Kina traži hitnu isporuku energije od Rusije jer nestašice uglja ostavljaju gradove bez struje, a fabrike ne rade

Elektricna energija
44 komentara

Peking je navodno zatražio od jedne od najvećih ruskih elektroenergetskih kompanija da poveća izvoz električne energije u Kinu nakon što su višednevna isključenja zbog smanjenih zaliha uglja izazvala haos u najmnogoljudnijoj zemlji na svijetu.

U srijedu je energetski konglomerat Inter RAO otkrio da je primio zahtjev od vlasti istočnoazijske zemlje da pomogne u rasterećenju njene nacionalne mreže. Iako još nisu dati detalji o potencijalnom poslu, podrazumijeva se da kompanija, koja ima monopol na izvoz električne energije, nastoji da značajno poveća napon.

Vijest je stigla nakon što je prijavljeno da je više od 20 kineskih provincija pogođeno nestankom struje i problemima u snabdijevanju, pošto su vlasnici prodavnica očigledno poslovali uz svijeće, a mreže mobilnih telefona su navodno bile pogođene velikim prekidima. Brojne fabrike koje pokreću drugu po veličini svjetsku ekonomiju odložile su alat ili im je rečeno da rade skraćeno radno vrijeme kako bi se izbjeglo opterećenje elektroenergetske mreže.

Kina, koja se oslanja na ugalj za proizvodnju više od polovine svoje energije, zabilježila je pad zaliha na rekordno niske nivoe, a South China Morning Post izvještava da su zalihe trenutno dovoljne samo da svjetla ostanu upaljena nešto više od dvije nedelje. Istovremeno, porast potražnje za kineskom robom i kašnjenja u poboljšanju energetske efikasnosti zajedno su stvorili jedno od najozbiljnijih logističkih pitanja s kojima se Peking morao suočiti posljednjih godina.

U četvrtak su ruski zvaničnici demantovali izvještaje da su im se obratile i Kina i zemlje EU da obezbjede veći izvoz uglja. “Rusko ministarstvo energetike nije primilo takve zahtjeve”, navodi se u saopštenju, koje je u suprotnosti sa prethodnim sugestijama da su u toku razgovori o pokušaju da se povećaju zalihe energije i smanje troškovi proizvodnje električne energije, s obzirom da su cijene gasa već dostigle rekordne vrijednosti.

električna energijakinarusija
Pretplatiti se
Obavijesti o
44 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
sila necista
2 godine prije

nista cudno s obzirom na to da sa trenutnim mjerama koje imaju vezano za COVID. stislu su sve luke, ogranicenja su sada veca nego unatrag godinu dana. brodovi cekaju na sidristima unatoc tome sto je teret spreman. ako im se jedan na terminalu luke pojavi pozitivan, sve zatvaraju. za uci u Kinu procedure su kantrastofalne, karantena 15-21 dana ako moras otici u drugu provinciju (a nije bilo direktnog leta kod ulaska u Kinu) jos 7-14 dana. servisi koji su vezani za luke nemgu na brodove (a ako i mogu onda nakon toga serviser mora 15 dana u karantenu), tako da i taj dio propada. a ovo vezano za ugljen….pa nista novo…najveci uvoz ugljena dolazi iz Australije…..prije godinu dana Australci su sa Amerima optuzili Kinu vezano za COVID, kinezi se uvrijedili i banirali uvoz Australskog ugljena i tu je poceo kaos…..Brazil kao jedna od opcija je veoma daleko i tesko je… Čitaj više »

Petar
2 godine prije

Dobro za Rusiju, imaju susjedu koji trazi sve vrste energetike, hranu i rude.
Susjed ima i novaca za platiti, i pouzdan je.
Samo nek njihove ekonomije se jace integriraju a EU nek zivi na ideologiji hladnog rata i imperijalnim snovima koji se nece ostvariti ni u Kini ni u Rusiji.

x---da
2 godine prije

Ukrajina spada u europske zemlje s najnizim dohodkom. Ona je na dnu ljestvice.
Njihova vlast je zabranila uvoz plina i nafte iz Rusije za upotrebu u Ukrajini i smislila je genijalni ekonomski model, onu naftu i plin sto uvezu EU zemlje, Ukrajina uvozi iz EU za sebe. Buduci da je tamo demokracija pod navodnim znakovima, narod suti, to odobrava.

Aeka
2 godine prije

Prije koji mjesec su brodovi puni ugljena propadali,a sada za~100mil.kineza nema struje do proljeća.. nešto smrdi..na globalnoj r. …

Prle
2 godine prije

Evo i Bosanska stoka hoce dici cijenu el.energije od 70 pa do 120 posto. Izgleda bit ce uzeti agregat za nedaj boze.

Max
2 godine prije

Dosta neugodno za Kineze hoće li prijeći na nuklearrnu il solarnu energiju?

david
2 godine prije

I Orban navija za EU a gura vodu na svoj madjarski mlin. Potpisao je ugovor o nabavci ruskog plina koji nece ici preko Ukrajine.
Ukrajina je galamila a ostali clanovi EU sute.
Mozda su najvece tri budale u Europi, Zelenski, Navalni i Saakashvili 

Bosanac
2 godine prije

Opet se bankari igraju berze.

Sven
2 godine prije

Ovo ce zavrsiti kao i laprdanje oko velikog duga amerikanaca i moguce propasti. Taj dug se vuce jos od polovice 20 stoljeca i nije ih sprijecio nikada u nicemu. Dapace bogata su sila. A kinezi su cudo. Za koji tjedan nece se ni znati da su bili u problemu. Amerikanci kinezi i rusi su velesile. I njima nista ne stoji na putu napretka. Pogotovo ne ugljen.

Scorpiorex
2 godine prije

Polako ali sigurno 🇺🇸 vraca kinu na fabricke postavke. Tu mraku je davno trebalo resetovat. Diktatura,pada kao CCCP,srecom.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI