SAD će nastaviti lansiranje špijunskih satelita sa Novog Zelanda 2021. godine

SAD lansiranje satelita sa Novog Zelanda
2 komentara

Američka Nacionalna izviđačka kancelarija(NRO) dogovorila se s Rocket Lab za dva uzastopna lansiranja sa Novog Zelanda 2021. godine, objavila je kompanija 18. juna. Objava slijedi završetak druge uspješne misije Rocket Lab-a za agenciju početkom ovog mjeseca.

Predviđene misije za proljeće 2021. godine, će se odvijati na raketama Electron sa dvije odvojene lansirne table u kompleksu Rocket Lab-a na Novom Zelandu. Prema riječima kompanije, ovo im omogućava da otpočnu misije u roku od nekoliko nedelja jednu od druge, pružajući mogućnost bržeg reagovanja.

“S obzirom na prijetnju svemirskim mogućnostima koju predstavljaju potencijalni protivnici, jednostavno ne možemo čekati sa izlaskom u orbitu”, rekao je Lars Hoffman, stariji potpredsjednik kompanije Rocket Lab, svjetskog servisa za lansiranje. „Sa Electron lansirnim vozilima u pripravnosti za brzo pozivanje i tri table za lansiranje sposobnim da podrže do 130 misija lansiranja godišnje, spremni smo da odgovorimo na bezbjednosne potrebe nacionalne zajednice svaki put brzo i precizno. Radujemo se što ćemo još jednom sarađivati sa posvećenim timom NRO-a na ovim važnim misijama. “

Od završetka svoje prve komercijalne misije u 2018. godini, američka kompanija izabrana je da pošalje nekoliko američkih tereta u orbitu iz svog lansirnog kompleksa na Novom Zelandu. Rocket Lab omogućava lansiranja za NASA, Agenciju za napredne istraživačke projekte u odbrani, Vazduhoplovstvo i, počev od 2020. NRO.

Prva misija kompanije za NRO – agenciju zaduženu za nabavku i održavanje američke flote špijunskih satelita – obavljena je u januaru. Iako je planirana za mart 2020. godine, druga misija Rocket Lab-a za NRO odgođena je zbog COVID-19 ograničenja na Novom Zelandu, ali 13. juna kompanija je uspjela da dostavi još tri NRO korisna tereta u orbitu.

„Izuzetno smo uzbuđeni što ćemo sa Novog Zelanda imati još jedno uspješno lansiranje u partnerstvu sa Rocket Lab,“ rekao je pukovnik američkog ratnog vazduhoplovstva Chad Davis, direktor NRO-ove kancelarije za svemirske rakete, nakon lansiranja u junu.

„Uzbuđeni smo zbog naše kontinuirane saradnje sa Rocket Lab i Novozelandskom svemirskom agencijom, i zahvaljujemo svima u lansirnom timu na njihovoj posvećenosti i podršci učinivši RASR-2 uspješnom misijom zajedničke vožnje“, dodao je, koristeći akronim za korišteno vozilo „brze nabavke malim raketama“.

Kao i prve dvije misije Rocket Lab, i naredne misije će biti obavljene putem RASR-a. Januarsko lansiranje Rocket Lab-a bila je prva misija obavljena ovim mehanizmom, koji je NRO usvojio 2018. godine kako bi iskoristio sve veće komercijalno tržište malog lansiranja.

„Održavanje elastične svemirske arhitekture i mogućnost razmještanja imovine tačno kada i gdje je potrebna su od najvećeg značaja za nacionalnu bezbjednost SAD u ovim dinamičnim vremenima“, rekao je Peter Beck, osnivač i izvršni direktor Rocket Lab-a. „Ponosni smo što nastavljamo da omogućavamo taj fleksibilan i brz pristup svemiru i još jednom isporučujemo provjereno rješenje lansiranja za NRO i naciju.“

Novi ZelandSADsatelit
Pretplatiti se
Obavijesti o
2 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Emiliano Zapata
3 godine prije

Njihov je citav svijet! Nema komadica zemlje gdje nisu polozili sapu….

Malivz
3 godine prije

Eto mi ćemo vas špijunirati i što nam možete….

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI