Ograničenje cijene ruske nafte neće riješiti energetsku krizu

10 komentara

Ograničenja koja su predložili SAD u pogledu cijene ruske nafte mogla bi dodatno pogoršati globalnu energetsku krizu, jer ne bi pomogla u rješavanju problema snabdijevanja s kojima se svijet suočava, rekao je indonežanski ministar finansija Sri Mulyani Indrawati za CNBC u petak.

Prema riječima zvaničnika, cijene energije su visoke jer potražnja nadmašuje ponudu, koja je već poremećena zbog ruske vojne operacije u Ukrajini i kasnijih zapadnih sankcija koje ciljaju na energetski sektor zemlje.

” Postavljanje ograničenja definitivno neće riješiti problem, jer se radi o količini koja nije adekvatna, u poređenju sa potražnjom koja postoji “, rekao je Indrawati, obraćajući se novinarima na marginama sastanka G20 za finansije ministri i guverneri centralnih banaka na Baliju, Indonezija.

Zvaničnik je dodao da će se jaz između ponude i potražnje samo povećavati u narednim mjesecima kako se bliži sezona grijanja.

Indrawatijeve izjave dolaze u vrijeme putovanja američke ministrice finansija Janet Yellen u Aziju, tokom kojeg ona želi dobiti podršku za mehanizam za ograničavanje cijena. Yellen je u srijedu nazvala gornju granicu cijena ” jednim od naših najmoćnijih alata ” za borbu protiv inflacije.

Također u srijedu, pomoćnica državnog sekretara američkog Biroa za evropska i evroazijska pitanja Molly Montgomery rekla je da Washington na predloženi mehanizam gleda kao na priliku da se manje plaća za uvoz ruske energije i stabilizira globalno tržište nafte.

Analitičari, međutim, sumnjaju da će ta mjera djelovati, jer bi Rusija mogla odlučiti da ne prodaje svoju naftu po cijeni koju je odredio Washington. Američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan nedavno je rekao da će uvođenje mehanizma ograničenja cijena potrajati, jer mnogi detalji moraju biti razriješeni prije nego što se može finalizirati.

SAD pokušavaju uvjeriti Indiju i Kinu da podrže ograničenje cijena, ali stručnjaci sumnjaju da će se složiti, jer obje zemlje trenutno dobijaju zalihe ruske sirove nafte uz velike popuste.

Indrawati je rekao da je izvor trenutne krize sukob u Ukrajini.

„ Upravo zbog tog rata, čitav poremećaj ovog snabdevanja, kao i onda implikacija rata u smislu sankcija – čak stvara složeniju situaciju “, rekla je ona, misleći na američku zabranu ruske nafte. uvoza i djelomičnog embarga EU na naftu.

EnergentieuIndonezijarusijaSAD
Pretplatiti se
Obavijesti o
10 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Lupo
1 godina prije

Nek im zapadni demokrati zapljenu naftu, nek ne plate nista. U tome imaju iskstva….Saudi Arabia imported some 647,000 tons of Russian fuel oil between April and June, compared with 320,000 tons a year earlier.

Janko
1 godina prije

Je..vam p.s mat.r,radi vaše nerazumne,sulude politike,mozgarije koju i sami ne razumijete ja plačam dizel skoro 2 Eura.Marš u p.m. koji putujući sa jednom sastanka na drugi samo propovijedate gluposti kojima se ne nazire ni kraj niti početak.

Samo U Prolazu
1 godina prije

Naravno da ogranicenje cijene nafte Indiji i Kini nece rjesiti krizu. Treba sto prije ukinuti besmislene sankcije(nafta/plin)!

ivan sever
1 godina prije

Jedva čekam da se obznane mehanizmi provedbe ovakove ideje izvan suglasnosti svih proizvođača (OPEC) i kupaca (prvenstveno Kine i Indije), a što bi praktično značilo uvođenje sankcija Rusiji (što u osnovi ne predstavlja ovu ideju o selektivnom ograničenju cijene i ograničenju isporuka ruske nafte). Tek nakon obznanjivanja osnovnih poluga takove ideje bit će moguće ozbiljnije komentirati o čemu se zapravo radi i kakove su stvarne mogućnosti njene provedbe, odnosno izigravanja prvenstveno od Rusije.

tihobl
1 godina prije

Ograničenja koja su predložili SAD mogla bi dodatno pogoršati globalnu krizu….
To i djeca znaju. Sva americka rjesenja samo pogorsavaju krizu.
Orban kaze: EU nije sebi pucala u noge, vec u pluca, a sad pokusava da udahne.

nekoime
1 godina prije

Hoće li Zapad proglasiti zonu zabrane leta za Sarmate i Zirkone?

Samuraj
1 godina prije

“Laž je i licemjerje da su sankcije i zabrana uvoza ruske nafte i plina, sankcije protiv Rusije. One su uistinu okrenute protiv pola milijarde građana Europske unije i još prema milijunima građana ostatka Europe.

Da se zaista želi spriječiti financiranje rata, odmah bismo uveli iste takve sankcije i protiv Saudijske Arabije, koja vodi rat u Jemenu već nekoliko godina i ne bismo uvozili naftu i plin od SAD-a koje se sudjelovale u najvećem broju ratnih sukoba od svih drugih država u Europi i svijetu u posljednjim desetljećima.

Jedini koji će nastradati i stradaju su građani Europske unije. Krajnje je vrijeme da se prestane sa suludim odlukama.”

Mislav Kolakušić

cro pad x
1 godina prije

OGRANICITE SVE ONDA UVEDITE PRAVILO DA SE SVE OGRANICAVA I GOTOVO NEMOJTE SE SAKRIVATI KO MISEVI U RUPI KAD VAM DODJE OBICNA RAJA POD PALATE A TO SE IZGLEDA MENI I DESAVA SAMO NAPRED RAJO

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI