su za to vrijeme vrlo snalazljivo nastavili – tamburati…eto tako je zapravo nastala legendarna dvanaestominutna izvedba. 😉 #LIVE AID IZ DANAŠNJE PERSPEKTIVE Nije Live Aid kontroverzan samo iz danasnje perspektive. I… Čitaj više »

Kile
3 godine prije

Odlična vremena dobre glazbe, filmova, umjetnosti, tehnologije i ljudi, predivne žene, nekako prebrzo sve to prošlo, te 80-te bila je neka posebna energija ne može se to opisati riječima, išli smo dobrim putem i osjećao se neki cilj bila je neka svrha i onda je poslije cijeli svijet skrenuo i otišao u 3pm

HEKPCT
3 godine prije
Max
3 godine prije

Doista pothvat za povijest . Nažalost zlorabljen.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI

Nije pronađen nijedan rezultat.