Ranije se slična mrlja razvila na području Tihog oceana u blizini Havaja, prijeteći da će se ponoviti događaj morskog toplinskog vala 2014-2015, koji je završio uništavanjem oko deset posto korala i riba u Havajskom zaljevu Hanauma, uzrokujući pustoš u ekosustavu tog područja.
Zabilježena je divovska mrlja vruće vode koja se nalazi oko 800 km od istočne obale Južnog otoka Novog Zelanda, a prostire se na gotovo milijun kvadratnih kilometara.
Toplinska mrlja, čija središnja vruća točka ima temperaturu do 4 stupnja Celzija iznad prosječne normalne temperature od 10-15 stupnjeva, nastala je zahvaljujući previše čistom nebu i slabim vjetrovima, tvrde znanstvenici.
“To je samo mrlja vode na koja je bila ispod previše sunčanim nebom bez previše vjetra”, rekao je istraživač klime na Sveučilištu Victoria dr. James Renwick.
“Temperature mora zapravo se ne razlikuju previše, a stupanj više ili manje je prilično velika stvar. Ovo je područje vjerojatno četiri stupnja ili više od prosjeka”, dodao je akademik.
Renwick sugerira da bi epicentar mrlje mogao biti čak i šest stupnjeva topliji od prosjeka, što znači da je temperatura vode te mrlje između 16 i 21 Celzijev stupanj, te da dostiže temperature koje su pronađene u Tropima.
Prema profesoru, mrlja vode toplije od prosjeka trebala bi se razbiti, jer je struja odvodi prema Južnoj Americi, ali “može se opasno približiti” obali Novog Zelanda ako se ne raspadne tijekom sljedećeg mjeseca.
Renwick je pojasnio Heraldu da mrlja nije povezana s globalnim zagrijavanjem, a takve su mrlje relativno česta pojava.
Ipak, ako se morski toplinski val nastavi intenzivirati i proširivati, to bi moglo dovesti do uništenja širokog sloja lokalnog morskog ekosustava.
Počevši od kraja 2013. i nastavljajući do 2014. i 2015., ogromne mrlje vode toplije od prosjeka, u nekoliko područja Tihog oceana uz obalu Sjeverne Amerike, imale su razorni utjecaj na lokalne alge i zooplankton, što je utjecalo na ribe, morske lavove, ptice i izbijeljene lokalne koralje.
Slična mrlja nastala je u Tihom oceanu prošlog rujna, zagrlivši morske lavove i kitove uz obalu Kalifornije i izbjeljujući koralje s Havajskih otoka.
Ukoiliko sam dobro shvatio uzroke, malo zagađenja moglo bi pomoći .
Kad se Sahara pretvorila u pustinju, isto tako je nastradao biljni i životinjski svijet, ali se Sahara zadržala…
Mislim da za Renwicka vise necemo cuti.
Strasno, sad je jedino rjesenje da nam uvedete nove poreze na co2, na co3, h20 O2 itd itd
..a šta to više ne zovu El Niño ?
Ja ne znam šta ekolozi čekaju: frižidere u ruke i trk na Novi Zeland!