Nema nade za 2020. godinu: Turski vlasnici barova, kafića i restorana pesimistični u pogledu situacije izazvane pandemijom

Prazan turski kafić
14 komentara

Vlasnici nekoliko barova, kafića i restorana u većim turskim gradovima – Istanbulu, Izmiru i Edirneu – govore o uslovima koji postoje više od mjesec i po dana od kada su u Turskoj uvedene stroge restriktivne mjere zbog koronavirusa.

Po riječima predstavnika malih preduzeća, više se ne nadaju da će se situacija poboljšati u 2020. godini zbog nagomilanih dugova, a period ublažavanja ograničenja i normalizacija situacije u vezi sa koronavirusom za njih znači otplatu dugova i period stagnacije.

Osman Koray Gudenoglu, vlasnik kafića u azijskom kvartu Kadikoy u Istanbulu, kaže da je trgovinski promet pao 25-30% čak i prije epidemije zbog percipirane latentne inflacije. Istovremeno, iznenadna cirkularna naredba Ministarstva unutrašnjih poslova da zatvori restorane i kafiće širom zemlje još je više pogoršala situaciju.

“Ako je moj kafić zatvoren do sredine juna, gubici će biti desetine hiljada lira. Ako dodate kredit, stanarinu, dugove i poreze, koje uskoro treba platiti, situacija postaje očajna ”, kaže vlasnik kafića. Gudenoglu vjeruje da će se, nakon što započne proces postepene normalizacije, njegov prihod, s obzirom na akumulirane dugove, prepoloviti u poređenju s onim prije pandemije.

„Zbog uvedenih mjera, ekonomske poteškoće sa kojima se susreću gosti, kao i opravdana zdravstvena zabrinutost ljudi, broj gostiju i vrijednost računa po osobi biće neznatni. Moja očekivanja o primanjima su za 40-50% niža u odnosu na uobičajena vremena. Naravno, rizike epidemije ne treba podcijeniti i treba preduzeti neophodne mjere. Ali za mala preduzeća poput nas, sve restriktivne mjere su veoma teške “, objašnjava on.

Gudenoglu takođe napominje da preduzetnici nisu mogli da dobiju podršku koju su očekivali. Prema njegovim riječima, vlasnici malih preduzeća očekivali su da će vlasti i opštinske uprave u periodu od marta do septembra izvršiti sve vrste poreskih oslobađanja za njih, svojevrsnu konstruktivnu podršku i pomoć oko plaćanja zakupa. Međutim, nisu dobili nikakvu podršku. Kao rezultat toga, vlasnici nekretnina su tokom ovog postupka nastavili da naplaćuju cijelu ili polovinu zakupnine.

“Obečali smo da ćemo ostatak platiti onima koji naplaćuju polovinu, odmah nakon otvaranja”, kaže on.

Melih Dogan, vlasnik tri restorana u evropskom dijelu Istanbula, takođe kaže da su se našli u teškoj situaciji kao rezultat vanredne situacije koja je prouzrokovala epidemija koronavirusa. „Našli smo se u teškoj situaciji. Budući da su mjesta zatvorena, ne dobijamo novac “, napominje vlasnik restorana. Dogan kaže da trenutno nema pomoći države. Međutim, svi zaposleni imaju socijalno osiguranje i većina je na neplaćenom odsustvu dok organizacije za socijalno osiguranje i dalje rade.

„Trenutno radi 50 ljudi, od kojih nijedan nije plaćen. Poslodavac daje sve od sebe u ovom procesu. Međutim, i država to mora da učini. Visina naknade za one koji su na neplaćenom odsustvu je 1.170 lira. Oni koji donose odluke trebalo bi da razmišljaju o tome kako će ljudi preživjeti sa ovom svotom. Štaviše, proces normalizacije može da se nastavi do kraja 2020. ili čak 2021. godine “, naglašava on.

Aidin Kalaici, predsjednik udruženja mjesta za zabavu Beyoglu (BEIDER), kaže da predstavnici preduzeća u Beyoglu više ne očekuju ništa od 2020. godine i dodaje da je ovaj okrug najviše pogodio koronavirus u Turskoj. „Vjerujem da je za Beyoglu 2020. godina gotova. Ne može se reći koliko će prodajnih mjesta ostati. Većina vlasnika prodavnica je otpustila svoje timove, svoje osoblje “, napominje on.

Prema njegovim riječima, veći dio osoblja je morao biti otpušten. Mnogi od onih koji ostanu bez posla idu u fabrike i druge sektore. Kaže da je jedan od njegovih poznanika iskusan konobar koji sada pravi maske u fabrici. Slika je depresivna, ekonomska situacija za članove poslovne zajednice je veoma teška, mnogo gora od privrede u cjelini, smatra on. „Predstoje nam mračni dani“, kaže Kalaici.

Vlasnici i zaposlenici restorana, kafića i barova našli su se u teškoj situaciji ne samo u velikim gradovima, gdje su na snazi stroga ograničenja kretanja, već i u mnogim drugim gradovima u Turskoj.

Tako Mehmet Akkas, vlasnik restorana u Edirneu, smatra da, zbog gustine naseljenosti u Istanbulu, ugostiteljski sektor uživa veću stabilnost. Ipak, Edirne je mali grad i zato je veoma teška situacija, uprkos nedostatku ograničenja kretanja. Radnici i zaposleni su se vratili svojim kućama, studenti su se vratili u svoju domovinu i sve je to negativno uticalo na trgovinu u Edirneu, čije je lokalno stanovništvo malo. Mnoge prodavnice i restorani su zatvoreni. „Trudimo se da preživimo. Moj brat i ja, da ne otpustimo zaposlene, podijelili smo smjenu, svi zaposleni rade pola nedelje. Trudimo se da kompanija i zaposleni prežive ovaj period sa najmanje gubitaka ”, kaže vlasnik restorana u Edirneu.

Vlasnik kafe bara u fočanskom okrugu Izmira Aihan Atac rekao je da je njegovo mjesto trenutno zatvoreno. Ali poteškoća je u tome što on nije vlasnik imovine, iznajmljuje je. Njegov glavni profit je od juna do septembra, pošto je sezona veoma kratka. „Ono što napravimo tokom ljeta omogućava nam da živimo tokom čitave godine“, kaže on.

Ipak, vjeruje da ove godine vjerovatno neće zaraditi. Čak i ako proces normalizacije počne u junu, Aihan Atac ne očekuje brzi priliv turista. „Možete da razumijete ljude. Ne bih ni ja otišao na odmor čim se ukinu ograničenja “, kaže vlasnik kafića.

Međutim, Aihan Atac nikoga nije otpustio, samo je jedan zaposleni otišao da radi u fabrici. Ostali zaposleni uzimali su kratkoročnu pomoć. Međutim, kako im nedostaje novca, Aihan je dio penzije izdvojio za svoje zaposlene.

„Pomažem ih, moje zaposlene, već dva mjeseca. Ali iznajmljujemo kuću i radno mjesto. U vijestima kažu da državne banke pružaju podršku malim preduzećima. Ali ko tačno dobija tu podršku, ne znam. Nismo je mogli dobiti “, naglašava on.

Ali ni to nije pitanje. Prema Aihan Atac-u, ako još uvijek uspiju preživjeti u kratkom roku, najgora stvar je nerazumijevanje ili sposobnost predviđanja kada je riječ o dužem roku. „Izgubio sam nadu. Čak i ako nekako preživimo ovo ljeto, nemamo pojma šta nas očekuje na zimu “, zaključuje Aihan Atac.

KrizaturskaUgostiteljstvo
Pretplatiti se
Obavijesti o
14 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Moreno
3 godine prije

Turčini su definitivno u boljoj situaciji od nas jer ne samo da imaju nešto manji udio turizma u BDP-u nego i zato šta su više kapitalizirani (turistička infrastrukrura im je manje opterećena obavezama prema stranim bankama) i fleksibilniji su u preusmjeravanju dila turističke industrije u druge grane industrije. Hrvatska je u maloj prednosti radi blizine emitivnih tržišta i jednostavnije regulacije kretanja unutar EU, ali to je sve ništa u odnosu na obaveze Hrvatske prema EU koje Turska nema. Oporavka turizma nema nigdi bez oporavka avionskoga prijevoza koji je u totalnoj komi, a kako se i u koroni pokazalo, respiratori više ubiju nego šta ozdravljavaju, tako da se avionski prijevoz neće sigurno oporavit u slijedećih 4 – 5 godin, a i kad se oporavi više neće bit jeftinih letova u par sto eura unutar EU i 1000 – 1500 overseas. Sve kad bi cjene letova i ostale iste bit će sve… Čitaj više »

komentar
3 godine prije

Stanje u turskim kafićima mi izaziva neizmjernu duševnu bol, ne znam kako ću dočekati jutro. Moje molitve su sa turskim kafedžijama.

Weteran
3 godine prije

Turizam je ove godine pod velikim znakom pitanja:
Svaka se država danas bori za Gospodina Turistu! Neće Merkelova pustiti Švabe da skitaju po Belom Svetu.
Opstrukcija putovanja van granica od strane svake vlasti će biti naglašena?!
Strah kod ljudi! Otputuješ u Inostranstvo, i u ovoj rovitoj situaciji preko noći se zatvore granice?!
Strah! Veliki procenat turističke populacije je starije dobi. Takav će se teško otisnuti Negde Daleko.
Pad kupovne moći industrijski i uslužnih ranika je jasan ko Sunce. Kud i gde ćeš bez dinara ….
Putno zdravstveno osiguranje !?
Ima sijaset ograničavajući faktora. Kako sa strane Turiste tako i sa strane Pružaoca Turističkog doživljaja.
Nije dobro što turizam stoji ( ili pada). Značajna stavka u Svetskoj Privredi jeste Turizam.
Nadamo se Boljem Sutra sledeće godine 🙂

alex
3 godine prije

Možda da uvedu neku novu ponudu…opijum, npr, obzirom da Turska obiluje makom.😁

puki
3 godine prije

ne znam, je li Turcima jasno, da je khazarski brale Netanjahua, Erdo glumac, i da zeli pobiti sto vise Turaka sa cjepivom?
Ne znam je li to konacno jasno i pojedinim Bosnjacima, koji su nasjeli na Erdinu foru, da im je on kao zastitnik? Da su i Erdo i burazer Bin salman, zajedno sa Netanjahuom, i sa Plenkijem i Vucicem (Brborickom) dali lovu za ubijanje Bosnjaka (i Hrvata i Srba)?

Nekoliko puta sam napisao ovdje na forumu- ja bih volio da je Erdo doista stvarni “sultan” i fundamentalist, nista mi to ne smeta. Ali nije, on je glumac

Tomi
3 godine prije

E iebemti zaboravih na njih , nadrljali su ga ove godine , nece bit rusa pa ce opet turcin “rus yok , para yok”

nema nade
3 godine prije

youtube.com/watch?v=rhfWE-5qCQs

Bosanac
3 godine prije

Sad bi Erdogan treb’o nastampat para po jedno 2000 dolara (kao poticaj) i podijelit svim stranim turistima koji zele da dodju ovo ljeto u Tursku i trose ‘te’ pare

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI