Podružnica njemačkog giganta za reosiguranje raskida ugovor sa Sjevernim tokom 2

Munich Re
7 komentara

U ponedjeljak je glasnogovornik State departmenta Ned Price rekao da Washington nastavlja sa preispitivanjem potencijalnih „sankcionisanih aktivnosti“ kompanija koje su uključene u izgradnju gasovoda Sjeverni tok 2. Po završetku, gasovod će moći da pumpa dodatnih 55 milijardi kubnih metara ruskog prirodnog gasa u Njemačku svake godine.

Podružnica njemačke osiguravajuće kompanije Munchener Ruck (na engleskom Munich Re) sa sjedištem u Londonu, koja se bavi reosiguranjem njemačkih i stranih osiguravajućih kompanija, raskinula je ugovor sa Sjevernim tokom 2, potvrdio je portparol kompanije Frank Ziegler.

“Govorimo o našoj podružnici Munich Re Sindicate u Londonu; ona je imala ugovor i raskinut je. Mogu to da potvrdim”, rekao je Ziegler i dodao da ne može da pruži više detalja u vezi s tim.

Ranije je izvještavano da se Munich Re, najveći svjetski reosiguravač, povukao iz pružanja usluga osiguranja za Sjeverni tok 2.

SAD traže „potencijalno sankcionirajuće aktivnosti“

U ponedeljjak je portparol State departmenta Ned Price rekao da je Washington nastavio da „ispituje entitete koji su uključeni“ u projekat Sjeverni tok 2 za „potencijalno sankcionirajuće aktivnosti“, ističući da je „bilo jasno da kompanije rizikuju sankcije ako su umješane u Sjeverni tok 2. ”

SAD su napale rusko-zapadnoevropski projekat energetske infrastrukture sa dva kruga ograničenja, što je navelo nekoliko kompanija da se povuku iz projekta. Prošle nedjelje Bloomberg je izvjestio da SAD ne razmatraju nove sankcije osim onih koje su već na snazi.

Prva runda sankcija, uvedena krajem 2019, podstakla je švajcarskog dobavljača All Seas da napusti Sjeverni tok 2 usred pritiska „slamajućih i potencijalno fatalnih“ sankcija. Ovaj potez ostavio je projekat privremeno nedovršenim, a ostalo je da se završi oko 165 km gasovodne mreže od 1.230 kilometara, i podstakao je ruski Gazprom da koncentriše građevinske brodove pod ruskom zastavom u Baltičkom moru da završe posao.

Zajedno sa All Seasom, nekoliko drugih kompanija, uključujući Zurich Insurance Group, Det Norske Veritas Holding i dansku inženjersku firmu Ramboll napustile su Sjeverni tok 2 zbog straha od američke odmazde.

SAD su prošlog jula uvele sankcije ruskom brodu za polaganje cijevi Fortuna, ali je brod ovog mjeseca ipak angažovan u izgradnji u danskim vodama. Ruski zvaničnici očekuju da će projekat vrijedan 10,5 milijardi dolara biti završen kasnije ove godine.

Bidenova administracija okarakterisala je Sjeverni tok 2 „lošim poslom za Evropu“, ali još uvijek nije najavila bilo kakve dodatne mjere protiv projekta povrh onih koje je primjenio Donald Trump. Ranije ovog mjeseca, dvostranačka grupa američkih zakonodavaca napisala je Bidenu pismo u kojem ga poziva da u potpunosti primjeni sankcije za zaustavljanje infrastrukturnog projekta, opisujući ga kao „novo geopolitičko sredstvo“ koje bi Moskva mogla da koristi da „zapadnu Evropu veže za ruski gas narednih 40 godina “i prijetnja NATO.

Berlin, glavni zapadnoevropski dobrotvor Sjevernog toka 2, više puta ga je okarakterisao kao strogo ekonomski projekat.

Zajedno sa Njemačkom, kojoj su potrebni alternativni izvori prirodnog gasa čistog sagorjevanja nakon odbacivanja nuklearne energije i uglja, u Sjeverni tok su uključene energetske kompanije iz Francuske, Austrije, Holandije i Velike Britanije. Trumpova administracija je obećala da će pomoći u utaživanju žeđi Evrope za prirodni gas prodajom kontinentnog tečnog prirodnog gasa (LNG) isporučenog iz Sjedinjenih Država. Međutim, njemački i austrijski zvaničnici izračunali su da osim što je znatno skuplji, američki LNG je i manje ekološki prihvatljiva alternativa, jer potiče od frakinga.

Posljednjih nedjelja njemački mediji izvještavaju o mogućim pregovorima Berlina i Washingtona o Sjevernom toku 2, uključujući perspektivu ukidanja američkih sankcija u zamjenu za stvaranje „mehanizma isključenja“ zasnovanog na ruskom geopolitičkom ili ekonomskom „ponašanju“. Prošle nedjelje, Kremlj je rekao da u ovoj fazi nije upoznat sa bilo kakvim pregovorima.

Munich RenjemačkaSjeverni tok 2
Pretplatiti se
Obavijesti o
7 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
preseren3
3 godine prije

Amerikanci, kao i ovaj medij, nakon velikih pritisaka, traže izlaz…. Znao sam vas, puško, kad ste još pištolj bili…. Samo okrečite….Puno kompanija okriječe leđa.. Sve, dok Njemačka priznaje osiguranje, može i društvo ga iz Republike Srpske nuditi

Ringo10a
3 godine prije

Gradnja ide dalje…ne prestaje

den
3 godine prije

Ovo je gore nego sto su Amerikanci radili Japanu uoci drugog svj. rata.
Cijeli svijet je bespomocan.
Nitko ne moze pomoci Rusiji.
Pane li Rusija zavladat ce tiranija i mrak sirom svijeta.
Tad bi Amerika muzla i cuckala svoje vazale.
Svaki Amerikanac bi bio kao mali “kraljevic”…bio bi ono sto je Hitler obecavao prosjecnom Nijemcu.

Svaki Amerikanac pa i americki radnik ima interes i zelju da vidi Ameriku na vrhu piramide.

3 godine prije zadnji put uredio den
Max
3 godine prije

Plinski teror se nastavlja.

Segota
3 godine prije

Tko drugom jamu kopa , sam u nju pada…..🤔

Praetorian
3 godine prije

Protjerat Ameriku sa svih teritorija izvan njenog. Da se svijet ujedini i rijesi nas ovog zla, najveceg na svijetu.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI