Poslovne operacije SAD-a s nacističkom Njemačkom

Nacisticka Njemacka
118 komentara

Među prvim akcijama nacista nakon preuzimanja vlasti bilo je razbijanje njemačkih sindikata i radne snage. Do ožujka 1933. podignut je prvi koncentracijski logor u Dachauu, a ubrzo su ga slijedili i drugi, u koje su internirani brojni komunisti, socijalisti i drugi nepoželjni. Njemačke su se mase nakon toga uglavnom transformirale u odane Hitlerove sljedbenike, redovito podvrgnute nacističkoj propagandi; velik dio tehnika koje je Gauleiter Berlina Joseph Goebbels naučio 1920-ih od Edwarda Bernaysa, utjecajnog američkog trgovca propagandom.

Rukovoditelji korporacija pozdravili su uništenje ljevice od strane Trećeg Reicha, zajedno s Hitlerovom očitom namjerom da očuva veliki biznis. Prije nego što je Hitler uopće došao na vlast, njegova su stajališta naišla na odobravanje vodećih industrijalaca u inozemstvu; poput američke tajkunice Irénée du Pont, zagovornice rasne superiornosti i do 1925. predsjednice kemijske multinacionalke DuPont; i Henry Ford, osnivač Ford Motor Company, gorljivi antisemit koji je početkom 1920-ih napisao “Međunarodni Židov: Svjetski problem”.

Brojni poslovni moguli u Americi bili su otvoreni antisemitisti, a Hitlerovo brbljanje protiv navodnog židovskog problema naišlo je na njihovo odobravanje. Čini se da su Fordovi spisi zapravo utjecali na Hitlera i druge naciste poput Baldura von Schiracha, budućeg čelnika Hitlerove mladeži. Na suđenjima u Nürnbergu u svibnju 1946., von Schirach je rekao da je pročitao Fordov gornji rad “i postao antisemit. Tih je dana ova knjiga ostavila tako dubok dojam na moje prijatelje i mene, jer smo u Henryju Fordu vidjeli predstavnika uspjeha”.

Sam Ford osiguravao je sredstva Nacističkoj stranci od 1920-ih, kada je bila minijaturna politička organizacija. Hitler je iza svog radnog stola u Münchenu držao Fordov portret u prirodnoj veličini, a 1931. godine nacistički vođa je novinaru iz Detroita rekao: “Smatram Henryja Forda svojom inspiracijom”. Svake godine Ford je također slao novac Hitleru osobno na njegov rođendan preko švicarskih ili švedskih banaka, između oko 10.000 do 20.000 Reichsmaraka godišnje. Ta su se plaćanja Hitleru nastavila do 1944., više od dvije godine nakon njemačke objave rata Americi.

Međutim, kada je Hitler postao kancelar 30. siječnja 1933., blagajna Nacističke stranke bila je praktički prazna, a veliki računi ostali su neplaćeni. Samo nekoliko tjedana prije toga, Goebbels se u svom dnevniku požalio da “financijske nevolje onemogućuju svaki organizirani rad” i “sada postoji opasnost da se cijela partija raspadne”. To ukazuje na to da su nacisti, sve dok Hitler nije preuzeo kontrolu, primali prilično ograničena sredstva od velikog kapitala. Veći doprinosi će uslijediti, gotovo čim Hitler dobije mjesto kancelara.

Hitler, Bormann, Göring i Baldur von Schirach u Obersalzbergu, 1936. (CC BY-SA 3.0 de)

Kako bi pomogao u rješavanju financijske situacije Nacističke stranke i povećao svoju moć, Hitler je pozvao preko 20 industrijalaca da prisustvuju konferenciji, 20. veljače 1933., održanoj u službenoj rezidenciji Hermanna Göringa u Berlinu. Bio je Hitlerov zamjenik, ovisnik o morfiju i predsjednik Reichstaga. Među onima koji su se pojavili na sastanku bili su poznati pojedinci poput Gustava Kruppa (vlasnika čeličane Krupp); Fritz von Opel (član uprave Opela AG, unuk osnivača Adama Opela); Georg von Schnitzler (član uprave IG Farbena); Hjalmar Schacht (kojeg je Hitler vratio na mjesto predsjednika Reichsbanke u ožujku 1933.); i Albert Vögler (političar i poslovni čovjek, središnje uključen u naoružavanje Wehrmachta).

Opširno se obraćajući industrijalcima, Hitler ih je ukratko obavijestio da je izbor sada u Njemačkoj između njegove vladavine – koja poštuje prava privatnog vlasništva i poslovanja – ili one komunizma, za koji je inzistirao da će učiniti suprotno i mora biti uništen.

Jako impresioniran Hitlerovim govorom, Krupp je u ime industrijalaca izrazio nacističkom vođi njihovu “zahvalnost što su nam dali tako jasnu sliku njegovih ideja”. Göring je tada obavijestio Kruppa i kolege da su Nacističkoj stranci hitno potrebna sredstva kako bi im se omogućila dovoljna kampanja za kritične izbore 5. ožujka 1933. godine. Poslovni ljudi odmah su se odrekli dva milijuna reichsmaraka (što je danas ekvivalentno oko devet milijuna eura). Zloglasna kemijska korporacija IG Farben, o kojoj ćemo kasnije govoriti, dala je najveći doprinos Nacističkoj stranci na ovom skupu, dajući 400.000 Reichsmaraka. Nacistima će idućih dana biti dodijeljena dodatna gotovina od njemačke industrije; dok su političke oporbene skupine, poput komunista, bile terorizirane i zastrašene od strane rulje u smeđim košuljama.

Američki povjesničar Henry Ashby Turner, koji je pomno, ali skeptično analizirao veze između njemačkog velikog kapitala i nacista, priznao je gore navedeno financiranje, “Ovi su doprinosi nedvojbeno značajno pomogli Hitleru”, dok su njemački industrijalci uvijek gledali na Weimarsku Republiku “s nedoumicama”, prvenstveno zbog smještaja radne snage.

Goebbels je kasno 1936. napisao kako mu se Hitler povjerio da se 1927. “htio ustrijeliti” jer je nagomilao velike dugove. Hitleru je u pomoć došao Emil Kirdorf, jedan od najistaknutijih njemačkih industrijalaca u proteklih pola stoljeća, koji mu je dao 100.000 Reichsmaraka. Kirdorf, koji je imao krajnje desničarske stavove, donirao je Nacističkoj stranci kasnih 1920-ih; kao što je to učinio još jedan visoki njemački biznismen, gore spomenuti Albert Vögler, osnivač United Steelworks (Vereinigte Stahlwerke AG).

Do 1933. nacisti su primali sredstva ne samo kroz njemačko poslovanje, već i od investicija koje su stizale preko Atlantika. New York Herald Tribune izvijestio je 31. srpnja 1941. da je tvrtka s Wall Streeta, Union Banking Corporation, kojom je upravljao američki bankar Prescott Bush, 1933. poslala 3 milijuna dolara Nacističkoj stranci. Ovo je doista isti Prescott Bush koji je bio otac Georgea H. W. Busha i djed Georgea W. Busha, a obojica će kasnije postati predsjednici.

Prescott Bush bio je osnivač Union Banking Corporationa 1924. godine, zajedno s drugima kao što je W. Averell Harriman, bogati poslovni čovjek i budući američki veleposlanik u Sovjetskom Savezu. Sve do 1933. godine, Union Banking Corporation prebacio je procijenjenih ukupno 32 milijuna dolara na “nacističke velikaše” u Njemačkoj, kako je primijetio Moniz Bandeira, istaknuti brazilski povjesničar.

Union Banking Corporation bila je usko povezana s konglomeratima u vlasništvu Fritza Thyssena, njemačkog magnata čelika i člana Nacističke stranke od 1931., čije su tvornice bile bitna komponenta Hitlerove ratne industrije. Thyssen je opskrbljivao sredstva nacistima, i prije i nakon njihova preuzimanja vlasti. Taj je novac pomogao korumpiranim političarima poput Göringa da vode luksuzan život. Dio Thyssenovog novca slivanog Nacističkoj stranci prošao je preko “računa u nizozemskoj banci, koji je bio povezan s tvrtkom s Wall Streeta pod nazivom Union Banking Corporation”. (Preparata, Conjuring Hitler, str. 198)

Prescott Bush, direktor i dioničar Union Banking Corporationa i drugih tvrtki povezanih s nacistima, poput Consolidated Silesian Steel Company (CSSC), “igrao je središnju ulogu u Hitlerovom financiranju i naoružavanju”, prema dvojici američkih povjesničara koji su surađivali – napisao biografiju o Georgeu H. W. Bushu, Websteru Griffinu Tarpleyu i Antonu Chaitkinu.

To se uglavnom odnosi na veze Prescotta Busha s Thyssenom, koji je stekao veliko bogatstvo kroz Hitlerovu politiku ponovnog naoružavanja. Čak i nakon što je Hitler objavio rat Americi krajem 1941. i kada su počele curiti informacije o nacističkim zločinima, Prescott Bush nastavio je raditi za tvrtke poput Union Banking Corporation. Izvještaj u novinama Guardian istaknuo je da je “profitirao od tvrtki blisko povezanih s istim njemačkim poslovima koji su financirali Hitlerov uspon na vlast”. Vlasti SAD-a su 20. listopada 1942. zaplijenile imovinu Union Banking Corporationa prema Zakonu o trgovanju s neprijateljem iz 1917. godine.

Za svoj udio u Union Banking Corporationu, Prescott Bush je dobio 1,5 milijuna dolara, što je danas jednako više od 20 milijuna dolara. Isto tako, dionice u ovoj banci imao je E. Ronald Harriman, američki financijer i mlađi brat W. Averella Harrimana, zajedno s nekoliko članova Nacističke stranke. Moniz Bandeira je napisao da je novac koji je ovdje zaradio Prescott Bush “omogućio njegovom sinu, Georgeu H. W. Bushu, da osnuje tvrtke Bush-Obervey Oil Development Co. i Zapata Petroleum, kasnije nazvane Harbinger Group Inc., okupljajući nekoliko kompanija za istraživanje nafte u Meksičkom zaljevu i na Kubi”.

Prescott Bush također je bio direktor u ranije spomenutom CSSC-u, tvrtki koja je iskorištavala resursima bogatu Šleziju u Trećem Reichu za dobrobit Hitlerovog ratnog stroja. CSSC je koristio robovski rad u koncentracijskim logorima, uključujući Auschwitz. Još jedna tvrtka za koju je Prescott Bush radio, njujorška Brown Brothers Harriman, služila je kao američka poslovna platforma za sveprisutnog Thyssena. Osnivački partneri Brown Brothers Harriman bili su dva brata Harriman i Prescott Bush. Obje tvrtke, Union Banking Corporation i Brown Brothers Harriman, su tijekom 1930-ih prema Guardianu “kupile i otpremile milijune dolara zlata, goriva, čelika, ugljena i američkih državnih obveznica u Njemačku, hraneći i financirajući Hitlerovu izgradnju u rat”.

Neke od najvećih američkih korporacija imale su ulaganja u Njemačkoj do ranih 1930-ih, poput DuPonta, General Electrica, Gilettea, Coca-Cole i Eastman Kodaka. U nadolazećim godinama profiti mnogih od tih tvrtki značajno će narasti.

Na primjer, podružnica Kodaka u neutralnoj Švicarskoj je tijekom 1942. i 1943. kupovala fotografsku opremu od nacističke Njemačke, Francuske pod okupacijom nacista i također Mađarske, saveznika Trećeg Reicha. Američko veleposlanstvo u Londonu opisalo je ove poslove Kodaka kao “prilično značajne kupnje s neprijateljskog teritorija”. Zasebna Kodakova podružnica u fašističkoj Španjolskoj kupovala je robu iz Reicha, kao na primjer početkom 1942. Potonji posao branio je William Beaulac, američki otpravnik poslova u Madridu.

Wall Street, financijsko srce Amerike, s određenom je zabrinutošću promatrao uspon komunizma. Umjesto toga, njezini su bankari na fašizam općenito gledali prilično povoljno kao na avangardu. Kada je postalo jasno da je Hitler bio naklonjen statusu quo, dok je izbrisao radnički utjecaj, neki katolički, evangelistički pa čak i židovski bankari povezani s Wall Streetom upustili su se u poslove s nacistima. Oni su Hitlerovom režimu odobrili oko 7 milijardi dolara kredita tijekom 1930-ih, kako je otkrio 1943. George Seldes, američki istraživački novinar.

Povjesničar Gaetano Salvemini, prisiljen napustiti Mussolinijevu Italiju zbog prijetnji smrću, kasnije je rekao da je “gotovo 100% američkog velikog kapitala” bilo simpatično prema Mussolinijevim i Hitlerovim diktaturama; zbog njihovih unosnih programa naoružavanja i uništavanja rada.

Jedno od obilježja državnog kapitalizma je stvaranje novca kroz ratni posao, kao što se vidi kroz desetljeća, sa zapadnim vladama koje autokracijama u Saudijskoj Arabiji, Iraku, Kuvajtu i drugdje osiguravaju oružje vrijedno milijarde.

Nacistička represivna politika omogućila je mnogim tvrtkama povezanim s Reichom, poput Forda, da smanje svoje troškove rada, s 15% obujma poslovanja 1933. na samo 11% 1938. Dok je Ford više nego udvostručio svoju dobit u Njemačkoj do 1939. također su imali koristi preko podružnice u Francuskoj koju su okupirali nacisti, objavivši ondje zaradu od 58 milijuna franaka samo 1941. godine. Za to je dobio toplu pohvalu od Edsela Forda, predsjednika Ford Motor Company i sina osnivača Henryja Forda.

Do 1942. od Wehrmachtovih 350.000 kamiona na terenu, njih oko 120.000 proizvele su Fordove tvornice u Njemačkoj. Opelova tvornica u vlasništvu General Motorsa u Rüsselsheimu, zapadna Njemačka, proizvodila je kamione s pogonom na sva četiri kotača za Wehrmacht, koji su bili najkorisniji na istočnoj bojišnici natopljenoj blatom i u sjevernoafričkim pustinjama.

Dana 13. prosinca 1941., šest dana nakon japanskog napada na Pearl Harbour, predsjednik Roosevelt izdao je tajni dekret. Time je dao posebno ovlaštenje, kako bi pojedine američke korporacije mogle nastaviti svoje poslovne pothvate s neprijateljskim državama, te s neutralnim zemljama u dobrim odnosima s neprijateljskim državama. To je bilo kršenje Zakona o trgovini s neprijateljem; ali Roosevelt, oslanjajući se na mnoge od istih korporacija u procesuiranju rata protiv Japana i Njemačke, bio je oprezan da umiri veliki kapital. Američka javnost naravno nije imala pojma da poznate američke tvrtke, poput Standard Oila, Forda, General Motorsa i drugih, sklapaju poslove s neprijateljem.

Američka proizvodna tvrtka ITT – već uključena preko njemačke podružnice (C. Lorenz AG) u proizvodnju Luftwaffe vojnih zrakoplova s Focke-Wulfom – nadalje je isporučivala visokokvalitetnu komunikacijsku opremu nacistima, u suradnji s IBM-om, američkom tehnološkom korporacijom. To je pomoglo u sinkroniziranom Blitzkrieg ratovanju koje je bilo odlučujuće za Nijemce koji su brzo porazili Poljsku, Francusku, Niske zemlje i zauzeli dijelove zapadnog SSSR-a.

Krajem lipnja 1940. laku pobjedu Njemačke nad Francuskom slavili su neki američki poslovni čelnici na večerama i zabavama održanim u New Yorku, poput hotela Waldorf Astoria. Među prisutnima su bili osnivač i izvršni direktor ITT-a, Sosthenes Behn, koji je Hitlera upoznao u kolovozu 1933., James D. Mooney, viši direktor General Motorsa koji je Hitlera vidio u različitim prilikama, i Edsel Ford.

Za njihove usluge Reichu, Hitler je obilato nagradio Amerikance poput Mooneya i Henryja Forda. Na početku Hitlerove vladavine američki bankari su letjeli u nacističku Njemačku, poput Winthropa Aldricha, predsjednika Wall Street’s Chase National Bank. Aldrich je upoznao Hitlera u jesen 1933., kao i Henry Mann iz National City Bank. Aldrich i Mann su nakon toga rekli Williamu Doddu, američkom veleposlaniku u nacističkoj Njemačkoj, da su voljni “raditi s njim [Hitlerom]”.

U kolovozu 1934. američki medijski tajkun William Randolph Hearst, koji je posjedovao desetke novina i časopisa, posjetio je Berlin kako bi vidio Hitlera. Po povratku kući, Hearst je opisao diktatora kao “sigurno izvanrednog čovjeka” i pisao o “velikoj politici” nacističke Njemačke i “velikom postignuću” spašavanja Njemačke od komunizma.

Tijekom kasnih 1930-ih, Ford Motor Company isporučivala je mineralne resurse u nacističku Njemačku, ponekad preko svojih podružnica u trećim zemljama. Na primjer, početkom 1937. Ford je nacističkom režimu poslao gotovo dva milijuna funti gume i 130 000 funti bakra. Ford je zadržao više od 50% udjela u svojoj podružnici u Kölnu, Ford-Werke, nakon njemačke objave neprijateljstava protiv Amerike u prosincu 1941. godine.

Douglas Miller, vršitelj dužnosti američkog trgovačkog atašea u Berlinu, predvidio je 1935. da će do 1937. nacisti proizvesti dovoljno nafte i plina iz mekog ugljena “za dugi rat”. Miller je otkrio da je Standard Oil Company iz New Yorka surađivala u tim pothvatima tako što je “opremila milijune dolara za pomoć”.

Standard Oil rafinerija br. 1 u Clevelandu, Ohio, 1897.

Standard Oil, u vlasništvu obitelji Rockefeller, poslao je 2 milijuna dolara nacistima još u prosincu 1933. – o čemu je veleposlanik Dodd u Berlinu obavijestio predsjednika Roosevelta tijekom listopada 1936. Dodd je također napisao Rooseveltu da je Standard Oil “zarađivao 500.000 dolara godišnje u pomažući Nijemcima da naprave ersatz plin za ratne svrhe”. Standard Oil, zajedno s drugim velikim američkim tvrtkama poput DuPonta, surađivao je s IG Farbenom, njemačkom kemijskom korporacijom. IG Farben je bio čvrsto inkriminiran za ropski rad i holokaust, jer je nacistima opskrbio zloglasni otrovni plin Zyklon B, korišten za ubijanje više od milijun ljudi u Auschwitzu.

Čak 53 američke tvrtke imale su veze samo s IG Farbenom. Na suđenjima u Nürnbergu, američki sudac Paul M. Hebert nazvao je IG Farben “jednom od Hitlerovih najvećih vrijednosti”.

Od sredine 1930-ih, nacisti su gomilali uvezenu naftu pripremajući se za rat – a značajne količine ovog vitalnog resursa Hitleru su isporučivale američke korporacije, kao što su Standard Oil iz New Jerseyja i Texaco, potonja tvrtka sa sjedištem u Beaumontu, Teksas. Pod pronacističkim predsjednikom Texaca Torkildom Rieberom, norveškim Amerikancem koji je bio prijatelj s Göringom, tvrtka je ostvarila značajnu zaradu dajući naftu nacistima.

Nakon početka europskih neprijateljstava u rujnu 1939., i Standard Oil i Texaco opskrbljivali su nacističku Njemačku dizelskim gorivom, uljem za podmazivanje i drugim naftnim tvarima. Pošiljke Standard Oila i Texaca u Njemačku dolazile su preko luka u Španjolskoj generala Franca. Tijekom 1940. i 1941. američke isporuke nafte Njemačkoj su se dodatno povećale, a velike količine su slane u Reich preko američkih podružnica u neutralnim europskim zemljama. Predsjednik Texaca Rieber ilegalno je slao pošiljke nafte španjolskim fašističkim snagama tijekom Španjolskog građanskog rata, čimbenik u konačnoj Francovoj pobjedi.

Njemačke podružnice Forda i General Motorsa, koje su zajedno kontrolirale 70% tržišta automobila u nacističkoj Njemačkoj do 1939., sve su se više usmjeravale na proizvodnju vojne opreme. Uostalom, još veći profit može se prikupiti izgradnjom beskonačnog ratnog oružja. Podružnice Forda i GM-a u Reichu izgradile su gotovo 90% Wehrmachtovih oklopnih “mula” tri tone polugsjeničara, zajedno s preko 70% Hitlerovih kamiona srednje i teške nosivosti. Američka obavještajna izvješća to su istaknula i izjavila da su ta vozila služila kao “kičma transportnog sustava njemačke vojske”.

Povjesničar belgijskog podrijetla Jacques R. Pauwels napisao je: “Mnogi Hitlerovi kotači i krila proizvedeni su u njemačkim podružnicama GM-a i Forda” i da su “U jednom trenutku GM i Ford zajedno činili ne manje od polovice cjelokupne Njemačke. proizvodnja tenkova”.

Njemačku mornaricu opskrbio je nekim pošiljkama goriva William Rhodes Davis, teksaški financijer nafte. U suradnji s američkim poduzetnikom Fredom Kochom, ocem budućih milijardera Charlesa i Davida Kocha, Davis je pomogao u izgradnji rafinerije nafte u Hamburgu tijekom ranih faza Hitlerove vladavine. Ova rafinerija nafte postala je treća najveća u Reichu, koja je rafinirala visokooktansko ulje za ratne zrakoplove Luftwaffea.

Američki diplomat Dodd, koji je u prosincu 1937. dao ostavku na mjesto veleposlanika u nacističkoj Njemačkoj, sljedeći je mjesec rekao medijima da američki industrijalci “usko surađuju s fašističkim režimima u Njemačkoj i Italiji. Imao sam dosta prilika, na svom radnom mjestu u Berlinu, svjedočiti koliko su neke od naših američkih vladajućih obitelji bliske nacističkom režimu”.

Godine 1942. Standard Oil je preko neovisnog sjedišta u Švicarskoj zatražio odobrenje za nastavak prodaje nafte Njemačkoj; ovom prilikom, s polja koja je Standard iskorištavao u Rumunjskoj, zemlji koja je bila bliska Hitleru pod diktatorom Ionom Antonescuom. Ponovno je 1942. podružnica Standard Oila, West India Oil Company – koja je osnovana za eksploataciju sirovina na Kubi i drugdje na Karibima – slala naftu u Reich preko tvrtke smještene u Buenos Airesu, nazvane Cia Argentina Comercial de Pesquería. Brojne bankarske kuće na Wall Streetu profitirale su od poslovanja s nacistima, poput Bank of America (Forbes), Morgan Bank, Read & Co. i Chase Manhattan Bank.

General Electric i Dow Chemical Company također su sklapali poslove s Reichom. Dow Chemical, sa svojim glavnim sjedištem u Michiganu, poslovao je s IG Farbenom, koji je snažno podržavao njemačko ponovno naoružavanje. Godine 1934. i 1935. Dow Chemical isporučio je IG Farbenu gotovo devet milijuna funti magnezija, tvari koja se koristila u proizvodnji aviona, zapaljivih bombi i streljiva. IG Farben je dobio ovaj magnezij po 30% nižoj cijeni, u usporedbi s cijenama Dow Chemical-a koje se općenito prodaju američkim kupcima.

Tijekom ratnih godina, druge američke korporacije vodile su tajne poslovne operacije s nacistima: kao što su Standard Oil of California, Phillips Petroleum, Mack Trucks i Firestone Tires, koje su imale podružnice u neutralnim zemljama poput Švedske i Švicarske. Mnogi od njihovih proizvoda, nakon što su bili dovršeni u tim zemljama, poslani su u Reich. Nakon što su nacisti od prosinca 1941. postali službeni neprijatelj Amerike, General Motors i Ford su se između ostalih nastavili obračunavati s Hitlerom. To je bilo uglavnom putem njihovih njemačkih podružnica u Rüsselsheimu ili Brandenburgu. General Motorsova podružnica Opel u Brandenburgu proizvodila je borbene zrakoplove Junkers Ju-88, nagazne mine, kamione i torpedne detonatore za njemačke oružane snage. Do 1944. godine General Motors je još uvijek uvozio robu u nacističku Njemačku iz druge podružnice sa sjedištem u Švedskoj.

Američke tvrtke Chase National Bank i National City Bank razvile su veze s Bankom za međunarodna poravnanja (Bank für Internationalen Zahlungsausgleich) povezanom s nacistima. Potonja banka, smještena u Baselu u Švicarskoj, bila je uključena u prijenos zlata koje su nacisti ukrali od židovskog stanovništva u Europi. Zlato je pretopljeno i označeno datumom koji je prethodio Drugom svjetskom ratu, kako bi se prikrilo njegovo podrijetlo i kako bi ga se slobodno koristilo od strane viših nacista.

Između 1940. i 1946. predsjednik Bank für Internationalen bio je Thomas H. McKittrick, američki bankar školovan na Harvardu. Na tom položaju McKittrick je postao nacistička marioneta, jer je Bank für Internationalen posredovala u poslovima sa zemljama Osovine; dok su ga učinkovito kontrolirali nacistički dužnosnici poput Emila Puhla, potpredsjednika njemačke Reichsbanke i Walthera Funka, njemačkog ministra za ekonomska pitanja. Funk je kasnije osuđen na doživotni zatvor u Nürnbergu.

McKittrick je bio prijatelj Allena Dullesa, američkog obavještajca i budućeg direktora CIA-e, kojeg je upoznao u Švicarskoj gdje je Dulles bio stacioniran tijekom rata. Dulles, također korporativni odvjetnik, prije je upoznao Hitlera i Mussolinija dok je radio kao pravni savjetnik u Ligi naroda.

Nakon poslovnog putovanja u Njemačku 1935., Dulles je navodno bio uznemiren tretmanom Židova. Allen, sa svojim bratom Johnom Fosterom Dullesom, bili su partneri Sullivan & Cromwella, njujorške odvjetničke tvrtke koja je 1928. osnovala zaseban ured u Berlinu, ali koji je zatvoren 1935. Braća Dulles uspostavila su kontakte s raznim elitama u Njemačkoj, uključujući neke nacisti. Od 1933. nadalje, Standard Oil i IG Farben proizvodili su značajne količine nafte, benzina i sintetičkog kaučuka za naciste iz bitumenskog ugljena, kroz proces hidrogenacije.

Opskrba ovih važnih prirodnih resursa nacističkom ratnom stroju odigrala je ulogu u omogućavanju Hitleru da brzo porazi Poljsku; slanjem 5000 tenkova i bombardera Luftwaffea koji gutaju plin i naftu preko poljskog teritorija. Na suđenjima u Nürnbergu, sudac Hebert je rekao da je njemačka sposobnost kontinuirane proizvodnje sintetičke gume, u koju su bili uključeni Standard Oil i IG Farben, “omogućila Reichu da vodi rat neovisno o stranim isporukama”.

Još jedan ključni sintetski materijal, tetraetil olovo, uvelike je pomogao u performansama velikih brzina borbenih zrakoplova Luftwaffea. Tetraetil olovo Nijemcima je 1935. isporučila američka tvrtka za aditive za gorivo, Ethyl Gmbh, tvrtka kćer Standard Oila i General Motorsa, a također je bila povezana s IG Farbenom. Tetraetilolovo je bilo ključna komponenta cjelokupnog koncepta Blitzkrieg ratovanja. Više od 30 godina nakon rata Albert Speer, Hitlerov ministar naoružanja od veljače 1942., rekao je da bez različitih vrsta sintetičkog goriva koje su isporučivale američke tvrtke Hitler “nikada ne bi razmišljao o invaziji na Poljsku”.

Početkom 1938. Standard Oil predstavio je IG Farbenu kompletne tehničke detalje za stvaranje butilne gume – vrhunske vrste sintetičke gume, napravljene od nafte, koja se koristila u izradi guma za vozila Wehrmachta poput kamiona. Njemačka je zemlja siromašna resursima, pa je suradnja s američkim poduzećima očito bila važna nacističkom režimu. Do 1940. godine Nijemci su posjedovali 40 000 tona sintetičke gume, da bi se 1941. kada su napali Sovjetski Savez povećali na 70 000 tona.

Njemačka podružnica u potpunom vlasništvu General Motorsa, Opel AG, kontrolirala je 50% tržišta automobila u Reichu do 1935., što ga je učinilo tamošnjim najvećim proizvođačem automobila. Uz Ford, Opel je postao jedan od najvećih proizvođača pancera u nacističkoj Njemačkoj. Predsjednik General Motorsa Alfred P. Sloan, američki industrijalac, priznao je 1942. godine – dok su SAD i nacistička Njemačka sada u ratu – da je cjelokupno GM-ovo ulaganje u Opel “iznosilo oko 35 milijuna dolara” (danas je ekvivalentno preko 550 milijuna dolara). U prosincu 1941., u vrijeme napada na Pearl Harbor, Standard Oil je uložio 120 milijuna dolara u Reich (danas preko 2 milijarde dolara).

Američke tvrtke poput Pratt & Whitney i Bendix Aviation, u kojima je potonji General Motors imao kontrolni udio u dionicama, prodavale su vojne patente njemačkim korporacijama ugrađenim u ratnu proizvodnju, poput BMW-a i Siemensa. Ovo je izašlo na vidjelo kroz istragu američkog Senata 1940. godine. Iste godine, u zamjenu za tantijeme, Bendix Aviation je Boschu, njemačkoj tehnološkoj tvrtki koja je središnje uključena u proizvodnju nacističkog oružja, dostavio potpune podatke o pokretačima zrakoplova i dizelskih motora. Bendix je morao zaobići britansku blokadu Njemačke kako bi progurao dogovor.

Japanski profesor poslovne povijesti, Yuji Nishimuta, koji je analizirao američke industrijske veze s nacistima, napisao je da su “njemačke podružnice američkih korporacija činile važan, čak i bitan element, u takozvanom ‘čudu njemačkog gospodarstva'” od razdoblja 1933. do 1939. Tijekom mjeseci nakon Hitlerove invazije na Poljsku u rujnu 1939. američki poslovi u nacističkoj Njemačkoj “nisu se promijenili”, prema Nishimuti, budući da su “veliki američki poslovi vodili, takoreći, ‘zajedničke poslovne operacije’ s nacističkom vladom preko svojih njemačkih podružnica”. Problemi u odnosima pojavili su se tek nakon Hitlerove objave rata 11. prosinca 1941., no čak su se i tada, kao što je spomenuto, nastavile razne američke poslovne operacije.

Autor: Shane Quinn, globalresearch.ca

Adolf HitlernacistiNacistička NjemačkaSAD
Pretplatiti se
Obavijesti o
118 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Hivvet
1 mjesec prije

Ako metnes ovu naslovnu fotografiju horizontalno I podignes 10 stupanja prema gore onda se sve ove njemacke zastave pretvoru u NATO zastave.

Starlight
1 mjesec prije

Hitler je bio proizvod sionizma i lazna oporba Novom svjetskom poretku na kojem global-cionisti rade stoljecima, prije svega, preko kontrole centralnih banaka. U Protokolima sionskih mudraca autor(i) se dice svojom sposobnosti za proizvesti ili kazniti “antisemitizam”, vec kako to bude sluzilo njihovim ciljevima. “Potreban nam je njihov ‘antisemitizam’ radi usmjeravanja nase mladje brace”-(Protokol 9). Postoji misljenje prema kojem su elitni sionisticki Zidovi inicirali i dozvolili Holokaust rukama gojima kako bi posle mogli ucjenjivati cijeli svijet i napraviti svoj Izrael. -“Ali mi smo se ‘otkupili’ zrtvujuci mnoge iz naseg naroda. Svaka zrtva s nase strane vrijedi tisucu gojima pred Bogom'”-(Protokol 2). Oni su svoje zrtve uracunali i napravili predracun za naplatu, bas kao sto to rade krvavi bankari-1000% kamata. Hitler je prema tome bio sionisticka alatka za utjerivanje panike medju obicne Zidove kako bi ih se navelo na iseljavanje u Izrael. S toga i treba praviti razliku između obicnih Zidova i… Čitaj više »

Hogar
1 mjesec prije

Hazarska kamatarska prestava i vrlo krvavi teatar za hrpetinu naivnih kao i danas.
Dok god par vrlo mocnih sotonskih familija ne zavrsi na robije bit ce zla, ratova, bolestina i dalje na planeti.
Ta olos je kreator svih vecih kriza i ratova.
Ljudi se ne mrze nego sluge sotonara iza zavjesa politicari salju svoje ovce na druge ovce. Drzave danas su njihove umrezene korporacije

Dax
1 mjesec prije

Jako dobar , poučan i istinit članak.

Starlight
1 mjesec prije

“Neki mlađi istoričari i istraživači WW2 smatraju da je od Hitlera, “firera” Trećeg Rajha, imao značajniju ulogu u upravljanju Nemačkom čovek koji je “firera” doveo na vlast. On nije bio javna ličnost i sve vreme je stajao u senci – HJALMAR ŠAHT. Hjalmar Šaht je kao vrhunski finansijski stručnjak u jesen 1930. putovao preko okeana kako bi sa svojim “američkim” kolegama razmotrio detalje plana dovođenja Hitlera na vlast. Nakon što su na tajnom sastanku bankara u SAD Hitlerova kandidatura i njegovo promovisanje bili definitivno odobreni, Šaht se vratio u Nemačku. Tokom cele 1932. radio je s “nemačkim” bankarima i industrijalcima, tražeći od njih punu podršku Hitleru. I takva podrška je data. Sredinom novembra 1932. 17 najvećih “nemačkih” bankara i industrijalaca poslalo je predsedniku Hindenburgu pismo u kojem su tražili da imenuje Hitlera za rajhskancelara.  Karijera Hjalmara Šahta kreće strmom uzlaznom linijom od kako je u Bazelu u Švajcarskoj 1930. sa… Čitaj više »

Tысяча = Tisuća
1 mjesec prije

Njemacki kancelar je napisao knjigu Mein Kampf tu je zagovarao istrebljenje svih Slavena. Za vriujeme rata je primao u vojsku Slavene koji su mu polozili vjernost. To je bilo Adolfu tek nuzna potriba, nakon rata da su Nijemci pobijedili i ti vjerni Slaveni bi nestali s svijeta. Hitler je napisao i drugu knjigu Das zweite Buch ili Zweites Buch koju on nije htio publicirati da ne bi opomenuo sto su njegovi planovi. Tko zeli nek ide na Wikipedia tamo ce naci. Knjiga je prevedena na engleski godine 1962? Ili 2003? Meni nije uspilo pronaci kopiju knjige na Google Pored toliko znastvenika i povjesnicara u zemljama bives Jugoslavije, njima i narodu je nepoznato sto tamo pise. Krleza je bio u pravu. Najpametniji, najlucidniji i najdalekovidniji na podrucju bivse Jugoslavije. I kad je vidio nepravdu u Jug on je sutio jer je znao da osuda nepravde ce posluziti fasistima-nacistima-Nijemcima-anglosaksima da uskocu da… Čitaj više »

Starlight
1 mjesec prije

“Zvanični izveštaj beleži da su posle vesti o padu grada Berlina i konačnom ratnom porazu “firer” i njegova supruga Eva 30. aprila 1945. oko 15:30 časova, zajedno izvršili samoubistvo. “Firer” Trećeg rajha je zagrizao ampulu cijanida i pucao sebi u glavu, dok je Eva Braun Hitler samo popila otrov. Njihova tela nekoliko minuta kasnije iznesena su u dvorište Rajhstaga, polivena ogromnom količinom benzina i spaljena. Nezvanična priča: U ponoć između 28. i 29. aprila 1945. dok je većina stanara Firerovog bunkera u Berlinu spavala, Martin Borman, vođa nacističke partije, upriličio je bekstvo Hitlera i Eve Braun, njihove keruše Blondi i još sedmoro pouzdanih SS oficira kroz skriveni tunel za bekstvo. Na kraju tunela čekao ih je Herman Fegelajn, muž Evine sestre Gretl Braun. Fegelajn je blagovremeno od Himlera obezbedio avion „Junkers Ju-52“ koji je grupu begunaca čekao na uzletištu Hoencolerndam. Begunci su hitro i tiho izašli iz tunela kod trga… Čitaj više »

Max
1 mjesec prije

Ukratko Hitler bez pomoći američkih moćnika nije mogao zauzeti nii pivnicu a kamoli Europu.

Dax
1 mjesec prije

Nije to bila suradnja već kupovina vrjemena.

tatamata
1 mjesec prije

ma ne brine mene sto je Staljin suradivao sa Hicom ,nego to sto presucujes da ti je poglavnik isto tako bio u jos blizoj suradnji ,ali to iz nekog svog razloga si presutio, valjda ti pravi los PR

onaj najglu...Dalton
1 mjesec prije

Svaki će Austrijanac bez oklijevanja reći da je Mozart najveći austrijski skladatelj, a Hitler njemački diktator…
Iako je između njihovih rodnih mjesta samo 47 km.
I oba su na teritoriji Austrije…

P.S.
Vazduh trepti kao da nebo gori.
Sprema se oluja…
U pet kod Begove džamije.

I onda su snovi Adolfa Schicklgrubera otišli u krasni… Honduras.

Vilibald
1 mjesec prije

Za one koji neznaju nacizam su izmislili hazarski zlikovci koji i danasa vladaju svijetom kroz printanje novca i kontrolom medija.

DUŠAN ,
1 mjesec prije

Samo NEKOLIKO SATI PRIJE NEGO ŠVABE NAPALE SSSR ,OTIŠAO VLAK SA UGLJEM I RUDAMA IZ SSSR-A ZA NJEMDČKU !!!
SAMO PAR SATI !!!A OSIM TOGA DOK HITLER NAPAO POLJSKU DA ZAPADA TO ISTO URADIO STALJIN SA ISTOKA !!!
FAŠISTI JEDNI I DRUGI !!! STALJIN DALEKO BIŠE RUSA POBIO NEGO HITLER ,!!!

Kopf
1 mjesec prije

Spomeni i suradnju Engleza, engleskog kralja s Hitlerom i spomeni NE-suradnju Amerikanaca i Engleske s Sovjetskim Savezom.

1 mjesec prije

Ništa čudno – kapitalisti će sarađivati sa crnim đavolom ako osete profit. A u tekstu je jasno opisano koliki im je bio profit. Takođe ne treba da čudi ni “žmurenje” zapadnih političara na ove poslove jer su ti poslovi jačali njihova kreduzeća koja su plaćala više poreza. U tekstu vidimo velika ulaganja zapadnih kapitalista u nacističku Nemačku – veliki kapitalisti iako nisu Jevreji?!? Mnogima ovde nisu simpatični takvi podaci jer po njima je sav veliki kapital jevrejski. Takođe vidimo da ti zapadni kapitalisti (a i mnogi političari) otvoreno mrze Jevreje što takođe vuče paralelu sa nekima ovde tako da se može razumeti i njihovo umanjivanje Hitlerove krivice. ——————————– U suštini mržnja prema Jevrejima i oduzimanje svih prava radnicima je osnova za simpatije zapadnog kapitala prema nacističkoj ideologiji na osnovu čega (uz osiguran profit, naravno) Hitler dobija velike kredite pomoću kojih podiže privredu iz blata na vrlo visok nivo. Ali čemu… Čitaj više »

Ivan
1 mjesec prije

Vlasnik bio na MD izbornoj listi

1 mjesec prije

Putin i Si i danas poslovno sarađuju sa Amerikom? Da li to rade jer žele napredak Amerike? Ili uzimaju pare od koga god mogu?

