U studenom je predsjednik Trump potpisao izvršnu naredbu kojom se mnogim kineskim tvrtkama zabranjujekorištenje američkog tržišta kapitala, optužujući ih da sredstva koriste za modernizaciju kineske vojne i sigurnosne opreme. Peking je minirao taj potez, rekavši da su se SAD odvojile od načela poštene konkurencije na slobodnom tržištu.
Njujorška burza, najveće tržište dionica na svijetu s tržišnom kapitalizacijom od preko 25 bilijuna dolara, započela je postupak uklanjanja s tri kineske telekomunikacijske tvrtke, u skladu s nedavnom izvršnom naredbom Donalda Trumpa, prenosi FT.
China Mobile Ltd, China Telecom Corp Ltd i China Unicom Hong Kong Ltd, tri glavna igrača u mobilnim i fiksnim telekomunikacijskim mrežama u kontinentalnoj Kini i Hong Kongu, bit će obustavljeni iz trgovanja počevši od 07. do 11. siječnja, dok je uklanjanje već u tijeku.
Postupak slijedi ranije korake drugih glavnih dionica, uključujući S&P Dow Jones Indices i Nasdaq, kako bi se kineske tvrtke izbrisale iz njihovih redova u skladu sa zahtjevima Bijele kuće, a koji se odnose na zabranu američkog ulaganja u vrijednosne papire “bilo koje kineske komunističke vojne tvrtke od strane bilo koje osobe iz Sjedinjenih Država”.
U utorak, nakon što je američka riznica objavila “smjernice” o opsegu novih ograničenja, kinesko Ministarstvo vanjskih poslova napalo je Washington zbog njegovih pokušaja ocrnjivanja pekinške “strategije vojno-civilne integracije” i optužilo Trumpovu administraciju za kršenje vrijednosti slobodnog tržišnog natjecanja.
“Politiziranjem gospodarstva i trgovine, zlouporabom moći države, rastezanjem koncepta nacionalne sigurnosti, takvi postupci protive se načelima tržišnog natjecanja i međunarodne trgovine kojima su se Sjedinjene Države uvijek ponosile”, rekao je glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova za Reuters.
Pogođene telekomunikacijske tvrtke imale su relativno “malu” prisutnost na NYSE-u, prema Bloombergu, s najvećim vlasnicima hedge fondova Renaissance Technologies LLC, DimensionsFundAdvisors LP i TwoSigmaInvestments LP. Bloomberg nije precizirao točan iznos imovine u dolarima. Nijedna tvrtka nema značajnih tokova prihoda u SAD-u, a uklanjanje s popisa opisano je u velikoj mjeri kao “simbolički udarac”.
Peking je zaprijetio da će odgovoriti na Trumpovu izvršnu naredbu, vjerojatno nametanjem protu-sankcija glavnim američkim tvrtkama koje posluju u Kini.
Do uklanjanja s popisa dolazi u trenutku kada kinesko-američke napetosti ponovo jačaju nakon kratkog slabljenja, do kojeg je došlo u siječnju 2020. potpisivanjem trgovinskog sporazuma “prve faze”, čiji je cilj bio zaustaviti 18-mjesečni trgovinski rat koji je utjecao na stotine milijardi dolara trgovineobje zemlje. Kako je 2020. odmicala, kinesko-američki gospodarski sukob se nastavio. Dodatno su ga pogoršale međusobne optužbe i tvrdnje o podrijetlu i širenju koronavirusa te navodno miješanje SAD-a u kineske poslove u Hong Kongu, Xinjiangu i spornim morskim područjima u Južnom kineskom moru.
U svibnju je američka Savezna komisija za komunikacije zabranila China Mobileu rad u SAD-u. Prošlog je mjeseca agencija naložila američkim pružateljima usluga telekomunikacija neka uklone opremu koju je stvorila Huawei Technologies. Prošlog tjedna Ministarstvo trgovine imenovalo je 103 velike kineske i ruske tvrtke kao “entitete s vojnim vezama”, ograničavajući ih u kupnji američkih proizvoda visoke vrijednosti u područjima, uključujući civilno zrakoplovstvo, precizne strojeve, metalurgiju i instrumenata za inženjering.
U posljednje dvije godine velike kineske tvrtke, koje su prije imale svoje primarne kotacije na američkim burzama, uključujući Alibaba Group i JD.Com, postavile su rezervne kotacije u Hong Kongu, kako bi se zaštitile od mogućeg pritiska američke vlade. Spomenute tri telekomunikacijske tvrtke već imaju svoje glavne liste u Hong Kongu.
Kinezi će, u napadu očaja, morati kupiti Njujorkšku burzu i preimenovati je u Do-lar-pal.
Ranije sam stavio ovaj post greskom na krivi clanak, sorry. ———————————————————————————- Chine Mobile, jedna od delistiranih kompanija s njujorske burze ima dugu povijest u Americi. Ona je usla na americku burzu NYSE godine 1992. U zadnjih 20 dana dionice nisu isle niti gore niti dolje, uz malu variaciju. Tako izgleda… Pročitaj više »
Cionista Trump lažno optužuje Kineze za raspad američke ekonomije dok FED i monetarni sustav koji je zapravo pravi krivac raspada američke ekonomije nikada nije doveo u pitanje.
“… “Politiziranjem gospodarstva i trgovine, zlouporabom moći države, rastezanjem koncepta nacionalne sigurnosti, takvi postupci protive se načelima tržišnog natjecanja i međunarodne trgovine kojima su se Sjedinjene Države uvijek ponosile”, rekao je glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova za Reuters. …” Odlicno! Svaki klip u tockovima globalistickih satanistickih svinja – jeste zasigurno dobar… Pročitaj više »