Vrhovni sud SAD preispituje slučaj ropstva djece protiv Nestle i Cargill

Kakao zrna
4 komentara

Tokom posljednjih 15 godina, multinacionalni korporativni prehrambeni giganti Nestle USA i Cargill bili su uključeni u pravnu bitku, nakon što su International Rights Advocates podnijeli tužbu navodeći da su dvije kompanije profitirale od ropstva djece na plantažama kakaoa u Obali Slonovače od kojih su i kupovale proizvode.

Terry Collingsworth, izvršni direktor zagovornika međunarodnih prava, rekao je u srijedu da vjeruje da sudije Vrhovnog suda SAD, koje sada preispituju slučaj, nisu odavale utisak da će stati na stranu Nestle i Cargill.

„Na osnovu ispitivanja stekao sam dojam da su ovog puta kompanije ušle u slijepu ulicu“, rekao je Collingsworth. „Tražeći čak i od ovog konzervativnog suda da kaže da je ropstvo legalno za korporacije u 2020. godini, mislim da su pretjerali.“

Tužba je podnijeta 2005. godine u ime šestoro djece robova iz Malija koji su prebačeni u Obalu Slonovače kako bi radili na plantaži kakaa koja je prodavala proizvode objema kompanijama. U središtu slučaja je američki zakon iz 1789. poznat pod nazivom Statut o vandržavnom deliktu koji omogućava neameričkim građanima da traže štetu na američkim sudovima zbog djela koja krše međunarodno pravo.

Sam slučaj je nekoliko godina žonglirao naprijed i nazad u sudskom sistemu i u dva navrata je odbacivan. Tek je 9. američki okružni apelacioni sud sa sjedištem u San Francisku presudio u oktobru 2018. godine, da su dvije multinacionalne korporacije odgovorne, nakon što je utvrđeno da su njihove kancelarije svjesno „pomagale i podržavale“ ropstvo djece.

Do jula 2020. godine, američki Vrhovni sud odobrio je zahtjev kompanije Nestle i Cargill za preispitivanje slučaja. Obje korporacije tvrde da kompanije treba da budu imune na kršenja međunarodnog zakona, poput ropstva djece, i predlažu da se samo pojedinci trebaju suočiti sa odgovornošću.

Collingsworth je rekao da su iskustva šestorice malijskih muškaraca svakako definisana kao moderno ropstvo. „Zarobljeni su, držani su u zatočeništvu i bili su prinuđeni da rade protiv svoje volje godinama prije nego što su spašeni“, rekao je.

Troje od šest osoba pretrpjelo je težak tretman za koji je Collingsworth izjavio da „nije ništa drugo do mučenje kada su pokušali da pobjegnu“. Dodao je da su ih „šibali, tukli. Jednom od njih je dno stopala isječeno mačetom i natrljano biberom kako bi ga kaznili zbog pokušaja da pobjegne“.

Ranije ove godine, studija koju je finansiralo američko Ministarstvo rada utvrdila je da se gotovo 1,6 miliona djece bavi proizvodnjom kakaoa u Obali Slonovače i Gani – dva primarna dobavljača kakaa. Prema anketi, većina zadataka dodijeljenih dječijem radu, onih između 12 i 18 godina, smatraju se najopasnijima.

Collingsworth je naglasio da „sistem dječijeg rada“ postoji samo zato što multinacionalne korporacije poput Nestle i Cargill svoje proizvode preuzimaju u nadi u nadi da će platiti najnižu cijenu za rad.

„Nevjerovatno je“, rekao je o argumentu odbrane. „Ne samo da koriste djecu robove, već su juče otišli na Vrhovni sud i otvoreno tvrdili da same korporacije ne mogu biti odgovorne za ropstvo u međunarodnom sistemu. To je prosto nevjerovatno.“

Očekuje se da će Vrhovni sud donijeti presudu o slučaju do kraja juna 2021. godine.

CargillKakaoNestleRopstvoSAD
Pretplatiti se
Obavijesti o
4 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
RoPe
3 godine prije

Cargil je kompanija o kojoj se malo zna. Bilo bi dobro kad bi se ovdje organizirali da malo proučimo koji je njihov modus operand i.

Nestlé se proslavila stvaranjem zasladhivaca od bubrega abortirane djece.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI