Zašto Europa slavi Dan pobjede nad fašizmom 8. svibnja, a Rusija 9. svibnja

Dan pobjede
44 komentara

Svake godine početkom svibnja svijet se prisjeća jednog od najvažnijih datuma u modernoj povijesti, pobjede nad fašizmom u Drugom svjetskom ratu. No, dok većina Europe slavi 8. svibnja, Rusija i neke druge zemlje bivšeg Sovjetskog Saveza obilježavaju Dan pobjede dan kasnije, 9. svibnja. Zbog toga su se generacije pitale: postoji li tu neki dublji politički razlog? Odgovor je zapravo vrlo jednostavan.

Njemačka je potpisala bezuvjetnu kapitulaciju 8. svibnja 1945. godine u 23:01 po srednjoeuropskom vremenu. Ceremonija se odvijala u Berlinu, u predgrađu Karlshorst, gdje su njemački vojni zapovjednici u nazočnosti predstavnika Savezničkih snaga potpisali dokument kojim je službeno okončan rat u Europi.

Međutim, dok je u Berlinu sat otkucavao 23 sata i 1 minutu, u Moskvi je već bio 9. svibnja, točnije 1 sat i 1 minuta iza ponoći. Vremenska razlika između Berlina i Moskve iznosi dva sata, što znači da je u trenutku potpisivanja kapitulacije u Sovjetskom Savezu već nastupio novi dan.

Zapadni saveznici prihvatili su 8. svibanj kao službeni dan pobjede jer se kapitulacija dogodila na njihovom teritoriju po njihovom vremenu. Sovjetski Savez, predvođen Staljinom, odlučio je da će se pobjeda slaviti 9. svibnja, dana kada je vijest o kapitulaciji stigla do sovjetskog naroda. Ova odluka donesena je i zato što su Sovjeti željeli naglasiti svoju ključnu ulogu u porazu nacističke Njemačke, ali primarni razlog je logističke prirode: vrijeme u Moskvi jednostavno je bilo drugačije.

Danas, više od osamdeset godina kasnije, ta se razlika zadržala iz poštovanja prema povijesnim činjenicama i tradiciji. Iako se ponekad u toj razlici pokušava pronaći politička simbolika, istina je mnogo jednostavnija, sat je presudio. Europa je slavila 8. svibnja jer je rat za nju završio tog dana, dok je Rusija taj isti trenutak dočekala već u zoru novog datuma.

Tako jedna vremenska zona i nekoliko minuta razlike i danas određuju kako će dva dijela svijeta obilježiti isti povijesni događaj, pobjedu nad jednim od najvećih zala koje je čovječanstvo ikada vidjelo.

AmerikaDaj pobjedeeurusija

Stavovi izneseni u tekstu i u komentarima ne odražavaju nužno stav redakcije.

PRAVILA KOMENTIRANJA: Vaši komentari ne smiju biti kritika drugog komentatora, nego vaše mišljenje, prijedlog ili ideja o temi. Nema rasprave tko je u pravu. Čitatelji neka zaključe što je istina. Cilj nije polemika, nego napredak svih Logičara. Inspiracija, umjesto uvjeravanja. Ako nemate ideju, ne komentirajte. Ne budete li respektirali pravila, biti će te blokirani.
Pretplatiti se
Obavijesti o
44 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Ivek
1 mjesec prije

Fašizam su u eli čifuti da bi proveli multikulti šta se danas desilo, sve EU zemlje su zagađene nigerima i sand nigerima, lufutskim frendićima, a bijelci se sustavno kastriraju čifutskim cjepivima..
Fašizam je jedino prema bijelcima i genocid.

Ringo10. St
1 mjesec prije

Kako bih volio da Ukri dronovima napadnu paradu pa da vidimo koliko ozbiljno Rusi misle

Antee
1 mjesec prije

Evo, Trumpster 🎺👾 je proglasio primirje za vrijeme parade ahahahaha
🍊🤡 je spasio Kokainskog i sebe nametnuo kao ideologa trodnevnog primirja.
Kako bijedno, kako jadno ali već standardno ponašanje.

Mrčikola
1 mjesec prije

Navodno je dogovoreno trodnevno primirje da se “Dan pobjede” može nesmetano održat…to je, po meni, s jedne strane, velika ruska sramota, a s druge dokaz kako “vlastodršci” “nevlastodršce”
😁 prave budalama…dozirano, ali u kontinuitetu. 😁

Jomla
1 mjesec prije

… pobjedu nad jednim od najvećih zala koje je čovječanstvo ikada vidjelo.
Samo prividna pobjeda u jednoj bitci nad najvećim zlom. Ali tako je bilo i planirano… ne 100% ali… jbg 😛 😛

milenko
1 mjesec prije

Zasto se slavi pobjeda nad fasizmom na dan pobjede nad nacional-socijalizmom.

Fasizam i nacional-socijalizam imaju neke zajednicke karakteristike ali i razlike, nisu isti.

Ziv je Geza
1 mjesec prije

Nije presudio sat, presudilo je 30 miliona zivota antifasistickih boraca i heroja, koji su svojim zivotima platili oslobodjenje stoke, koja ce im vec desetak godina kasnije doslovno pisati po grobovima i ismijavat svaku njihovu ranu, svaku njihovu smrt od fasistickog kursuma, svaki izgubljeni dio tijela, obitelji, domovine, uspomena…..

O sveta,o slatka,o slobodo.

Jadranka S.
1 mjesec prije

Zapad nevjeruje ni u kakvu dušu. Vjeruje u ponašanje čovjeka, ne u čovjekovo unutarnje postojanje. Poučava ponašanje i zaključuje kako je sve mehaničko, unutra nema nikoga. Čovjek je postao robot. Nepozna li dušu čovjek postaje robot. Čovjek se smatra prekrasnim mehanizmom koji se razvijao milijunima godina – tijekom dugog, dugog puta kroz evoluciju – no ipak je samo sofisticirani stroj. Adolfu Hitleru nije bilo teško ubiti toliko ljudi iz jednog jednostavnog razloga: ako je čovjek stroj, kakvo je onda zlo u ubijanju ljudi? Razbiti svoj ručni sat, čovjek neosjeća krivnju, bez obzira koliko on bio usavršen, ipak je to samo ručni sat. Odluči li ga čovjek razbiti, odluka je na njemu, nitko se tome nemože usprotiviti. Neće čovjeka zbog toga odvući pred sud kao da je ubojica. Staljin je bez ikakve grižnje savjesti ubio milijune ljudi iz jednog jednostavnog razloga: zato jer marksisti vjeruju da duša nepostoji. Čovjek nije ništa… Čitaj više »

Jadranka S.
1 mjesec prije

Globalni korporativistički “Veliki reset” je globalni tehnokratski fašizam odozgo.

milenko
1 mjesec prije

Tko je koga pobijedio?

Nacional-socijalisticka Njemacka ulazi u rat sa idejom da bude ravnopravna Britanskom imperiju i SAD-ovoj Monroeovoj doktrini. Britanci i Amerikanci nisu zeljeli dijeliti globalni plijen nego po zavrsetku rata preuzeti iscrpljeni Sovjetski Savez i Njemacku.

Na kraju je Njemacka porazena.

Sovjetski Savez se nakon vise od 23 milijuna zrtava obranio, ako se to moze nazvati obranom.

Britanski Imperij se u posljeratnim politickim okolnostima raspao, odnosno konsolodirao preko Commonwealtha te Eurodollara i neokolonijalizma zadrzavajuci ekonomsku i medijsko-politicku dominaciju u bivsim kolonijama.

SAD sire Monroeovu doktrinu globalno, globalno srediste moci se izmice iz Londona u New York.

Biti-ili-ne-biti
1 mjesec prije

Bankari SAD, Britanije i Njemačke su zajedno vodili Drugi svjetski rat preko banke za međunarodna poravnanja. Oni su doveli Hitlera na vlast i financirali ga sve do kraja rata. Dоk su nа frоntоvimа ginuli vојnici, u Bаsеlu su sе оdržаvаli sаstаnci rukоvоdstvа BIS (Bank for International Settlements) nа kојimа su sudjеlоvаli bаnkаri iz Njеmаčkе, Јаpаnа, Itаliје, Bеlgiје, Еnglеskе i SАD. Таmо је, u švicаrskоm „bаnkаrskоm оfshоre cеntru“, vlаdаlо pоtpunо rаzumijеvаnjе, tаmо su intеnzivnо surаđivаli prеdstаvnici zаrаćеnih strаnа. Isti oni i danas vode EU i SAD i sve ratne sukobe u svijetu, i planiraju sve ekonomske krize. Zbog toga je podjela na “fašiste” i “antifašiste” potpuno nebitna, jer je fiktivna i od njih podmetnuta kroz depopulacijski ratni cirkus za naivne. Ovo nas oni namjerno ne uče u školama, jer bi se onda srušila cijela njihova lažna slika koju su podmetali učenicima i u Jugoslaviji i u modernoj Hrvatskoj, kao i u cijelome svijetu. Zato su… Čitaj više »

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI