Prema IEA, EU se suočava s rizikom mogućnostima nestašice plina tijekom zime

Plin
17 komentara

Mjesta pune pohrane nisu jamstvo protiv nestabilnosti, upozorila je agencija

Članice EU suočene su s potencijalnim manjkom plina u slučaju hladne zime i daljnjeg pada ruskih isporuka, upozorila je Međunarodna agencija za energiju (IEA).

Prema izvješću objavljenom u ponedjeljak, tržišni temelji značajno su se ublažili od početka 2023. i EU je na dobrom putu da napuni skladišta do 95% radnog kapaciteta.

Međutim, potpuno skladištenje još uvijek nije jamstvo protiv zimske nestabilnosti, upozorila je agencija. “Naše simulacije pokazuju da bi hladna zima, s potpunim prekidom opskrbe Europskom unijom plinom iz Rusije počevši od 1. listopada 2023., lako mogla obnoviti volatilnost cijena i tržišne napetosti”, navela je IEA.

U izvješću je istaknuto da je strmoglavi pad od gotovo 80 milijardi kubičnih metara (bcm) u isporukama ruskog plina u EU, što je jednako 15% globalne trgovine LNG-om, izvršio „pritisak bez presedana” na globalna tržišta plina u 2022. godini.

Šok u opskrbi doveo je do rekonfiguracije globalnih tokova LNG-a, doveo cijene prirodnog plina do najviših razina svih vremena i zahtijevao prilagodbu potražnje, napisala je IEA. Globalna potrošnja prirodnog plina pala je za procijenjenih 1,5% prošle godine, slično padu doživljenom 2020. godine, nakon prvog vala karantena zbog Covida.

Prema izvješću, hladna zima mogla bi povećati potražnju za prirodnim plinom u stambenom i komercijalnom sektoru EU-a za 30 milijardi kubnih metara u usporedbi sa sezonom grijanja 2022./23. “S obzirom na geopolitičke neizvjesnosti, ne može se isključiti daljnji pad isporuka ruskog plina Europskoj uniji. Ako bi ruske opskrbe plinom iz cjevovoda potpuno prestale od 1. listopada 2023., to bi rezultiralo ukupnim nedostatkom od 10 milijardi kubičnih metara”, objavila je IEA.

EU je prethodno pokrivala oko dvije petine svojih potreba za plinom uvozom ruske energije, ali je početkom prošle godine pojačala napore da smanji svoju ovisnost u sklopu svoje politike sankcija vezane za Ukrajinu. Unija je već zabranila ruske isporuke nafte morskim putem, ali se pridružila zemljama G7 u postavljanju gornje granice cijena ruske sirove nafte.

Kao rezultat sankcija i sabotaže plinovoda Sjeverni tok, opskrba ruskog plina u EU pala je na rekordno niske razine. Norveška je trenutno najveći pojedinačni dobavljač plina u bloku, prema IEA.

Kako bi nadoknadila izgubljeni ruski plin iz plinovoda, EU je povećala uvoz LNG-a, uključujući iz Rusije. Prema ekonomskom trustu mozgova Bruegel sa sjedištem u Bruxellesu, uvoz LNG-a u blok iz Rusije 2022. dosegao je trogodišnji maksimum od 19,2 bcm.

eugasovodNaftarusija
Pretplatiti se
Obavijesti o
17 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Max
9 mjeseci prije

Očekivano.

Ivan
9 mjeseci prije

Treba naloziti peci s onom glupom krmacom Ursulom, njezinom EK komisijom i skoro s cijelim EU parlamentom (cast iznimkama) pa ce biti grijanja u EU barem par dana..

Red Dog
9 mjeseci prije

Voda je vec toliko pomucena da ce biti kriv Putin i kao odgovor cemo trebati utrostruciti napore zrtvovanja za Ukrajinu.

Dokurčilomi
9 mjeseci prije

IEA je u pravu. Samo plin kupljen od SAD je garancija za popunjenost skladišta i opskrbu.

Ivek
9 mjeseci prije

plin je bio isplativ prije 20-30 g., sad ne.

Sabahudin
9 mjeseci prije

Suplja prica kao i proslu godinu hahah , plina nije manjkalo a pogotovo sada kada iranci vec dobro koriste guzvu.

Karma
9 mjeseci prije

Eu americka kucka, game over

Ivan Bgd
9 mjeseci prije

Bas sam pre nnedelju dve na yt gledao neke videe o proizvodnji bio metana. Vrlo mala ulaganja, jednostavno, a velika korist. Doduse moze da bude i opasno (da eksplodira i sl), ali sigurno bi se to moglo resiti na neki pouzdan nacin. Medjutim u cemu je problem? Pa to je toliko jednostavno i jeftino da svako to moze da isfinansira. Moja neka gruba procena je da bi sa pocetnom investicijom manjom od 100e mogli cele zime da grejete manji stan (40-50m2) a narednih sezona, posto vec imate opremu iz prve sezone, grejali bi se za manje od 40e! Pa zasto se to onda ne ponudi narodu kao resenje? Ne nudi se jer nema zarade za velike igrace. Ne zaradjue drzava, ne zaradjuju monopolisti koji svime upravljaju – i zato ce narod ove zime da se smrzava, bez obzira sto nema nikakve potrebe za tim, bice onako kao gospodari ovaca odrede.

ljena bitanga
9 mjeseci prije

Simulacije hladne zime!? HAH! Čiča HAARP je ozbiljan. Treba napuniti “američke” riznice novcem po višestrukoj cijeni samo za saveznika.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI