Indija se suočava s krizom električne energije zbog pada zaliha ugljena

ugljen
16 komentara

Glavni ministar Delhija upozorio je u subotu da će kriza struje, koja je već uzrokovala prekid električne energije u nekim istočnim i sjevernim državama, uskoro utjecati na indijski glavni grad i njegovih 20 milijuna građana.

“Delhi bi se mogao suočiti s krizom moći. Osobno pomno pratim situaciju. Trudimo se svim snagama da to izbjegnemo”, rekao je Arvind Kejriwal u tweetu, dodajući da je poslao službeni zahtjev premijeru Narendri Modiju neka se uključi.

U pismu Modiju podijeljenom na društvenim mrežama, Kejriwal je zatražila od vlade da pošalje više ugljena i plina elektranama koje opskrbljuju glavni grad. Prema riječima ministra, početkom ovog tjedna mnogi od njih imali su zalihe ugljena koje su trajale samo jedan dan. Kejriwal je u svom pismu primijetio da se nestašice ugljena već vuku već tri mjeseca, što je pak utjecalo na elektrane na plin, koje također nemaju dovoljno zaliha.

Otprilike polovica od 135 indijskih termoelektrana na ugljen ima samo zalihe goriva koje traju manje od tri dana, izvijestio je Reuters. Ove premalo zalihe opskrbljuju gotovo 70 % električne energije u zemlji, što domet potencijalnih prekida čini ogromnim. Vlada je uvjerila građane da je situacija pod kontrolom.

Cijena goriva za proizvodnju energije u svjetskom je porastu, jer se industrije oporavljaju od pandemije Covid-19 i povećavaju potrebe za električnom energijom, a Indija nije bila iznimka. Potražnja za industrijskom energijom brzo je porasla od drugog vala koronavirusa, a povećana gospodarska aktivnost dovela je potrošnju ugljena do novih rekordnih vrijednosti u zemlji, koja je već drugi najveći potrošač ugljena u svijetu nakon Kine.

Međutim, uvoz je u posljednje vrijeme bio nizak, jer su se globalne cijene ugljena povećale za više od 40 % i dosegle rekordne vrijednosti svih vremena. Najveći svjetski izvoznici, Australija i Indonezija, zabilježili su rast cijena otprilike 50 % odnosno 30 % u posljednja tri mjeseca. U rujnu je indonezijska referentna cijena ugljena bila sedam puta veća od one koju je najveći indijski državni proizvođač prodao svojim domaćim komunalnim poduzećima, prema Reutersu.

Ugljena Indija, koja proizvodi više od 80 % indijskog ugljena, prošlog je tjedna rekla da je trenutni skok globalnih cijena ugljena i troškova prijevoza već doveo do nestašice u proizvodnji električne energije u postrojenjima koja koriste uvezeni ugljen, pritiskujući komunalna poduzeća da koriste iskopani ugljen u zemlji kako bi uravnotežili svoju proizvodnju. Prosječni tjedni uvoz indijskog ugljena od kolovoza do kraja rujna pao je za više od 30 % u odnosu na prosjek za prvih sedam mjeseci ove godine, prema podacima koje je prikupio Kplr. Potaknuti velikom potražnjom, dionice Coal Indiae naglo su porasle posljednjih tjedana.

IndijaUgljen
Pretplatiti se
Obavijesti o
16 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Max
2 godine prije

I u Kini se događa isto.

Zigi
2 godine prije

Ove nestašice energenata su umjetno stvorene i uklapaju se u sve opći kaos koji se kuha od strane više kuhara kao što su burze, i poticatelji iz redova WForum-aša. Svim tim ajkulama paše što veći nered, jer u “krizi” je najbolji ulov , a narod zbunjen i pristat će na svašta što će im se nuditi kad omekšaju!

Viktor
2 godine prije

Gdje je Hiber?
On je tvrdio da je problem nastao zato jer Kina nije htijela uvoziti australijski ugljen.

2 godine prije

“Strujna kriza” u Indiji, Kini, Evropi… nema dovoljno kamiondžija? 😉

tihobl
2 godine prije

Imaju svog uglja za 80% potreba. A sta reci za Evropu koja trosi daleko preko potreba? Ili za amere koji tose daleko preko svojih mogucnosti i tonu u kredite?

057
2 godine prije

Samo jedan odgovor na pravo pitanje daje odgovor na sve. Pitanje je zašto su pale zalihe ugljena?

057
2 godine prije

Slažem se s tobom,pogotovo potonjim djelom. Ja veče cigane nisam upozno

vladimir iljič šeks
2 godine prije

kad se čovjek sjeti da je dovoljno da neki kreten samo stisne gumb-dva i da mu nestane tople vode i struje… jezivo. naša ovisnost o sistemu je zabrinjavajuća.

vladimir iljič šeks
2 godine prije

seru svi, cilj je zgasit internet. to je krajnja misija, atomizirati otpor da uvedu konclogore i totalnu cenzuru

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI