Kolaps američkih zračnih kompanija u rujnu?

American Airlines
43 komentara

Šokantna najava stiže, nakon što je američka vlada ubrizgala iznos od 25 milijardi dolara u zrakoplovnu industriju, što će omogućiti poslovanje do otprilike rujna, budući da se kompanije suočavaju s 95-postotnim smanjenjima potražnje, što je uzrokovane pandemijom koronavirusa.

Zračni se promet možda neće vratiti u normalu 2020. godine, rekao je u utorak izvršni direktor Boeinga David Calhoun u razgovoru za NBC TODAY, suradniku Savannah Guthrie. Posljednji izvršni direktor Boeinga, koji je u siječnju ove godine zamijenio bivšeg izvršnog direktora Dennisa Muilenburga, otkrio je da trenutna podrška plaća za tvrtke neće biti dovoljna. Izjavio je za NBC: „Nešto će se dogoditi kad dođe rujan. Razina poslovanja neće se vratiti na 100%. Neće se vratiti ni na 25%. Možda se do kraja godine približimo 50%. Tako da će definitivno biti prilagodbe, koje će morati odraditi zrakoplovne tvrtke“.

Na pitanje postoji li mogućnost da zrakoplovni prijevoznik ove godine doživi kolaps, g. Calhoun je rekao: „Da, vrlo vjerojatno“.

Vijest dolazi nakon što je Boeing objavio da smanjuje radne kapacitete za 16.000 radnih mjesta, ili sveukupno 10% ukupne radne snage. Ove mjere najavljene su zbog pada broja putnika do 95%.

„Potražnja za komercijalnim zrakoplovnim putovanjima pala je na najniže grane, a broj američkih putnika smanjio se za više od 95% u odnosu na prošlu godinu. Globalno, prihodi komercijalnih zrakoplovnih kompanija ove bi se godine trebali smanjiti za 314 milijardi dolara“, izjavio je u travnju, Calhoun u dopisu svim zaposlenicima.

Zrakoplovni div također je u travnju obustavio proizvodnju komercijalnih zrakoplova, to jest u svojim pogonima u Južnoj Karolini i Washingtonu.

Do krize je došlo zbog toga što se proizvođač bori s krizom pod nazivom ”737 MAX”; radi se o tome da je tvrtkin vodeći zrakoplov bio prisilno prizemljen na dva mjesta. Prizemljenje se dogodilo nakon dvije kobne nesreće, koje su se dogodile u Indoneziji i Etiopiji, a u kojima je poginulo 346 ljudi, što je potaknulo razvoj brojnih glasina i dovelo do nebrojenih skandala.

Prema podacima Međunarodnog udruženja za zračni promet (IATA), procjene su otkrile znatna ograničenja u vezi zračnog prometa u drugoj polovici godine, što znači da će se usluge međunarodnog letenja vrlo teško vratiti na staro u ovoj godini. To potvrđuje i pad prihoda od 314 milijardi dolara ili 55%. Brojni prijevoznici, uključujući Virgin Australia, Flybe, Monarch Airlines i drugi, upali su posljednjih nekoliko godina u različite probleme. Oni su nastali i dodatno su pojačani zbog stvari kao što su Brexit, ali i tekuća Covid-19 kriza, što je dovelo do ozbiljnog pada u zaradi i dodatnu nestabilnost stanja na tržištu.

„U slučaju da zrakoplovne kompanije dožive kolaps, to će dodatno naštetiti svjetskoj ekonomiji. Dakle, apsolutno je ključno da vlade maksimalno pomognu i ovoj grani industrije, sada u ovome trenutku“, izjavio je Chris Goater, pomoćnik direktora IATA-e, zadužen za korporativne odnose.

kolapsSADZračne kompanije
Pretplatiti se
Obavijesti o
43 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Umpah Pah
3 godine prije

Sve dok ima nebodera imati će svrhu ?

Tihi
3 godine prije

Uz svo to negativno o usa nikad jaci dolar..euro je pao koliko vidim puno u odnosu na dolar

Jozo
3 godine prije

Dotični bi propali i bez corone

TerraMarique
3 godine prije

Nadajmo se da ce i Air Force da sledi istim putem, F16 i ostali….

Njonjo
3 godine prije

Znaci prilika za jeftinu kupnju.

Brave new world
3 godine prije

Čekamo ekonomske genijalce iz doba planske privrede da daju konačni odgovor ko će sve propasti u rujnu, prednost imaju genijalci iz “naroda daaalmatinskog”.

Spacevoodoo
3 godine prije

Nitko nema kristalnu kuglu kako bi znao razvoj situacije. Kako se sad čini avionski prijevoz u cjelom svijetu još nekoliko godina neće dostići predkoronske brojeve, a teško kako će i cjene avionskog prijevoza ostati na današnjoj razini.
U tijeku je nacionalizacija američkih avio kompanija kako bi ih spasili američki porezni obveznici zaduživankem kod federalnih rezervi i ako se uspije u tome samo će se ponoviti već ustanovljeni obrazac dobit privatna, gubitak društveni.
Do kada će funkcionirati taj obrazac za sad se nezna, ali zna se kako vrč ide na vodu dok se ne razbije.
Slično je i sa ostalim aviokompanijama zapada, tako da američke kompanije nisu izuzetak, ali Amerika ima federalne rezerve koje su efektivnije u kupovini svih vrsta dugova od ostalih centralnih banaka zapada.

Red Dog
3 godine prije

Divno.
Posto su avioni veliki zagadivaci.
Green Deal, my ass, a koriste neoporezivano gorivo.
U moje ime i u ime Male Grete; Hvala ti, Korono.

ljubo
3 godine prije

Saće oni musk da izirabi leteće bicikle na struju.

Bosanac
3 godine prije

Nek prave avione na solarnu energiju, bit ce im jeftinija karta pa ce doc vise putnika………al nek paze na ‘distancu medju putnicima’ 🙂

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI