Turski predsjednik Recep Tayyyip Erdogan rekao je u četvrtak da je Grčka dobila “prvi odgovor” Turske na tekuću mediteransku krizu, ciljajući na nedavni incident između ruskih i grčkih fregata.
“Rekli smo da ako napadnete Oruc Reis, posljedice mogu biti velike. I danas ste dobili prvi odgovor”, rekao je Erdogan, govoreći u Ankari.
Tursko-grčke tenzije eskalirale su ove sedmice nakon što je turski istraživački brod Oruc Reis u ponedjeljak započeo istraživačko bušenje u grčkim vodama u Sredozemlju.
Ranije tokom dana, grčki vojni portal Armyvoice.gr javio je, pozivajući se na izvore, da su grčka pomorska fregata Limnos i turska fregata Kemal reis (F-247) “dodirnule” jedna drugu u istočnom Sredozemnom moru. Incident se dogodio u neposrednoj blizini Oruca Reisa.
Područjem patrolira mnogo i turskih i grčkih brodova.
Napetosti između dva NATO saveznika ponovo su se povećale ranije u avgustu, nakon što su Grčka i Egipat potpisali pomorski sporazum o ekskluzivnoj ekonomskoj zoni (EEZ) na istočnom Sredozemlju. Ankara je tada sporazum nazvala “ništavim”, rekavši da Atina i Kairo ne dijele morsku granicu i tvrdila da se područje EEZ-a zapravo nalazi na kontinentalnom pojasu Turske. Dogovor Grčke i Egipta podstakao je Tursku da nastavi seizmička istraživanja na istočnom Sredozemlju.
Ha, ha, ha, kako su ono govorili i jos uvijek govore svi oni domaci zagovornici clanstva u toj organizaciji koji su vec ugurali neke ex YU drzave u njegovo narucje a neke uporno pokusavaju ugurati – NATO je garant bezbjednosti. Pa cak i da garantuje bezbjednost clanica u odnosu na… Pročitaj više »
Neće biti ništa. Jednim i drugima sezona ista – nikakva. Mi imamo ustaše i četnike, a oni turke i bizantince. Nešto moraju dati narodu da se zabavlja uz društvene mreže, internet i najavu karantene i bez prebijenog eura u džepu.
Stalne svađe bi mogle prerasti u rat.
Dali vas pamćenje dobro služi u ne tako davnoj prošlosti? Dali pamtite sukob i rat između Iraka i Irana? Tko je koga podržavao i tko je koga naoružavao a nije se direktno uplitao u sukob? Znači proxi ratnici obavljaju poslove a da toga nisu ni svjesni. Tako je sada isto… Pročitaj više »
isti spor francuska ima sa engleskom kao GR/TR, neznam sta onaj „mali“ iz parisa glumi, nista bez TR se tu nece i ne moze rijesiti, svidjalo se to kome ili ne!
Nigdje do sada nisam uspio pronaći dobar geopolitički članak koji bi mogao reći što se zapravo događa s Turskom i u što vodi, pa evo da sažmem što mene muči u ovoj situaciji. Ovo inaćenje Turske je samo još jedan u nizu koraka odvajanja Turske od Zapada, bolje rečeno od… Pročitaj više »
Baš me zanima šta će da uradi ludak s Bospora …. Ajde da vidimo ima li jaja ili je pizza !?!??🤣🤣
Broj incidenata, kako u zraku tako i na moru, između Turske i Grčke u stalnom su porastu. Ali se o tome ne priča mnogo. Turska sve agresivnije širi svoj utjecaj na način svršenog čina. Pa su tako već bušili u ciparskim vodama, pa sada u grčkim, pa potpisali sporazum sa… Pročitaj više »
Koja priča za malu djecu, sa obje tvorevine upravljaju reptilđije.
Hoće se u konflikt uključit i Onasisovi nasljednici?!?🤔🤥🤔😆