Njemačka desničarska stranka Alternativa za Njemačku (AfD) podnijela je dvije tužbe protiv nacionalne službe za nacionalnu bezbjednost koja je navodno stranku proglasila za “sumnjivu” ekstremističku grupu uoči nacionalnih izbora.
Stranka je podnijela dvije pravne žalbe i dva hitna zahtjeva protiv Saveznog zavoda za zaštitu ustava – domaće bezbjednosne agencije poznate kao BfV – izvjestila je njemačka novinska agencija. Ovaj potez uslijedio je nakon niza medijskih izvještaja koji sugerišu da bi BfV mogao formalno da proglasi cijelu stranku osumnjičenom ekstremističkom organizacijom.
Takav status omogućio bi službama bezbjednosti da stave sve članove stranke pod tajni nadzor putem doušnika, kao i da nadgledaju sve komunikacije stranke ako dobiju odobrenje parlamenta. AfD takođe tvrdi da bi takav status obeshrabrio glasače da podrže tu stranku i u velikoj mjeri bi naštetio njenim izbornim rezultatima dok se Njemačka kreće prema glasanju za nacionalne i regionalne parlamente u septembru.
„Potpuno je očigledno da AfD ne daje BfV-u ni najmanji razlog da je klasifikuje kao sumnjiv slučaj“, rekao je šef stranke Joerg Meuthen njemačkim medijima. Ranije je stranka takođe izdala posebnu izjavu u kojoj je rekla da „bezuslovno priznaje njemački narod kao zajednicu svih osoba koje imaju njemačko državljanstvo“.
BfV, međutim, očigledno ima svoje razloge za takvu odluku. Organizacija je svoju pažnju usmjerila na AfD još u januaru 2019. godine, kada je proglasila omladinsko krilo stranke i njenu vjerovatno radikalniju frakciju predvođenu jednim od njenih regionalnih lidera Bjoernom Hoeckeom, „sumnjivim“ ekstremističkim grupama.
U martu 2020. godine, BfV je promijenio status Hoekeove „Frakcije“ iz „osumnjičene“ u dokazanu ekstremističku grupu, prisiljavajući ga da je formalno raspusti. Ipak, služba bezbjednosti i dalje vjeruje da bivši članovi ove frakcije još uvijek snažno drže stranku koja i dalje „skreće ka krajnjoj desnici“.
Prema izvještajima njemačkih medija, bezbjednosni službenici sastavili su ogroman izvještaj dug 3.000 stranica, u kojem su detaljno navedeni njihovi nalazi u vezi sa vezama stranke sa raznim krajnjim desničarskim grupama i kontroverznim aktivnostima njenih članova.
Prema njemačkom nedeljniku Der Spiegel, Ministarstvo unutrašnjih poslova trenutno ispituje mišljenje BfV-a, jer bi taj potez trebalo odobriti prije nego što bi imenovanje bilo objavljeno u javnosti.
AfD u međuvremenu traži da sud zabrani BfV-u da javno proglasi stranku „sumnjivom ekstremističkom grupom“, kao i da objelodani informacije o broju i identitetu bivših članova „frakcije“ iz njenih redova. Između ostalog, stranka se poziva na svoje pravo na jednake političke mogućnosti, kao i da tvrdi da zakonski uslovi za takvo imenovanje nisu ispunjeni.
„Ako BfV zvanično proglasi AfD sumnjivom, koristit ćemo sva pravna sredstva da im se suprotstavimo – i da budemo uspješni u dogledno vrijeme“, rekao je Meuthen, dodajući da „pravni i činjenični preduslovi koji su apsolutno neophodni za nadzor jednostavno ne postoje“.
Nedavno se AfD pojavio kao glasni kritičar politike zaključavanja Covid-19 kancelarke Angele Merkel, a zauzvrat je optužen da ima veze sa poricateljima Covida-19 i teoretičarima zavjere. U oktobru je Aleksandar Gauland, lider AfD u parlamentu, optužio vladu Merkelove za „koronsku diktaturu“. Merkel je zauzvrat oštro kritikovala „teorije laži, dezinformacija i zavjere“ koje štete demokratskoj raspravi.
U novembru je AfD takođe uporedio zaključavanje sa Zakonom o punomoći iz 1933., koji je Adolfu Hitleru dao moć da vlada dekretom. Taj potez zaradio je gorku zamjerku ministra vanjskih poslova Heika Maasa, koji ga je nazvao “neprimjerenim poređenjem” koje ismijava žrtve nacista.
Da li se to radi o onom AfD-u kojeg vodi Alice Weidel (na slici) koja je “udata” za “partnericu” iz Šri Lanke i živi u Švicarskoj jer su joj porezi u Njemačkoj previsoki? Isti onaj AfD koji ima i svoj židovski ogranak? Kako može ekstremistička i nacistička biti stranka koju… Pročitaj više »
Hitler se okreće u grobu od zavisti koliko su ga nadmašili diktatori 21. stoljeća.
AfD je stranka koja je na zadnjim njemačkim parlamentarnim izborima 2017. dobila 12,6%. Na prethodnima 2013. godine dobila je 4,7%, a 2009. nije ni ušla u njemački parlament. Dakle, stranka u usponu koja drži do Njemačke kao države kao i stvarnih interesa njenih građana – nemaju dlake na jeziku, javno… Pročitaj više »
AFD je ustvari pao i ne može ništa. Korona je pomela i njega i sve ostale nove desne stranke i pokrete u Europi (kao švedski demokrati, nacionalna fronta i ostale), koji su se pojavili u zadnjih 5-6 godina. U AFD-u ima pojedinaca, koji se bore protiv mjera korona i cjepljenja… Pročitaj više »
Afd radi za big bradera isto ko i cdu csu..
navlače naivne
AfD je nastao ko rezultat imigracije,a pogotovo iz drugih kultura,nije protiv Europljana,barem tako kažu…
Njemačku je zmija klala,pa se boji i guštera…
Osobno mislim,da je AfD potreban njemačkoj,a i ostali okolni narodi podržavaju njihove stavove.Doduše ne masovno,ali oni koji razmišljaju i poznaju Njemce.
I poslije Hoeneckera Merkel.
Sad im smetaju.
AfD jedini govori ono sto je u interesu obicnog njemackog gradjanina. Oni javno i glasno stoje protiv jednoumlja i diktature trenutnog rezima koji mora pasti ako njemacki narod zeli vratiti dostojanstvo i slobodu. Trenutno je situacija da AfD ima sve vecu podrsku i ocekuje se jos veci uspon, s obzirom… Pročitaj više »