I tebi je jasno da je berza u rukama najmračnijih entiteta – onih koji vladaju svetom (da se ipak ograničimo na Zapad) – jesi li ti negativan lik jer preko berze sarađuješ sa tim mračnim entitetom?

Crescent
1 mjesec prije

Jako komplicirana situacija. Samo gledu kraljevine Jugoslavije, Sovjetski Savez ili Rusija i kralj. Jugoslavija su bili neprijatelji. Sovjetski Savez je zagovarao rusenje monarhije i Stjepan Radic je putovao u SSSR. Kralj Aleksandar je ubijen u Marseju a isao je u Francusku bas da stvori neki savez protiv Hitlera. Atentator i organizacija je dosla iz Musolinove Italije da se to sprijeci a krivnja ili zasluga pala na A.P. Amerika i SSSR su bili neprijatelji, USA je uspostavila diplomatske odnose tek 1933. Amerika i SSSR nisu takoreci imali nikakve odnose osim diplomatskih poslije 1933 sigurno da ta ideologija “komunizam” nije mogla ici zajedno s americkim kapitalizmom. Slicna je bila situacija i s Engleskom, nisu imali diplomatske odnose.. 1936 se odrzavaju olimpijske igre i jedino SSSR bojkotira. U Spanjolskoj jedino SSSR pomaze republikance kasnije su pisala medija da su oni bili komunisti a nisu bili. Kad je Ceholovacka pripala Nijemcima jedino je galamila… Čitaj više »

Crescent
1 mjesec prije

Ako se gleda iz ugla engleskih nacionalnih interesa postavlja se pitanje zasto su Englezi usli u savez s Rusijom kad je nju Njemacka napala? Zar nisu Englezi mogli sjesti na ogradu i cekati razvoj rata? Amerikanci su bas to planirali napraviti a onda ih je u ocaju napao Japan i pokvario sve, odnosno spasio Rusiju. Do napadaja Japana na USA , Amerika je htijela sto vise profitirati dok se drugi tucu. Hitler je vec bio ispred Moskve a Amerika je sjedila na rukama i gledala. Amerika-Engleska su prije rata bili Rusiji podjednaki neprijatelj kao Njemacka. Sovjetski Savez je ocekivao da ga svatko napane, nije imao niti jednu drzavu za saveznika ili prijatelja. SSSR se podjednako bojao kapitalistickog svijeta kao i fasistickih zemalja. Oni su bili dvije strane jedne te iste medalje za Rusiju. Kako su se odvijali dogadjaji nitko nije mogao predvidjeti. Staljin nije ni mogao zamisliti da ce se… Čitaj više »

eks
1 mjesec prije

Nikakve saradnje izmedju Staljina i Hitlera nije bilo. Taj narativ guraju revizionisti istorije , a prihvataju ga rusofobi i prikriveni nacisti. Nacizam je rodjen na zapadu i danas je ponovo digao glavu. Biće poražen isto kao i 1945. godine. Rusija je stub odbrane od nacizma .

Crescent
1 mjesec prije

Komunizam je kocio Rusiju.
Za vrijeme SSSR nije bilo dovoljno kruha a sad kad je Rusija kapitalisticka postala je najveci izvoznik zita.

Niti Nijemci, Hitler ni nacizam niti anglosaksi ili kapitalisti nisu bili toliko protiv komunizma koliko su bili protiv Rusije.
Danasni dogadjaji pokazuju da je anglo-saksima borba protiv komunizma u Rusiji bio alibi protiv Rusije.

Mnogi od nas sirom bivse Jugoslavije, nema veze nacionalnost, su bili protiv Rusije zato jer smo popusili Hitlerovu i anglo-saksonsku foru

  • Eto mi nismo protiv Rusije..mi smo protiv komunizma, boljsevizma itd

Danas, mnogi Hrvati i ostale nacionalnosti reagiraju bas podrskom Rusiji – iako nisu protiv Amerike per se – samo zato jer su bili varani za vrijeme Jugoslavije od tzv. zapada.

Ako je Hitler napao Rusiju radi komunizma, zasto je napao ostale zemlje koje su bile kapitalisticke, to jest nekomunisticke?

Rovad
1 mjesec prije

Sve je to predstava za čovječanstvo. Kad se samo analizira WW2 u kojem je nacistička Njemačka ponijela titulu glavnog uzročnika rata. Ipak ta ista Njemačka nije imala izvore nafte koje joj je isporučivao Rockefellerov Standard Oil. Imala je razorenu industriju i visoku nezaposlenost, pa kako je u kratkom roku nakon velike ekonomske krize izrasla u svjetsku silu? Rotchildove i Morganove banke su dale zlato, a korporacije GM i Ford im sklapali ratnu mašineriju. Pa tko je onda vodio WW2? Nacistička Njemačka ili okultna babilonsko-hazarska oligarhija? Rat su mogli završiti samo da su zavrnuli ventil nafte, ali nisu ,jer nisu postigli ciljeve WW2. A tko bi i mogao zavrnuti ventil i zaustaviti ratnu proizvodnju, kad su političari samo marionete u rukama istih onih koji u rukama drže bankarstvo i korporacije… Ovdje je potpuno jasno da đavolski kult vlada cijelim svijetom , te oblikuje svjetski poredak kroz razne globalne krize , kao… Čitaj više »

Crescent
1 mjesec prije

Poslje prvog svjetskog rata se krojila granica u Europi u Versaju. Rusija je izgubila mnoge zemlje poslije rata. Nijemac ponudi pakt gdje se Rusija nece mijesati za njemacko uzimanje Poljske koji je bio bivsi njemacki teritorij a SSSR ima pravo povratiti svoj teritorij u Baltiku i u Polskoj. Dok rat bjesni u Europi svaki drzavnik u SSSR bi na to pristao. Pomice svoju liniju obrane u slucaju rata i sprecava ekspanziju fasisticke Finske u Baltik i jaca svoj polozaj teritorijem naspram tzv kapitalistickih zemalja. Dakle Staljin je napravio pravilno a Hitler je dao nemu dobru ponudu. Rusija nije nista dugovala novo stvorenim drzavama u Baltiku koje su bile stvorene samo s jednom svrhom da se napane iz tih drzava SSSR u buducnosti. Rusija nije nista dugovala neprijateljskoj Polskoj. Sto bi bilo da Rusija nije potpisala pakt? Njemacka bi napala Poljsku i dosla na granicu s Rusijom a zemlje na Baltiku… Čitaj više »

Sardelino
1 mjesec prije

Sve Fordove tvornice u Njemačkoj, preživjele su saveznička bombardiranja. Bombe su ih mimoišle.

SunGo
1 mjesec prije

Ikona akcijskih filmova kaže da mu je Rusija najdraža zemljaSteven Seagal rekao je da je kao dijete slušao “laži i propagandu” o Rusiji, ali da se u tu zemlju zaljubio kao odrastao KOLIKO NAS IMA TAKVIH IZ BIVSE JUGOSLAVIJE? Kao dijete Hladnog rata, zvijezda akcijskih filmova Steven Seagal rekao je za RT da su ga učili da se boji Rusije, ali da je posjet domovini svojih djedova i bake shvatio da je to dom neke od “najdubljih i najljepših kultura na Zemlji. ”  Rođen u Michiganu u osvit Hladnog rata 1952., Seagal je rekao da je “odgojen u ruskom kućanstvu”, ali da su njegovi roditelji ubrzo uputili baku i djeda da ne govore ruski u njegovoj blizini. …………………………………………………………………………………………………………………………………. “Brzo sam kao dijete shvatio da se događa politika”, rekao je u ovotjednom intervjuu za RT. “Moji su roditelji govorili mojim baki i djedu: ‘Ne želimo da on govori ruski jer smo usred hladnog rata’.” Prikaz tadašnje… Čitaj više »

IL Partigiano
1 mjesec prije

Svasta sam citao u emigraciji o heroju A Hebrang a onda sam pronasao dio istine sto je emigraciji krila, Hebrang je likvidiran u cistkama komunista koji su podrzavali Soviet Union

xyz
1 mjesec prije

Ovakav članak nečete nikad nači na imbexu, jer mora narod biti planski zaglupljen lažima i neistinama.

xyz
1 mjesec prije

Nije bilo nikakve suradnje. Sklopljen dogovor o nenapadanju i miru između dve države su posle prekršili Njemci. Taj dogovor nije značio praktički ništa, niti je u njemu bilo ikakvih znakova sudjelovanja. na bilo kojem području.
Učio si lažnu istoriju.

dona
1 mjesec prije

jasno kao dan da su financirali Hitlera

Lucija, prva
1 mjesec prije

Evo vam nastavka:

“Ruski predsednik Vladimir Putin je 26. februara ponovo stvorio Moskovski i Lenjingradski vojni okrug.
Lenjingradski okrug obuhvata republike Karelije i Komi, Arhangelsku, Vologdsku, Kalinjingradsku, Lenjingradsku, Murmansku, Novgorodsku i Pskovsku oblast, grad Sankt Peterburg, kao i Nenecki autonomni okrug.”

Mislite da je NAZIV LENJINGRADSKA SLUČAJAN?

Btw, sada se odvijaju NATO vježbe u Norveškoj i tim Skandinavskim zemljama.
Početkom ožujka

Lucija, prva
1 mjesec prije

“Evropska komisija predložiće sutra niz mera pomoću kojih će EU svoju industriju naoružanja prebaciti na “REŽIM EKONOMIJE U PERIODU RATA“”

“Evropski komesar za industriju Tjeri Breton izneće predloge za podsticanje zemalja EU da zajedno kupuju više oružja od evropskih kompanija, kako bi se tim kompanijama pomoglo da povećaju proizvodne kapacitete, prenosi Rojters.

„Moramo da promenimo paradigmu i pređemo u režim ratne ekonomije. To takođe znači da evropska odbrambena industrija mora da preuzme više rizika, uz našu podršku“, rekao je Breton.”

vasemmi
1 mjesec prije

Hehehh..popustila tableta?

Lucija, prva
1 mjesec prije

portalosuma .com pervitin-droga -koja-je- pogonila -nacisticku- njemacku

Da ne bi samo po Göringu…

Kokain je i onda bio samo za bogate.

Btw, nacistička Njemačka je prva koja je zabranila pušenje u javnom prijevozu. I uvela ogromne poreze na duhan.

I još nešto je iz naci Njemačke: pomicanje sata. 😏
Uvedeno bez dokaza, sad kad su dokazi protiv toga… opet 🥒

Istina
1 mjesec prije

Danas je isto samo je preslika sa drugim glumcima i okolnostima.
Zeleni dosta baca sa Ukrajnom na ove iz 30-ih godina

Bruno
1 mjesec prije

Ma da mi je samo znati od koga je HDZ naučio da lovu velikih državnih firmi, preko nekih sumnjivih plinskih, energetskih, naftnih firmi prebacuje u svoj džep. I kako je samo otac domovine, firme kojima su upravljali radnici prebacio da budu državne, a “Država to sam ja.” Ma ko li to reče? I onda ovi jadnici iz oporbe misle da mogu dobiti izbore. Ne daje se lova tek tako. Samo su komunisti bez borbe predali imovinu naroda u ruke pljačkaša. Ima neke sličnosti o finansiranju Hiće i HDZ-a.

Crescent
1 mjesec prije

Hvala svima koji su ucestovali u pristojnoj diskusiji

Baba
1 mjesec prije

Obzirom na današnju situaciju gdje imamo bolesnu politiku,koju vode upitno zdravi ljudi,i njihovu spegu sa ogromnim novcem,možemo očekivati ,hladne glave jedan veliki zastrašujući sukob,svjetskih,razmjera.Sve miriše ,na to.

tuf
1 mjesec prije

Upravo su vlasnici korporacija ti koji dan-danas stvaraju patnje širom svijeta. Isti ti koji u određenim zemljama zabranjuju govor kako se netko ne bi ‘uvrijedio’ u tom istom trenutku sponzoriraju ISIL koji kolje djecu, trguju sa Saudijcima koji pobiju 400.000 Jemenaca bez ijedne sankcije i jednoglasno podržavaju cionističke fašiste koji mogu paralelno napadati 3 okolne zemlje dok posjeduju ilegalni nuklearni program i vrše genocid nad narodom uz javne rasističke ispade.

Zanimljivo
1 mjesec prije

Članak nije napomenuo da su se žigovi nepoželjnih u logorima, tzv identifikacijski brojevi vodili IBM-ovim kartičnim računalima (možda se IBM drugačije nazivao tada) uz korištenje papirnatih kartica koje su bile korištene sve do pojave PC-a. Svaki konz logor (radni ili logor smrti) imao je posebne odvojene prostorije gdje su dolazili IBM-ovi serviseri, američki državljani, koji su tokom rata uredno servisirali ta računala. Koliko se sječam, sva ta računala su bila iznajmljena, dakle najmodavac IBM a najmoprimac nacistička Njemačka, Nakon završetka 2gog svjetskog rata, IBM je priložio novoj Njemačkoj državi račun za nepodmireni dug. Sve to i puno drugoga ljepoga možete saznati iz filma “The Corporation”.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI