Rađa se novi financijski svijet

Zoltan Pozsar
43 komentara

Čak i ako ovo nije rođenje novog svjetskog poretka, barem će biti rođenje novog financijskog poretka. Takvu prekretnicu proglasio je Zoltan Pozsar, strateg za kamatne stope u velikoj švicarskoj banci Credit Suisse, u nadaleko hvaljenom radu od 7. ožujka pod naslovom “Bretton Woods III”.

Pozsar nije autsajder. Na svojoj poziciji u New York Federal Reserve i kao savjetnik Ministarstva financija SAD-a, imao je uvid u pozadinu i procese iza velike financijske krize 2008. Poznaje snage i slabosti dolarskog sustava. Temelji ovog sustava, primijetio je, srušili su se kada je Zapad zaplijenio ruske devizne rezerve.

Zašto zamrzavanje ruskih deviznih rezervi mijenja igru?

Zamrzavanje, odnosno konfiskacija, ruskih deviznih rezervi poništava poslovnik Bretton Woodsa I i II, odnosno sigurnost i dostupnost deviznih rezervi. Za razliku od zlata, dolar i euro nisu fizički opipljivi – osim gotovine – već samo knjiženi na računalima zapadnog bankarskog sustava.

U slučaju Kine, to je ekvivalent od 3 400 milijardi dolara. Indija je akumulirala 632 milijarde, Saudijska Arabija 441 milijardu. Mogu li se u najgorem slučaju i ta sredstva blokirati i tako postati beskorisna? Naravno. Uostalom, američki predsjednik Joe Biden već je opisao saudijsku monarhiju kao “zemlju izopćenih”. Stoga ima smisla sve više odvajati kinesku, arapsku i indijsku vanjsku trgovinu, a da ne spominjemo Rusiju, od dolara.

Ostaje za vidjeti da li je ispravno najavljivati ​​novi monetarni svjetski poredak kao Bretton Woods III. Bilo kako bilo, svijet je postao multipolaran, ironično zbog kratkovidnosti Bidenove administracije. Bretton Woods I, nazvan po konferenciji u Novoj Engleskoj na kraju Drugoga svjetskog rata, uspostavio je hegemoniju dolara i ujedno podupirao položaj svjetske sile SAD-a.

Amerika je išla od vjerovnika do dužnika

Američka valuta bila je povezana sa zlatom i zamjenjiva za zlato u bilo kojem trenutku kada strane središnje banke deponiraju svoje dolare u New Yorku. Dolar je bio novac osiguran zlatom – do 15. kolovoza 1971., kada je predsjednik Richard Nixon prekršio sporazum, odbio platiti i prekinuo konvertibilnost.

Uslijedio je Bretton Woods II, s inflacijskim i valutnim kaosom iz 1970-ih, s dva desetljeća stabilizacije, s novim američkim ratovima nakon prijelaza tisućljeća i sa skorom smrću sustava u financijskoj krizi 2008. godine. Ali čak i bez zlatne potpore, dolar je ostao vodeća svjetska i rezervna valuta. Aranžman je Amerikancima omogućio da trajno žive iznad svojih mogućnosti, da se ratovi i potrošnja financiraju iz inozemstva. Proračunski deficiti i trgovinska bilanca u crvenom, ostali su nekažnjeni.

Amerika, nekoć vjerovnik svijeta, postala je njegov dužnik. Državni dug “bogate” zemlje nedavno je iznosio fantastičnih 30 bilijuna dolara. Činjenica da je dolar godinama aprecirao prema euru nije znak kvalitete, već je posljedica činjenice da je euro otvoreni eksperiment, a ne ustaljena valuta. I jedni i drugi idu u robni tsunami inflacije u ovom desetljeću, nasuprot kojem bi monetarno srozavanje 1970-ih moglo izgledati kao osrednji događaj.

Francuska vraća zlato

Njemačka središnja banka je 2013. prva objavila da će fizički vratiti zlato iz Francuske, kao i ono iz Federalne rezervne banke New Yorka. Nakon Njemačke, druge zemlje poput Nizozemske i Austrije slijedile su i učinile repatrijacije plemenitog metala.

Francuska središnja banka vidi ogroman potencijal za zlato, očekujući da će se njegova uloga u financijskom sustavu povećati. “Zašto inače nadograditi svo francusko zlato, remontirati trezor, postaviti novi IT sustav i razviti cijeli niz usluga trgovanja za strane središnje banke u Parizu?”, rekao je Jan Nieuwenhuijs, analitičar zlata.

Ključni element kineske strategije

Zoltan Pozsar pravi važnu razliku: onu između unutarnjeg i vanjskog novca. Prvi je novac u središtu globalnog financijskog sustava, dolari i euri koji kruže u SAD-u i EU i koji se mogu umnožiti po želji. Vanjski novac je novac zemalja na periferiji, koji osim Rusije uključuje i Kinu, Indiju i druge zemlje u usponu. Gotovo nezapaženo u javnosti, brazilski real je u posljednjih dvanaest mjeseci aprecirao za 20 posto prema euru, kineski juan za gotovo devet posto, a južnoafrički rand za gotovo sedam posto.

Zbacivanje kralja dolara nesumnjivo je ključni element kineske strategije. Već 2020. Narodna banka Kine bila je jedina velika središnja banka koja nije pokrenula novčanu poplavu zbog korone. Odlučila je zadržati strogu monetarnu politiku. Sada Narodna Republika ima neočekivanu priliku kupiti i gomilati ruske sirovine – posebno naftu – po cijenama daleko ispod svjetskog tržišta i tako ojačati otpornost kineskog gospodarstva. Peking će se približiti cilju multipolarnog valutnog poretka, možda i uvođenjem digitalnog juana.

Američki udio u svjetskoj trgovini pada

Doći će do prodaje saudijske nafte u za juan, uvoza kineske nafte za rublje i postupnog prelaska s platnog sustava Swift koji kontrolira Amerika na već uspostavljeni kineski pandan. To se neće dogoditi preko noći, uostalom, trebalo je neko vrijeme kroz povijest da britanska funta ustupi mjesto američkom dolaru. Oligarsi s periferije moraju biti izrazito zabrinuti nakon što su vidjeli kako je inozemna imovina ruskih milijardera praktički preko noći izvlaštena bez ikakve pravne osnove. Željet će što prije diverzificirati.

Povijest je pokazala da u konačnici politički i financijski odnosi moći uvijek slijede ekonomski utjecaj. Znakovi upućuju na multipolarni svjetski poredak, vjerojatno također – nakon inflatornog kolapsa – na monetarnu reorganizaciju s novcem potkrijepljenim robom ili zlatom, što znači kraj jedine trenutne svjetske sile.

Iako se 40 posto međunarodne trgovine robom još uvijek fakturira u dolarima, američki udio u svjetskoj trgovini pao je na manje od 10 posto. Godine 1960. SAD su činile 40 posto svjetskog bruto domaćeg proizvoda. Sada je to manje od 16 posto. A u svijetu sutrašnjice, ni politike EU, koje su trenutno usmjerene na uništenje njemačke industrijske baze, nisu odgovor.

Zoltan Pozsar
Pretplatiti se
Obavijesti o
43 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
TBD
1 godina prije

U stvarnosti dogodilo se to da su proizvođači novca na zapadu sankcijama i ostalim mjerama otežali i zabranili dotok roba koje bi mogle biti kupljene s proizvedenim novcem.
Problem već postoji, reakcije su u tijeku, a rješenje će se htjeli ne htjeli prihvatiti.
Već su se pustili probni baloni nestašica kao suncokretovog ulja u Njemačkoj.
S druge strane neke zemlje koje se nalaze izvan reketa zapadnog carstva zabranile su izvoz svojih strateških sirovina i proizvoda za energetsku i prehrambenu industriju.
Sad se samo čeka, a bude li se samo čekalo i ništa ne poduzimalo smatra se kako će ponuđeno rješenje biti u cjelosti prihvaćeno.

Fidel
1 godina prije

Da ti pojasnim, teško bi shvatio, glu.. si, nema pomoći !

Zagorje
1 godina prije

@Robert, dobra reportaza.

Mario
1 godina prije

Debeli ili mršavi Đuro ili đuro s velikim ili malim Đ svašta si ti tu ispisao.
A kad već pitaš što je američki izvoz onda ću ti ja odgovorito kako je glavni američki izvozni proizvod dug, a jedinica za taj dug zove se američki dolar.
Ako si ti zadovoljan s tim američkim izvoznim proizvodom budi zadovoljan i dalje, međutim sve manje zemalja je zadovoljno s dolarom kao jedinicom duga, a to su tri četvrtine čovječanstva koje odbijaju biti domaćin parazitu i taj parazit se odlučio sisati krv svojim vazalima.

Max
1 godina prije

Sav je novac papir bez zlata kao pokrića.

Jednostavno receno
1 godina prije

Šta je američki izvoz? Kako sam ja razumio iz priloženog, ja baš nisam u americi al sam u njemačkoj i skontao sam šta je nemaćki proizvod i mislim da je takav i američki. Nemački proizvod ti je da skupi inžinjeri sjede u starim fabrikama koje su prenamjenjene u urede i ispitne centre i koji izmišljaju taj proizvod, a taj proizvod se proizvodi negdje u svijetu ne bitno gdje. E to sam skontao šta je njemački proizvod. I sada šta se dešava više nema proizvodnje u jeftinome svijetu ili ti jeftinog transporta a nema ni proizvodnje u starim fabrikama jer nema alata a ni radnika koji će to raditi. I ponovo se vraćamo na početak samo skuplje, ponovo će početi balkanske zemlje da budu fabrike bogatomu zapadu jer se brzo roba može transportovati, ali uvjek je ali gde je radana snaga? Ona je na bogatome zapadu. Kako je vratiti? Pa izazovi… Čitaj više »

Zoran
1 godina prije

Jednog dana kad dolar bude skoro mrtav napravit će kabala svjetski rat. Neće to tek tako proći.

Red Dog
1 godina prije

Sad kad sam doziveo ovo mogu umreti.
Hvala Vova, hvala druze Xi.

BTK
1 godina prije

Svaka banka ima liniju proizvoda. Banka. Ima. Proizvod.

tihobl
1 godina prije

SAD cine 16% BDP planete. A SSSR je 1989. cinio 25%.
Gorbacov je bio prisebniji nego Bajden…

Dovoljne su ove dvije recenice da svi shvate u kakvoj situaciji su SAD (svi, osim debelog).

Sve samo HDZ NE
1 godina prije

Glavni Američki izvozni proizvod je:
1. Pljačkaški rat, u 250 godina postojanja SAD 243 godine vodi pljačkaške ratove.
2. Za ratovati potrebne su igračke za velike dečke. SAD je najveći proizvođač i izvoznik oružja i ratne opreme, da se veliki dečki imaju sa čime igrati. Sve te tvornice igrački su u privatnim posjedima generala i kongresmena, što nije zanemarivo.
3. Izvoz demokracije u zamijeni za prirodne resurse. A za izvoz demokracije opet trebaju igračke za velike dečke. SAD je nasilno promijenila i postavila QUISLINŠKE režime u 176 slučaja diljem planeta. A ti Quislinški režimi onda daju prioritet američkim firmama u uspostavi gospodarske pomoći koju onda godinama otplaćuju sa kamatama, a pored toga je i sfera utjecaja.
Sav ostali izvoz je minoran.
Jesam li bio jasan i zadovoljavajući?

łedeno doba
1 godina prije

Zoltan Pozsar– dakle mađar koji radi u kabalinoj financijskoj industriji i radio je u kabalinom FED-u, ovdje ustvari objašnjav, ono što je davno poznato– ako čitate izeđu redaka–da glavna bankarska ciokabala, polako postepeno predbacuje svoj financijski i ekonomski centar(čitaj svoje parazitsko leglo), iz jednog globalnog slona, onog sve trulijeg i slabijeg, SAD-a u novoh jačeg, globalnog slona, Kinu.
To je davno dogovoreno sa pajdaškom kineskom crvenom kabalom

za to vrijeme kineska kabala trenira strogoću nad vlastitim goyimima

dakle Rađa se novi financijski svijet–ali isti paraziti ostaju i dalje

Zorule
1 godina prije

prije vise od godinu dana kada je bila aktualna kriza izmedju SAD-a i Huawei, dobio sam zanimljiv zadatak u firmi, a to je da jedan dio strojeva na kojima radimo određene proizvode, ne budu SAD porjekla. Brza analiza je pokazala da preko 90% mjerne opreme je u stvari Made in USA ( Agilent/Keysight, Keithley, National Instruments, Tektronix… ). Za vecinu mjernih sustava sam uspio naći adekvatnu zamjenu porjekla van USA, osim za vražji Keithley source meter (npr. model 2410), njega sam zamjenio sa uređajem koji nije baš na nivou, ali radi nekako posao, jednostavno sam nakon mukotrpne pretrage saznao da adekvatne zamjene (mjerne mogućnosti/ kompaktnosti/cijene) u svjetu za taj uređaj praktički nema, a pričamo o uređaju koji je na tržištu preko 20 godina. Ovo spominjem zbog toga što vidim da mnogi olako bacaju izjave kako USA skoro ništa ne proizvodi i da se bave isključivo kriminalom i trgovinom, nije baš… Čitaj više »

Lucija, prva
1 godina prije

“Iako se 40 posto međunarodne trgovine robom još uvijek fakturira u dolarima, američki udio u svjetskoj trgovini pao je na manje od 10 posto. Godine 1960. SAD su činile 40 posto svjetskog bruto domaćeg proizvoda. Sada je to manje od 16 posto. A u svijetu sutrašnjice, ni politike EU, koje su trenutno usmjerene na uništenje njemačke industrijske baze, nisu odgovor.”

To bi bilo to.
I nije nikakva novost.
Politika samo slijedi ekonomiju.

Schwarze Hunderte
1 godina prije

To ti je debeli moj , kada ” junacka ” Srbija na Pravoslavni Uskrs ( danas ) , dozvoli I da logistiku za prijevoz Americka ponajvise a ima Francuzko – Britanskog NATO naoruzanja u convoyu , prijeko ” svoga ” teritorija kao cestitku Pravoslavnim Rusima za Pravoslavni Uskrs !!! Da Rusi imaju nauk , kada granate po njima pocnu tuc , ODAKLE su PRISTIGLE !! Za vjecno im PODSJECANJE !!! Pa neka Im I dalje brane vetom u UN Kosovo !!! Da te podsjetim debeli . Da su DANAS na Pravoslavni Uskrs , vlada Bosne pod vodjstvom MUSLIMANSKA – SDA – ODBILE DAT prolaz NATO convoyu to ISTO su ODBILI I Svicarci na zahtjev Njemacke !!! No .. Ima NATO svoje Srbe – pokorne .. !! Braco Srbi I Sestre Srpkinje ! Sretan vam Uskrs – NATO po srijedi nas !

mislim
1 godina prije

a i švicarska neutralnost više nepostoji.
a i floskula “kapital je iznad čovijeka” je u procesu uništenja .
neznam zašto to rade, iz gluposti ili …u glavnom promjena je konstanta koja se trenutno ubrzava .

Buničar
1 godina prije

SVAKI racun prije ili poslije dolazi na naplatu. Sto je racun veci, veca je i naplata

vladimir
1 godina prije

imamo sve a para nema

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI

Nije pronađen nijedan rezultat.