Unuk Jacques-Yves Cousteaua želi da izgradi podvodnu verziju Međunarodne svemirske stanice

Fabien Cousteau dizajn podvodne stanice
4 komentara

Fabien pokušava da nastavi porodičnu tradiciju. Šezdesetih godina prošlog vijeka Jacques-Yves Cousteau je izgradio podvodna sela u okviru projekata Conshelf, čiji je cilj bio stvaranje okruženja u kojem bi istraživači mogli da žive i rade. Tada su Aquanauti dvije sedmice živjeli na dubini od 36 stopa (skoro 11 metara) u Crvenom moru.

Fabien Cousteau, unuk legendarnog istraživača i inovatora Jacques-Yves Cousteaua, želi izgraditi podvodnu verziju Međunarodne svemirske stanice. Fabien, koji je krenuo stopama svog djeda i postao istraživač i ekolog, rekao je da će izgradnja takvog vodenog staništa i njegov rad tokom tri godine koštati 135 miliona dolara, koje on pokušava prikupiti. Fabien nije otkrio finansijere, ali partneri ovog projekta su Northeastern Univerzitet, Univerzitet Rutgers, oba iz Sjedinjenih Država, i Karipska fondacija za istraživanje i upravljanje biološkom raznolikošću, neprofitna organizacija sa sjedištem u Curacaou.

Projekt Proteus, nazvan po grčkom iskonskom bogu mora, biti će podvodna laboratorija veća od 370 kvadratnih metara na dubini od 18 metara u Karipskom moru, blizu ostrva Curacao. Glavni ciljevi projekta uključuju medicinsko istraživanje i proučavanje održivosti hrane i posljedica klimatskih promjena. Odjednom može ugostiti do dvanaest naučnika.

“Kao sistem podrške našem životu, okean je neophodan za rješavanje najvećih problema planete. Izazovi stvoreni klimatskim promjenama, porastom nivoa mora, ekstremnim olujama i virusima predstavljaju rizik od više biliona dolara za globalnu ekonomiju. Proteus, zamišljen kao prvo u mreži podvodnih staništa, od suštinskog je značaja za pokretanje smislenih rješenja za zaštitu budućnosti naše planete. Znanje koje će biti otkriveno pod vodom zauvijek će promijeniti način na koji generacije ljudi žive na površini”, rekao je Cousteau u saopštenju za javnost.

Proteus je dizajniran kao dvospratna kružna zgrada sa nekoliko modularnih ćelija koje podsjećaju na mjehuriće. Oni će funkcionisati kao laboratorije, bolnice, spavaće sobe, kupatila, sistemi za održavanje života i skladište. Jedna od ćelija takođe će poslužiti kao vodeni prilaz tako da podmornice mogu pristati. Ćelije su odvojive i cjelokupna se struktura može prilagoditi specifičnim potrebama.

Prema planu Fabiena Cousteaua, Proteus će dobijati energiju od vjetra, Sunca i okeana. Takođe će imati jedinstveni podvodni staklenik u kojem će istraživači uzgajati biljke za hranu. Unuk legendarnog istraživača rekao je da je pandemija koronavirusa odgodila projekat.

Jacques-Yves CousteauPodvodna stanica
Pretplatiti se
Obavijesti o
4 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Umpah Pah
3 godine prije

Podvodni seljaci tiši ?

Kile
3 godine prije

Dobar scenarij za neki novi sf horor tipa Sfera ili Abyss hehe

Fujbljak
3 godine prije

Samo novo smece u oceanu i koji milijuncic na racunu doticnog. Bljak

Franjo Tahi
3 godine prije

Ideje base, benzin vas.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI

Nije pronađen nijedan rezultat.