Šta je alternativa EU ruskom gasu?

Gas - Rublja
29 komentara

Evropska unija je u srijedu potpisala sporazum sa Egiptom i Izraelom o isporuci tečnog prirodnog gasa (LNG) svojim državama članicama. Brisel se nada da će sporazum pomoći kontinentu da smanji energetsku ovisnost o svom najvećem dobavljaču, Rusiji. 

Šta znači trilateralni sporazum?

Očekuje se da će povećati izraelski izvoz prirodnog gasa kroz postojeće cjevovode do egipatskih luka, gdje se može staviti pod tlak i pretočiti, prije nego što se morem transportuje u Evropu. Dio izraelskog plina se već šalje cjevovodima u postrojenja za ukapljivanje na egipatskoj obali Sredozemnog mora, odakle se ponovo izvozi kao LNG.

Koliko bi Izrael mogao da izvozi gas?

Izrael trenutno šalje oko pet milijardi kubnih metara gasa godišnje u Egipat. Kairo je ranije potpisao ugovore sa zemljom za kupovinu 64 milijarde kubnih metara (bcm) gasa tokom jedne decenije. Dvije strane su kasnije produžile ugovor na 15 godina, uz povećanje obima isporuke do 6,9 milijardi kubnih metara godišnje.

Koliko goriva bi se moglo preusmjeriti u Evropu?

Izraelska ministarka energetike Karine Elharrar izjavila je ranije da je malo vjerovatno da će ta zemlja moći poslati “ogromne količine”, s obzirom da je većina sadašnjih kapaciteta posvećena Egiptu, Jordanu i domaćem tržištu. Zvaničnici su rekli da će vjerovatno proći nekoliko godina prije nego što se izvoz može značajno proširiti.

Da li je infrastruktura adekvatna?

Prema procjenama, značajno povećanje izvoza gasa iz Izraela zahtijevalo bi velika dugoročna ulaganja u infrastrukturu. Štaviše, opsežna egipatska postrojenja prirodnog gasa na Mediteranu uglavnom su neaktivna od pobune u zemlji 2011. godine.

Postoji li neki drugi put za izraelski gas u EU?

Projekat EastMed, plinovod na morskom dnu koji povezuje Izrael sa Grčkom i Italijom preko Kipra, mogao bi biti još jedna opcija za isporuku plina u evropske zemlje. Očekuje se da će projekat, koji ima veliku podršku Sjedinjenih Država, isporučiti oko 10 milijardi kubnih metara prirodnog gasa Evropskoj uniji preko Grčke i Italije. Međutim, očekuje se da će EastMed zadovoljiti samo 10-15 % predviđenih potreba EU za prirodnim gasom.

Da li bi količine mogle biti dovoljne za Evropu?

Ne. Ukupna evropska potražnja za gasom iznosi 512 milijardi kubnih metara godišnje. Prema procjenama, opskrba Izraela, izvučena iz tri morska mediteranska plinska polja, neće biti ni blizu ruskih kapaciteta. Izrael proizvodi otprilike 12 milijardi kubnih metara prirodnog plina godišnje, iako industrijski analitičari kažu da najmanje dvostruko više postoji u neiskorištenim rezervama.
U međuvremenu, egipatske fabrike LNG Idku i Damietta imaju ukupan kapacitet od 12,2 miliona tona godišnje, što bi moglo da obezbjedi oko 17 milijardi kubnih metara prirodnog gasa. Značajno povećanje snabdijevanja zahtijevalo bi razvoj novih velikih nalazišta plina u području istočnog Mediterana.

Koliko gasa je Rusija isporučila EU?

Evropska unija je 2021. uvezla 155 milijardi kubnih metara prirodnog gasa iz Rusije, što čini oko 45 % njenog uvoza gasa i blizu 40 % ukupne potrošnje gasa. Trgovinski blok se suočio s energetskim poteškoćama otkako je uveo sveobuhvatne sankcije svom najvećem dobavljaču gasa.

Može li Evropa zamijeniti svoj ruski gas?

Neće biti lako i neće biti jeftino. Evropska unija će morati da se takmiči sa Azijom i drugim kupcima za ograničene globalne zalihe i platiće više cijene – mnogo veće. Evropa se oslanja na ruski prirodni gas za grijanje domova, kuhanje obroka i proizvodnju električne energije u većini od 27 država članica bloka. Odvikavanje kontinenta od jeftinog i bogatog ruskog gasa bila bi daleko više remetilačka perspektiva za ekonomiju regiona.

eugasIZRAELrusija
Pretplatiti se
Obavijesti o
29 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Tupko Glupko
1 godina prije

“Evropska unija je 2021. uvezla 155 milijardi kubnih metara prirodnog gasa iz Rusije, što čini oko 45 % njenog uvoza gasa i blizu 40 % ukupne potrošnje gasa.” “Ukupna evropska potražnja za gasom iznosi 512 milijardi kubnih metara godišnje.”   “Izrael proizvodi otprilike 12 milijardi kubnih metara prirodnog plina godišnje”. Izraelska ministarka energetike Karine Elharrar izjavila je ranije da je malo vjerovatno da će ta zemlja moći poslati “ogromne količine”, s obzirom da je većina sadašnjih kapaciteta posvećena Egiptu, Jordanu i domaćem tržištu. Zvaničnici su rekli da će vjerovatno proći nekoliko godina prije nego što se izvoz može značajno proširiti.” U međuvremenu, egipatske fabrike LNG Idku i Damietta.. što bi moglo da obezbjedi oko 17 milijardi kubnih metara prirodnog gasa.” Eto, Izrael i Egipat bi mogli pokriti – ako se nešto ne izjalovi – nategnutih 13% europskog uvoza plina iz Rusije. Što je sa ostalih 87%? Pretpostavljam da će briselski trust mozgova u… Čitaj više »

Obala
1 godina prije

Prema logic EU Rusofoba koji su istovremeno i diktatori bolje je da pravu novac Arapi I Zhidovi nego europski, slavenski, krscanski narod Rusi

andrej
1 godina prije

Za grijanje, vunene deke, dekice, prekrivači, pokrivači, čupavci itd uz šalicu toplog napitka zagrijanog upaljačem.

Max
1 godina prije

Ozebline ili afrički plin.

tihobl
1 godina prije

Svabe su prije dva dana otkacile francuze kako je pao pritisak zbo kvara turbine. Francuzi kazu da ce obezbjediti dovoljno plina preko ljeta iz Spanije i da se nece primnetiti nedostatak njemackog plina.

A sto se tice izraelskog plina za jedno 15 godina mogla bi biti pruzena cijev do Italije.

EU ima izbor: ili ce kupiti rublje ili rupije za indijski LNG.

Brr
1 godina prije

Cijepivo. Da se stekne imunitet na nestasicu.
Kad se netko zali da nema plina pitaju ga jel si cijepljen? Ako nije: eto zato nema plina. Ako je: nebrini nema veze sto ga nema cijepljen si.

Dokurčilomi
1 godina prije

Što ne probaju wireless preko starlinka.

Legendarni Grk
1 godina prije

Predlažem zamjenu ruskog gasa sa sovjetskim plinom!

Vaš Prijatelj Putin
1 godina prije

Alternativa je prdenje u čabar.

ogo
1 godina prije

Placati mnogostruko plin graditi skupe plinovode nije rjesenje.
Najjeftinije je smjeniti ove EU tukce na vlasti i evo sve skoro po starom

Summa Summarum
1 godina prije

Sve je pocelo jos od Brexita a paralelno je USA napravila biolaboratorije po Ukrajini da provocira Ruse. Onda su nahajcali EU da pokaze rusima zube a pumpali ukrajince da mogu oni rusima ocitati lekciju sa americkim oruzjem. Rusi se nadigli, ukrajinci klepili usima, pomoc izostala i ostase ukrajinci prepusteni sami sebi na milost i nemilost rusa. A prastara prostitutka zvana EU je izgubila kompas i pocela lutati u kaos, dok im cifuti i ameri tuse 10x skuplju robu nego sto su kupovali od rusa. Idioti

Branislav
1 godina prije

Videcemo…leto ce brzo proci…

cro pad x
1 godina prije

NEMA ALTERNATIVU NIKO KO SE GRIJAO NA RUSKI PLIN GAS KAKO I STO DALJE NAKON SVEGA UCINJENOGA BIT CE JAKO TESKO POVRATITI CAK I POSTROJENA AKO SE NASTAVI RAT NA OTPRILIKE DUZE VREMENA OD CETRI PET GODINA STO JE REALNO OCEKIVATI I ONDA 517 MILIJARDI KUBNIH METARA GAS PLINA POSLIJE DOLAZI U RAZBIJENU E UNIJU NARAVNO NISAM STRUCNJak NO PRETPOSTAVLJAM NARAVNO VELIKE NESTASICE SVEGA I SVACEGA BIT CE KRIZA PADAT CE VLADE MOZDA DODJU I VOJNI UDARI PO PODREPINAMA KO STO SU SRBIJA BEHA KOSOVA REPUBLJIK MAKEDONIEN ALBANIEN CE OPET ZARATITI AKO NIST DRUGO ONDA BAR IZMEDJU SEBE TURSKA USKACE AKO BUDU UGROZENI BILO GDJE NJEZINI JANICARI A I IMA IH U REGIONU Najvise NE VJERUJEM U SIROKI SVJETSKI RAT I KOME ON TREBA UOPSTE JER ONDA ZNA SE STA DOLAZI NUKLEARNA TESKA ZIMA I UOPSTE KO BI JE PREZIVEO A I TAKO JE PITANJE KAKVA CE BITI ZIMA 2022+23.MOGU… Čitaj više »

Praetorian
1 godina prije

Necemo plin cifuta i mudzosa, hocemo plin nasih susjeda, brace Slavena Rusa, Ukrajinaca i svih Slavena u #uropi

Lucija, prva
1 godina prije

Klap: treći put: nema love za članice EU, za nadoknadu gubitaka izazvanih lovkdownima tj nagradom za poslušnost 😄
Lova ide za plinsku infrastrukturu. Ovu ovdje.
Tako je rečeno.

A gdje ide lovica??

Властимир
1 godina prije

Narodna izreka kaže : ” Ko drugom kopa jamu sam u nju padne”.EU bi trebala malo više da čita narodne izreke jer one su mnogo mudrije od najvećih intelektualnih umova.

1 godina prije

Selidba u tople krajeve , debeli jorgani itd..

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI