Nula nije nula, nego jedan od najmističnijih brojeva

Broj nula - Bakhshali
89 komentara

Nedavno su britanski istraživači otkrili da je pojava nule u povijesti bila pola tisućljeća starija od onoga što je čovječanstvo do sada mislilo. Ovo veliko otkriće predstavlja priliku dati kratku povijest ovog neizostavnog broja.

Broj nula je neosporno koristan u matematici. Doista, kako zamisliti računanje bez ove brojke. U decimalnom sustavu kojeg koristimo, mjesto nule je od presudne važnosti. Pojava nule koja čini revoluciju u matematici, općenito se pripisuje rukopisu Bakhshali, za kojeg se smatra da je najstariji rukopis vezan za indijsku matematiku.

Ovaj dokument je otkriven u Pakistanu 1881. godine i predstavlja najstariji dokaz poznatog korištenja broja nula (mala točka) datiran u devetom stoljeću. Nedavno su istraživači sa Sveučilišta u Oxfordu (Velika Britanija) dali novu procjenu koja govori o trećem ili četvrtom stoljeću, tj. 500 godina prije prvog datiranja!

Tisućama godina čovječanstvo je koristilo matematiku bez nule, kao što je to slučaj sa Sumerima (Mezopotamijom) prije 5000 godina. Na primjer, korišten je drugi simbol (ili prazno mjesto) za razlikovanje brojeva poput 82 i 802. Treba znati da je kasni dolazak nule vezan i za pojam ništavila.

Doista, Zapad je bio u zabludi zbog ništavila. Primjer je grčki filozof iz petog stoljeća prije Krista, Parmenid, koji je smatrao da nije poželjno govoriti o ništavilu, jer priča o istom daje mu postojanje.

Nakon pojave kršćanstva, europske vjerske vođe su objašnjavale da je Bog u svemu što postoji, tako da svaka zastupljenost ništavila mora biti sotonska. U nadi da će spasiti čovječanstvo od đavla, brzo su zabranili korištenje nule. Međutim trgovci su je i dalje koristili u tajnosti!

Međutim, kao što je prikazano u rukopisu Bakhshali, nula nije imala problema da se proširi na indijskom potkontinentu, ali će joj trebati tisućljeća prije nego se proširi u Europu.

S nulom su sve poznate matematičke operacije pojednostavljene. Nula je bila u stanju rješavati naprednije probleme.

Kako vidimo ipak nula nije nula, nego je ona nešto puno važnije i korisnije za matematiku i razvoj našeg društva. Očito se iza svake društvene kreacije krije vrlo bogata povijest, kao što se krije i iza broja nule.

Video o otkriću istraživača sa Sveučilišta Oxford:

nula
Pretplatiti se
Obavijesti o
89 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Alerik
6 godine prije

Kao što vidimo, nula povezuje stvari, nije ništavilo i zaokružuje cjelinu. Kad bismo nekako shvatili da oko nas nije svemirsko ništavilo u kojem se nalaze planete i ostala svemirska tijela, međusobno odvojena pa (Teslin) eter shvatili kao nulu koja povezuje stvari, možda bi i naša fizika bila drugačija.Jer na početku, prije stvaranja, morao je postojati netko tko stvara i moralo je postojati nešto od čega se stvara i nešto u čemu će se stvarati. Morao je postojati Stvoritelj, morao je postojati prostor i morala je postojati pramaterija Ako se iz pramaterije stvrilo nešto konkretno, onda nije bilo mjesta za nepovezanost. Sve je povezano i sv je dio cjeline, a ne tek neovisne zasebne cjeline koje se možda mogu zbrajati.

Koča Popović
6 godine prije

Za pocetak nula nije broj!

Hari1
6 godine prije

Nula ima smisao ništavila, nedostatka, praznog prostora i sl. Što je društvo korumpiranije, to ima više nedostataka, više se bavi ništavilom, pa nije čudno da nam je recimo centar koordinatnog sustava upravo nula, te da takvo društvo vode tzv. moralne nule, itd. Idealno društvo i čovjek teži izbjegavati isto, jer u njemu nema vrijednosti. Ono što je vrijedno ima potpunu ispunjenost idealnim stanjem, kojeg simbolizira broj 1, pa je tako Bog jedan i jedini, svaki čovjek je jedan i jedini i sl. Svaki prirodni broj se može shvatiti kao zbroj jedinica, a brojevi koji u sebi sadrže nulu dobivaju vrijednost tek uz jedinicu (ili neki broj jedinica). Problem današnje matematike, znanosti i inače shvaćanja svijeta je odvojenost od praktičnog značenja onog s čime barataju. To je ona priča gdje teorija mora biti potvrđena u praksi, inače se radi o igranju mogućnostima, o fantaziranju i nagađanju. Čovjek koji živi u materijalnom… Čitaj više »

otpisani
6 godine prije

Mislim da je stvar oko “0” sa današnje točke gledišta sasvim banalna i meni potpuno jasna. Za svaku sitnicu koja Stvoritelju nije bila bitna a čovjeku itekako životno važna, čovjek je sam, kroz dug protek vremena, temeljem iskustva i urođene predispozicije za razmišljanje i donošenje zaključaka, nalazio rješenja kako bi si olakšao život i napredovao. Dakle “nula” je samo simbol (znak) koji je prihvaćen kako bi označio nepostojanjene ičega. Ta “nula” je prihvaćena kao znak “0” isto kako je za “pitanje” prihvaćen znak “?”, u matematici za “oduzimanje” znak “-“, “zbrajanje” znak “+” itd. Da bi čovjek uopće mogao napredovati u znanju (učiti) morao je usvojiti (standardizirati) sve znakove, za sve što postoji ili ne postoji, kako bi uopće bilo moguće postojeće znanje i iskustvo prenijeti na što veći broj jedinki društva i tako stvarati osnovu za daljnju nadgradnju znanja a time i sposobnosti – moći. Kako se globalno znanje… Čitaj više »

Sinisa
6 godine prije

Poztoje dvije nule; pozitivna i negativna nula, pitajte kockare ?

Tarzan
6 godine prije

……i tako je, u 13-om stoljecu, Fibonacci donio evropi iz Indije koncept nule i aritmetiku nizova

Alerik
6 godine prije

Tesla kaže da matematika ima prirodu sile, a Einstein da sila ima matematički karakter. Dakle, sasvim suprotna stajališta. Tko je u pravu, rekao je Einstein odgovarajući na pitanje Kako je to biti najpametniji čovjek na svijetu. Rekao je Ne znam, pitajte Teslu:)

Bilo kuda, kiki svuda
6 godine prije

Pa ja mislim, da nasu materiju opredeljuju dve konacni velicini, to jest temperatura 0 kelvina in brzina svetljosti.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI

Nije pronađen nijedan rezultat.