Kongres odobrio prijedlog zakona kojim se zabranjuju kineske firme koje odbijaju reviziju američkih berzi

Kineske firme - Alibaba
1 komentar

Zabranom velikim kineskim firmama poput Alibabe da učestvuju na američkim berzama ako se ne podvrgnu onim što Peking smatra teškim procedurama, prijedlog za koji se očekuje da će uskoro biti proglašen zakonom mogao bi vjerovatno odnijeti to bogatstvo na druga tržišta, tvrde stručnjaci.

Predstavnički dom SAD jednoglasno je u srijedu donio Zakon o odgovornosti Holding stranih kompanija, baš kao što je jednoglasno usvojen u maju u Senatu. Očekuje se da će američki predsjednik Donald Trump potpisati zakon.

Nacrt zakona daje kineskim firmama tri godine da izvrše reviziju američkog Odbora za nadzor nad javnim računovodstvom, neprofitne korporacije stvorene zakonodavstvom iz 2002. godine koja vrši reviziju pravila i standarda kreiranih od strane Američke komisije za hartije od vrijednosti (SEC). Ako to ne učine, firme će biti uklonjene sa američkih berzi.

Glasnogovornica kineskog ministarstva vanjskih poslova Hua Chunying sugerisala je novinarima u utorak da je ta politika “diskriminatorna”.
„Umjesto postavljanja slojeva barijera, nadamo se da SAD mogu pružiti pošteno i nediskriminatorno okruženje za strane kompanije da investiraju i posluju u SAD“, rekla je ona.

Zagovornici zakona kažu da služi za „zaštitu Amerikanaca od prevare“ od strane kineskih kompanija koje „obmanjuju naše investitore“ da „eksploatišu vrijedne Amerikance“.

„Slučajno je da kineskim kompanijama pružamo priliku da eksploatišu vrijedne Amerikance – ljude koji svoju penziju i fakultetsku ušteđevinu stavljaju u naše razmjene – jer mi ne insistiramo na ispitivanju njihovih knjiga“, senator John Kennedy (R-LA) , jedan od poslanika koji su predstavili zakon, rekao je u majskoj izjavi.

„Kineske kompanije predugo su zanemarivale američke standarde izvještavanja, dovodeći u zabludu naše investitore. Sve kompanije koje se javno kotiraju trebale bi se pridržavati istih standarda, a ovaj zakon uvodi zdravorazumske promjene radi ujednačavanja uslova i pružanja transparentnosti investitorima koja im je potrebna za donošenje informisanih odluka“, senator Chris Van Hollen (D-MD), zakonski – sponzor, takođe je rekao.

Trump je prošlog mjeseca u izvršnom nalogu upotrijebio sličan govor kojim je Amerikancima zabranjeno da ulažu u kineske firme koje posluju sa Narodnooslobodilačkom vojskom, kineskim oružanim snagama.

Tvrdeći da vlada kineskog predsjednika Xi Jinpinga „primorava“ prividno privatne firme da podrže njegov vojno-industrijski kompleks, uključujući prikupljanje kapitala prodajom hartija od vrijednosti na stranim tržištima, Trump je napisao da „NR Kina eksploatiše američke investitore da finansiraju razvoj i modernizaciju svoje vojske “.

Trumpova administracija takođe je stavila na crne liste desetine kineskih firmi, posebno tehnoloških giganata poput Huaweija, sprječavajući Amerikance da posluju s njima.

berzaKineske firmeKongresZabrana
Pretplatiti se
Obavijesti o
1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
jablan u zitu
3 godine prije

Bolje i dalje da vezbas skokove motociklom u dalj , okani se politike , bas ti i ne ide , ocigledno .

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI