Zidovi Banke Francuske se tresu – Osam afričkih zemalja želi izlaći iz CFA franka

Banka Francuske
11 komentara

Osam zemalja koje su dio Zapadnoafričke ekonomske i monetarne unije su preko njihovog glasnogovornika,  predsjednika Benina Patricea Talona, izrazilo je želju da u sljedećih nekoliko godina napuste monetarni sustav CFA franka, koji je trenutno vezan za Središnju banku Francuske i smatra se kolonijalnom valutom kojom Pariz ubire nezasluženu proviziju.

Ovaj sustav, iako je mogao jamčiti određenu stabilnost afričkoj ekonomiji, stvorio je pretjerana ograničenja državama koje su njegov dio i rezultirao je diktatom Pariza u ekonomske izbore crnog kontinenta. Unatoč činjenici da ni datum ni način promjene valute još uvijek nisu definirani, zidovi Središnje banke Francuske su se počeli tresti.

Neće biti rijetki oni koji će tvrditi da ova inicijativa ne dolazi slučajno nakon velikog summita Rusija-Afrika, nedavno održanom u Sočiju, na kojem je, uz brojne afričke lidere, sudjelovao i predsjednik Benina Patrice Talon. No, kako za ovu tvrdnju još nema nikakvih dokaza, ostat ćemo pri tvrdnji da postoji mogućnost da su s afričke vođe i Talon o ovome razgovarali s Vladimirom Putinom, koji nikada nije krio da monetarni sustav CFA franka vidi kao alat neokolonijalizma.

Za francusko gospodarstvo se rizik da bivše kolonije zahtijevaju vraćanje svojih rezervi u zamjenu za tekuću valutu nikako ne može podcijeniti. Običan zahtjev pojedine zemlje, poput Obale Slonovače, za vlastitim rezervama značio bi za Emmanuela Macrona da mora pronaći veću količinu resursa od bilo kojeg trenutnog manevra. Osim toga, ovdje govorimo samo o jednoj zemlji, dok  monetarni sustav CFA franka iz Pariza upravlja rezervama iz još 13 zemalja „crnog kontinenta“.

Bez jake valute u Africi i bez niza snažnih trgovinskih sporazuma poput britanskog Commonwealtha, Francuska bi se našla u situaciji da ne može vladati resursima u inozemstvu i nesposobna upravljati teškim situacijama.

U stvari, budući da se u bilo kojem trenutku, kao jamac konverzije, može mijenjati devizni omjer, Francuska je trenutno u mogućnosti da ojača svoj utjecaj u Africi sa stvarnim psihološkim i monetarnim pritiskom. Ako Pariz odluči da udvostruči broj CFA franaka potrebnih za promjenu neokolonijalne valute u eure, istog trenutka bi prepolovio kupovnu moć u 14 afričkih zemalja.

To bi bilo apsolutno pogrešno, stoga nikada nije ni učinjeno, ali ako francuski interesi budu dovedeni u pitanje, ovaj scenarij je itekako moguć.

U tom smislu, zemlje koje su u okovima kolonijalnog franka kao jedinu opciju imaju jamstva Rusije i Kine. Od Moskve vojna, a od Pekinga ekonomska.

Nacionalne valute ili jedinstvena središnja afrička valuta?

Iako se odnosi između država srednje Afrike posljednjih godina uglavnom poboljšavaju, također zbog zajedničkih ratova protiv terorizma i gladi, mogućnosti međunarodne suradnje na monetarnoj politici nije obećavajuća.

S tog gledišta, na kartu monetarne neovisnosti treba igrati u pravo vrijeme, posebno kako bi se izbjegla galopirajuća inflacija, kao ona koja je pogodila afričke zemlje koje se ne pridržavaju CFA franka, a Zimbabve i Gvineja su ogledni primjeri.

Ipak, riječi koje je predsjednik Benina koristio govoreći o mogućnosti odvajanja od CFA franka bile su vrlo jasne: „Ne mogu vam dati datum, ali je psihički to već naša odredišna točka.“

Ukratko, čelnici afričkih država su se složili da njihove politike gospodarske ekspanzije nisu moguće sve dok Francuska kuje novac za njih, zbog čega su pod psihološkom dominacijom volje Pariza.

Ako afričke zemlje budu u stanju bolje upravljati situacijom i budu dobro igrale svoje karte, one će zaista uspjeti uplašiti Pariz. Ali scenarij s kojim se suočava crni kontinent uopće nije lagan, jer se pretjeranim uznemiravanjem Središnje banke Francuske riskira odmazda Pariza na vrijednost tečaja.

S druge strane, zadržavanje statusa quo vodi u daljnje slabljenje afričkih država, koje su s ovim okovima nesposobne da napreduju ekonomski, financijski i socijalno, a to afričke vođe jako dobro znaju, jer žive s tim još od sporazuma Bretton Woods.

Hoće li afričke države biti uspješne ili neuspješne, to će u najvećoj mjeri ovisiti o tome hoće li uspjeti stvoriti paralelnu mrežu koja će se moću suprotstaviti CFA franku. Trenutno znamo samo za jasnu namjeru dokidanja ovog nepravednog sustava, a sve ostalo su nepoznanice. Rizik od mogućeg neuspjeha je velik i ključne odluke moraju biti preispitane nekoliko puta. Naravno, zemlje takozvanog prostora „Françafrique“ ovdje trebaju i jakog saveznika, možda i dva. Nijedna od zemalja EU to nije, a nisu ni SAD ili moćne islamske zemlje, poput Saudijske Arabije. Stoga, pri odabiru saveznika u ovom rizičnom poslu, izbor je prilično jasan.

BeninTV / RFI

CFA frank
Pretplatiti se
Obavijesti o
11 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Siniša
4 godine prije

Bez Amerike ništa…Francuzi su sigurni dok slušaju a krenuli su nisko udarati.

Sparkling
4 godine prije

U posljednje vrijeme neki signali kod Macrona naslućuju na uznemirenost. Neka tiha diplomacija s Rusijom je u tijeku. Nije bez veze Macron izjavo što je izjavio. Pušta probne balone da vidi tko mu je stvarni saveznik. Zadnja rečenica ovoga članka puno toga objašnjava.
A Rusija i Kina su dovoljno ojačale da se mogu upustiti u scenarijo rušenja svjeckog hegemona. Proces neče biti ni lagan ni kratak, ali to nitko ni ne očekuje. Kina je več dobro uvukla višak $ u Afriku. A Vlado je tu da sve to dobro iskontrolira s svojim političkim utjecajem i moči koju je Rusija nekad imala u Africi.
LP

Barba
4 godine prije

Židovi Banke Francuske se tresu. Logično.

Lurker
4 godine prije

Uskoro dolazi do (spontanih) drzavnih udara / nestabilnosti u vise Africkih drzava.

FATIH
4 godine prije

ETO PROBLEMA.
PARIS POD HITNO MORA UVESTI DEMOKRATIJU U OVE ODMETNUTE ZEMLJE.
ODAKLE IM PRAVO DA LICNO DONOSE OVAKVE ODLUKE…..???

Valter Zikovic
4 godine prije

Tehnologija koja neminovno mijenja otrovni robovlasnicki bankarski sustav je Blockchain tehnologija i kripto valute. Dolar, (rezerve) nestaje, unistavaju ga najvece svijetske banke i gospodarstva. Tako ce nestat i Franak. Rusija i Kina galopirajuci implementiraju kripto u svoj financijski sustav. Papirnati novac kakav poznajemo danas nestaje. Gospodarstva sirom svijeta pa tako i Africko se moraju oslobodit kolonijalizma.

Nema
4 godine prije

Treba to sto prije odraditi. Dosta su i izrabljivali druge i uzivali na njihovoj muci a silom se pravili

kgfjč
4 godine prije

Afrikanci tak i onak umiru od gladi, bolesti i lokalnih ratova. Nek onda umiru za nekaj kaj vrijedi. Za slobodu i neovisnost. Želim im da dobro žive u svojoj zemlji da ne bi dolazili u moju.

nessy
4 godine prije

U kratkom vremenu cemo ustanoviti, da navedene zemlje, nisu demokracije, kako se mislilo prije, te, da naravno, treba zamrznuti svu njihovu imovinu u inozemstvu, za pocetak. U drugom koraku, treba podrzati demokratsku oporbu, koja je naravno, naoruzana, te svim srcem stremi ka demokraciji, ljudskim pravima i bla, bla. U trecem koraku, da bi bile ustanovljene medjunarodno priznate demokratske norme, koncesiju na prirodne resurse treba dati zapadnim konzorcijima, uz odobrenje novoizabranih, demokratskih ‘warlords’, i eto rjesenja, u tri koraka. Tko se ne slaze, on ocito nije demokrat.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI