Rusija je prvi put u postsovjetskoj istoriji postala neto izvoznik hrane

Rusija izvoz hrane
32 komentara

Rusija je prošle godine izvezla 79 miliona tona prehrambenih proizvoda, u vrijednosti od 30,7 milijardi dolara, navodi se u najnovijem izvještaju centra AgroExport pod državnim ministarstvom poljoprivrede.

Prema agenciji, ruski izvoz hrane zabilježio je 20-postotni porast u odnosu na prethodnu godinu, potukavši rekord postignut 2018. godine, kada je zemlja izvezla 78,5 miliona tona proizvoda u vrijednosti od 25,8 milijardi dolara.

Zemlja je takođe izvezla više žitarica, mesa, ribe, povrća, mliječnih proizvoda i drugih proizvoda nego što je uvezla, postajući neto prodavac poljoprivrednih proizvoda prvi put od raspada Sovjetskog Saveza.

Žitarice tradicionalno čine više od polovine ruskog poljoprivrednog izvoza u smislu težine, čineći oko 33 procenta prodaje hrane inostranstvu. Zemlja je 2020. zabilježila drugu najjaču žetvu žitarica u istoriji. Turska je postala glavni potrošač ruskih žitarica, otkupivši devet miliona tona za 1,9 milijardi dolara.

Najveći rast zabilježen je u izvozu mesa, koji je navodno tokom godine porastao za 49 odsto na ukupnu vrijednost od skoro 900 miliona dolara, podstaknut snažnom i rastućom potražnjom Kine.

Peking je i dalje ostao najveći uvoznik ruskih prehrambenih proizvoda, čineći 13 procenata ukupne prodaje.

Turska je postala drugi najveći kupac sa 10 odsto, dok je udio uvoza Kazahstana iznosio sedam odsto. Ukupno je Rusija izvozila prehrambene proizvode u 150 zemalja svijeta.

Ruski poljoprivredni sektor cvjeta od 2014. godine, kada je ta zemlja zabranila uvoz hrane iz Evropske unije kao odgovor na sankcije zbog ponovnog pripajanja Krima i morala je da razvije domaće alternative evropskim mliječnim proizvodima, voću, povrćću, sirevima i mesu.

Prema strategiji koju je predložila vlada zemlje, poljoprivredni uvoz treba da se poveća za još 50 procenata u naredne tri godine. Rusko Ministarstvo poljoprivrede očekuje da će izvoz hrane iznositi najmanje 26 milijardi dolara 2021. godine.

Međutim, nedavne mjere koje je preduzela ruska vlada mogu zadržati dramatičan rast. Kremlj je nedavno uveo ograničenje izvoza i povećanje poreza na izvoz žitarica u pokušaju da zadrži višak zaliha kod kuće kako bi spriječio rast domaćih cijena hrane.

hranaIzvozrusija
Pretplatiti se
Obavijesti o
32 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
ntar
3 godine prije

Treba vidjeti tko su stvarni vlasnici ruske poljoprvrede. Vlasnici ruske mljekarske indistrije su njemci.hvala.

3 godine prije zadnji put uredio ntar
Malomorgen
3 godine prije

vise sankcija…. bolje jim ide…. 😃

istražujk
3 godine prije

New leaked documents show Reuters’ and the BBC’s involvement in covert UK FCO programs to effect “attitudinal change” and “weaken the Russian state’s influence,” alongside intel contractors and Bellingcat. ——- Nova curenja alarmantno detaljno ilustriraju kako su Reuters i BBC – dvije najveće i najuglednije novinske organizacije na svijetu – pokušali odgovoriti na poziv britanskog ministarstva vanjskih poslova za pomoć u poboljšanju njegove “sposobnosti da odgovori i promovira našu poruku širom Rusije , “I” suprotstaviti se narativu ruske vlade “. Prema direktorima CDMD-a, među navedenim ciljevima UK FCO-a bio je “oslabiti utjecaj ruske države na njezine bliske susjede”. Reuters i BBC postigli su višemilijunske ugovore za postizanje intervencionističkih ciljeva britanske države, obećavajući da će kultivirati ruske novinare kroz ture i treninge koje financira FCO, uspostaviti mreže utjecaja u Rusiji i oko nje te promovirati pro-NATO narative u regijama s ruskim govornim područjem. . ——————- UK FCO projekti izvodili su se prikriveno… Čitaj više »

3 godine prije zadnji put uredio istražujk
Dokurčilomi
3 godine prije

Ma to je laž. Rusi umiru od gladi više nego od korone. Pogledajte samo kolika je cijena benzina i dizela kod njih.

Max
3 godine prije

Veliki je to uspjeh Rusije koju nitko ne može ucjenjivati.

Boba Lazarević
3 godine prije

I prije nego sam pročitao članak, pomislio sam “Kina”. Kina ima debeli problem s opskrbom hranom. Što znači da to labavo savezništvo između njih i Rusa možda i nije toliko asimetrično u kinesku korist kako neki misle.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI