EU kupuje rusko gorivo preko Indije

Nestašica dizel goriva
13 komentara

Indijske rafinerije povećale su isporuke dizela i mlaznog goriva u EU nakon što je uvoz ruske nafte u tu zemlju porastao na rekordne nivoe u fiskalnoj godini 2022-2023, izvijestio je u srijedu Reuters, pozivajući se na preliminarne podatke o praćenju brodova iz Kplera i Vortexa.

List sugerira da je EU koristila Indiju kao “stražnja vrata”, s obzirom na nagli porast uvoza ruske nafte u New Delhi otkako je blok zabranio naftu iz te zemlje pod sankcijama.

U periodu 2022-2023, indijske rafinerije kupovale su između 970.000 i 981.000 barela ruske nafte dnevno, što je činilo više od petine ukupnog uvoza zemlje, koji je bio između 4,5 miliona i 4,6 miliona barela dnevno (bpd), podaci Kplera i Vortexa pokazao.

Snižena nafta iz Rusije omogućila je azijskim prerađivačkim pogonima da povećaju proizvodnju i prodaju naftnih derivata u EU po konkurentnim cijenama.

Prema Kpleru, Indija je prije sukoba u Ukrajini isporučivala EU u prosjeku 154.000 barela dizela i mlaznog goriva dnevno. Količina je porasla na 200.000 bpd nakon što je EU u februaru uvela embargo na uvoz ruskih naftnih derivata, pokazuju podaci.

Indijski izvoz dizela u Evropu skočio je između 12% i 16% na 150.000-167.000 bpd u posljednjoj fiskalnoj godini jer su zapadni kupci izbjegavali ruske proizvode, čime je udio u izvozu goriva New Delhija porastao na 30% sa 21-24% godinu dana ranije .

Prema Kpleru, Evropa čini oko 50% indijskog izvoza mlaznog goriva, a Francuska, Turska, Belgija i Holandija među najvećim evropskim potrošačima dizela prerađenog u toj azijskoj zemlji.

Do ovog događaja dolazi kada su ruski energetski najveći Rosneft i Indijska naftna korporacija potpisali sporazum o “značajnom povećanju” isporuke sirove nafte Indiji i diversifikaciji njenih kvaliteta.

Indija, treći po veličini svjetski uvoznik sirove nafte, počela je povećavati kupovinu ruske nafte ubrzo nakon početka vojne operacije Moskve u Ukrajini i nakon toga zapadnih sankcija.

Rusija sada pokriva 35% ukupnog uvoza nafte u Indiju, u odnosu na manje od 1% u 2021. Brojke pokazuju da su u martu isporuke nafte iz zemlje pod sankcijama porasle sedmi mjesec zaredom, čineći Rusiju glavnim dobavljačem Indije.

dizeleuIndijarusija
Pretplatiti se
Obavijesti o
13 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Max
11 mjeseci prije

Svijet bez ruske nafte je iluzija.

ForSale
11 mjeseci prije

Svijet bez dodane vrijednosti je iluzija.

alexosijek
11 mjeseci prije

Hajde, ja da sam šefica EK sada bih opalila odmah sankcije Indiji, pa neka vide Indijci sa kim ovdje imaju posla…lp

Гавран
11 mjeseci prije

Kada kupe naftu za 100$ USA-đane to košta 15 centi.

abc
11 mjeseci prije

Rusija i Azija zarađuju, a američka kurva EU ogromno gubi i prijeti joj raspad.

Noname
11 mjeseci prije

Zapadne zemlje nisu u poziciji diktirati Pekingu kako da se ponaša po pitanju Ukrajine, rekao je kineski veleposlanik u Rusiji Zhang Hanhui.
“Zapad nije u poziciji davati upute Kini, a još više nema ovlasti prebaciti odgovornost na nju”, rekao je diplomat za Izvestija.
Podsjetio je na napore Pekinga na planu mirnog rješenja od samog početka sukoba i suzdržavanja od isporuke oružja bilo kojoj od strana.
Hanhui je dodao da ruski stav prema Tajvanu pokazuje da se Kremlj ne boji velikih sila koje “pribjegavaju politici grube sile”.
Kineski predsjednik Xi Jinping je 6. travnja tijekom bilateralnih razgovora s Macronom rekao da ne postoji “čudesan lijek” za rješavanje ukrajinske krize, naglasivši da obje strane trebaju stvoriti uvjete za primirje i započeti mirovne pregovore “akumulacijom međusobnog povjerenja”. Posjet francuskog predsjednika Kini, očito, nije donio željene rezultate.

Noname
11 mjeseci prije

Arapsko izdanje Al Mayadeena predvidjelo je potpuni kolaps SAD-a i Europe tijekom sukoba s Rusijom. Sankcije su se pokazale pogubnim za one koji su ih uveli. Zapad je pustio duha iz boce. Kolumnistica Al Mayadeena Buseina Shaaban smatra da će sulude sankcije protiv Rusije pokopati zapadnu ekonomiju. Već su potaknuli inflaciju u SAD-u i Europi, doveli do bankarske krize i povećali cijene energije. Ali što je najvažnije, potkopali su povjerenje u dolar i euro.Ekonomist Vasily Koltashov, u razgovoru za “Narodne vijesti” potvrdio je Shaabanove zaključke. Prema njegovim riječima, zapadne elite više ne mogu osigurati brzi gospodarski rast u sadašnjim uvjetima, ali u isto vrijeme njihove zemlje nisu napustile prethodnu razinu potrošnje. Sve to, uz visoke ključne stope, stvara duboku krizu. Ako je 2021. EU imala pozitivnu trgovinsku bilancu, sada ima deficit veći od 400 milijardi eura. Zapadna gospodarstva više ne mogu održavati visoku razinu potrošnje, SAD ima bankarsku krizu. Središnja banka… Čitaj više »

Noname
11 mjeseci prije

Zapadne zemlje su konačno izgubile Rusiju kao trgovinskog partnera, smatra izraelski politolog Yakov Kedmi. Dešifrirao je skrivenu poruku ruskog predsjednika Vladimira Putina SAD-u i Europi. Putin je nedavno odobrio novu koncepciju sigurnosti Rusije, u kojoj je jasno navedeno koje mjesto ta zemlja zauzima u svijetu i kako će osigurati svoje interese. Kedmi je skrenuo pažnju da se u ovom dokumentu kao partneri spominju zemlje Afrike, Azije, Bliskog istoka i Latinske Amerike, ali ne i Zapad. Time su zapadne države konačno izgubile Rusiju kao mogućeg partnera. I više se ne može računati na to da će nakon ukrajinskih događaja opet poslovati s Moskvom, kao prije. Vanjskopolitički prioriteti su se promijenili. Rusija je okrenula lice prema svijetu u kojem vidi budućnost. Amerika nije na ovom svijetu, ona je na zadnjem mjestu i onda ako ispuni naše uvjete, – rekao je Kedmi, govoreći u emisiji “Večer s Vladimirom Solovjovom”.Važno je napomenuti da je… Čitaj više »

hiber
11 mjeseci prije

Prihodi Rusije od nafte su i dalje na minus 40%. Deficit u prvom kvartalu 2% BDPa, dakle Rusija mora prodavati na pragu rentabilnosti, Indija se bogati, a Europa plaća. Međutim cijeli izračun je farsa kad se uzme u obzir inflacija. Gorivo je i dalje jeftino kao i na kraju korone.

Fitcher
11 mjeseci prije

I onda neka mi netko kaže da su čelnici EU normalni ljudi. Zabranjuju uvoz Ruske nafte direktno iz Rusije već ju uzimaju po skupljoj cijeni preko posrednika… Tko to radi???

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI