Znanstvenik osmišljava kameru koja će snimati 3D u brzini od 100 milijardi sličica u sekundi, što je dovoljno za snimanje puta svjetlosti

Kamera
7 komentara

Jedan je znanstvenik stvorio novu, ultra-brzu kameru koja snima na 3D način i uz to može snimati svjetlost u pokretu. Ovaj zapanjujući stroj moći će nam pomoći u rješavanju jedne od najvećih tajni fizike.

Izum Lihong Wanga poboljšanje je njegovog izvornog dizajna fotoaparata, koji bi mogao snimiti 70 bilijuna sličica u sekundi u 2D-u.

Znanstvenik iz Caltecha najavio je svoj originalni komprimirani ultra-brzi fotoaparat (CUP) još u siječnju, koji može snimati zapanjujućom brzinom, ali mogao je proizvesti samo ravne slike.

Od tada, marljivo radeći, usprkos situaciji s koronavirusom, Wang je uspio osmisliti kameru koja može ”hvatati svjetlost” dok putuje u tri dimenzije, brzinom od 100 milijardi sličica po sekundi. Usporedbe radi, većina vrhunskih kamera pametnih telefona može snimati samo 60 sličica u sekundi.

Drugim riječima, fotoaparat, nazvan “Stereo-polarimetrijska, komprimirana, ultra-brza fotografija” ili skraćeno SP-CUP, može snimiti 10 milijardi slika za manje od treptaja oka.

Wang je u kameru dodao 3D element, oponašajući način kako ljudska bića promatraju svijet, dodajući percepciju dubine slikama na sličan način kako to čine naša dva ljudska oka.

“Kamera je sada stereo. Imamo jednu leću, ali ona funkcionira kao dvije polovice koje daju pomak u dva pogleda. Dva kanala oponašaju naše oči”.

Računalo koje pokreće SP-CUP kameru, zatim obrađuje dva vizualna signala u trodimenzionalni film, približno na isti način na koji naši mozgovi obrađuju vizualne podražaje, koji dopiru iz svijeta oko nas.

Wang vjeruje da tehnologija ima veliki potencijal za primjenu u znanosti, ali najviše ga uzbuđuje mogućnost da bi mogla pomoći u razotkrivanju misterija oko sono-luminiscencije, fenomena u kojem mjehurići generirani zvučnim valovima u tekućinama ispuštaju svjetlost, dok se urušavaju.

“Neki to smatraju jednom od najvećih misterija u fizici”, kaže on. “Proces koji to čini vrlo je tajanstven, jer se sve događa tako brzo i pitamo se može li nam naša kamera pomoći da to shvatimo”.

SP-CUPultra-brzi fotoaparat (CUP)
Pretplatiti se
Obavijesti o
7 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
nepoželjni
3 godine prije

“Znanstvenik osmišljava kameru koja će snimati 3D u brzini od 100 milijardi sličica u sekundi,…”a u nastavku… “Računalo koje pokreće SP-CUP kameru, zatim obrađuje dva vizualna signala u trodimenzionalni film…” Da bi kamera mogla biti upotrebljiva i da te silne sličice možeš kasnije pogledati mora postojati računalo (!) dakle, taj Kinez je morao izmisliti i specijalno računalo i program prije nego kameru, ili istodobno sa kamerom, ili poslije kamere (!?) … međutim o računalu, o njegovom programeru nema ni riječi iako taj program i samo računalo ne zaostaju po važnosti . (danas se računalo jednostavno podrazumijeva i nitko ne postavlja pitanje odakle, tko ga osmišljava, odakle komponente za sve to, tko osmišljava a onda proizvodi štampane pločice i module koji čine i najobičniji kućni kompjuter?) …(pa sve te silne tehnološke novotarije nemjerljivo nadilaze izume od prije stoljeća ili dva a imena tih starih izumitelja teorija i tehnologija su “u kamen… Čitaj više »

3 godine prije zadnji put uredio dzabaludin
pozitivan pesimista
3 godine prije

na*ebase nlo-i, nema vise sad me vidis, sad ne vidis;)

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI

Nije pronađen nijedan rezultat.